Sağlık

Sinüs Tıkanıklığını Gidermede Evde 8 Çözüm Sizi Rahatlatacak

Sinüsün tıkanık olması biz insanların yaşamını ne kadar çok olumsuz etkiliyor. Bu etkiyi en aza indirmek ve rahatlamak için sinüs basıncını ve ağrısını düşürmek sizleri fazlasıyla rahatlatır. Ancak bu işlemi yapmak sizi uğraştıran unsurlardan birisi. Önemli olan sinüs tıkanıklağına neden olan sebebin ortadan kaldırılması. Bu amaçla atacağınız birkaç adımı sizler için araştırdık.

Sinüslerin tıkamasında virüsler, bakteriler ve alerjenik etkenler baş rolü oynasa da en yaygın nedenler arasında sigara kullanmak ve sık sık ziyaretlere çıkmak gibi yaşam tarzınız da önem taşır. Özellikle kullanmış olduğunuz tütün ve mamülleri sizlerin sinüslerinizin tahriş olmasına ve iltihaplanmasına neden olur. Aynı şekilde uçakta seyahat etmekte hava basıncı nedeniyle tahriş eder ve sinüste tıkanıklığa neden olur. Burada uçuşunuz esnasında hava basıncı düşer ve kafanızda da bu basınç nedeniyle sinüslerdeki hava geçişlerinde tıkanıklığa neden olabilir.

Sinüs Tıkanıklığının Nedenleri ve Çözümleri

Sinüs tıkanıklığına ayrıca toz, dış ortam hava kirliliği gibi havadaki alerjenler ve kirleticiler , parfüm ve kolonya gibi güçlü kokular neden olabilir. Evinize bir hava temizleyici yerleştirmek, havadaki kirleticileri azaltmaya yardımcı olabilir. Sinüs tıkanıklığı, kışın en yaygın olan kuru havanın bir sonucu olabilir. Burnunuzu mümkün olduğunca nemli tutmak için bol su içirin ve nemi havaya geri kazandırmaya yardımcı olabilecek bir nemlendirici kullanın.

Sinüs Tıkanıklığı için 8 Evde Çözüm

Sinüs rahatsızlığını hafifletmeye sağlık açısından yardımcı olabilecek birkaç başka ev ilaçları vardır. Sinüs tıkanıklığından nasıl kurtulacağınıza dair aşağıdaki ipuçlarını deneyin:

Su veya meyve suyu gibi sıvılar için.

Bu, mukus salgılarını seyreltmeye ve drenajı teşvik etmeye yardımcı olacaktır. Susuz kalabilecekleri için kafein veya alkol içeren içeceklerden kaçının.

Alkol içmek ayrıca sinüslerin ve burun zarının şişmesini daha da kötüleştirebilir.

Sinüslerinizi nemlendirin.

Orta-sıcak su dolu bir kaseden çıkan buharı solurken başınızın üzerine bir havlu örtün. Buharı yüzünüze doğru tutun. Veya ılık, nemli havayı soluyarak sıcak bir duş alın. Bu, ağrıyı hafifletmeye ve mukusun boşalmasına yardımcı olacaktır. Hatta suyun için vicks gibi bir krem sıkmanız nane aroması ile rahatlatabilir.

Yüzünüze sıcak kompresler uygulayın.

Yüz ağrısını hafifletmek için burnunuzun, yanaklarınızın ve gözlerinizin çevresine ılık, nemli havlular yerleştirin.

Sinüslerinizi sulayın.

Nazal pasajlarınızı durulamak için bir neti kabı kullanın. Nazal lavaj adı verilen bu evde çare, sinüslerinizi temizlemeye yardımcı olabilir. Sulama cihazını her kullanımdan sonra kirletici içermeyen suyla yıkadığınızdan ve açık havada kurumaya bıraktığınızdan emin olun.

Başınız yüksekte uyuyun.

Bu sinüslerinizin boşalmasına yardımcı olacak ve tıkanıklığı azaltacaktır.

Baharatlı yiyecekler yiyin.

Bazı insanlar biber veya acı hardal gibi baharatlı yiyeceklerin burun kanallarını açmaya yardımcı olduğunu ve sinüs ağrısı ve basıncının bir kısmını hafiflettiğini fark eder. Bazı kanıtlar, acı biberdeki aktif bileşen olan kapsaisinin bir tür ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

Bir burun spreyi deneyin.

En etkilileri İliadin. Şiddetli Burun Spreyi , genellikle soğuk algınlığı, saman nezlesi veya üst solunum yolu alerjilerine eşlik eden sinüs ve burun tıkanıklığını gidermeye yardımcı olur. Daha özgürce nefes alabilmeniz için şişmiş burun zarlarını küçülten hızlı etkili bir burun spreyi dekonjestandır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu