Ekonomi

AKFEN Enerji (AKFYE) Halka Arz Ediliyor

Su, Güneş ve Rüzgar ile enerji üretiminde yaklaşık 700 MW’lik bir gücü bulunan AKFEN Enerji yüzde 33,5’i AKFYE koduyla halka arz ediliyor. Halka arzda Garanti BBVA Yatırımın lider olduğu konsorsiyum aracılık ediyor. Halka arzda sabit fiyat olarak 9,80 TL baz alınıyor. Şirketin yüzde 10 hissesi çalışanlarına, yüzde 20 si yurt içi kurumsal olmak üzere yüzde 20’si de bireysel yatırımcılara tahsis edilecek.

Halka arz süreci geçtiğimiz günlerde başlayan AKFEN Enerji Borsa İstanbul’da AKFYE koduyla işlem görmeye başlayacak. 8-9-10 Mart tarihlerinde halkı arzı gerçekleştirilen AKFEN Enerji’nin halka açık olan oranı yüzde 33,50 olacak. Sabit fiyat arzı ile yatırımcısıyla buluşacak olan hissenin 340 milyon 370 bin 703 adet payın tamamının satılması halinde AKFEN Enerjinin büyüklüğü 3 milyar 335 milyon 632 bin 889 TL olarak gerçekleşmiş olacak.

Halka arzının ardından Borsa İstanbul ile Yıldız Pazarda payları işlem görmeye başlayacak olan AKFEN Enerjinin ana faaliyet alanları elektrik üzerine olmaktadır. Halka arz edilmesinde yasal mevzuat gereği şirket arz sonrası elektrik üretim tesisi kurulması başta olmak üzere, enerji üretimi, enerji üretim tesislerinin işlenmesi, devralınması, işletilmesi, elektrik enerjisi üretimi ile enerji üretim portföyü yönetmekle yükümlü.

AKFEN Enerji bünyesinde 12 lisanslı hidroelektrik santrali, 8 lisanı ve 27 lisanssız toplam 35 güneş enerji santrali, 6 rüzgar enerjisi santrali bulunuyor. Bu anlamda toplamda 53 enerji üretim santrali bulunan AKFEN Enerjinin santralleri Ege, Marmara, Karadeniz, Akdeniz, Doğu ve İç Anadolu da yer alıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu