EkonomiGündemSon Dakika Çiftçi Haberleri

Hayvancılık Devlet Hibe Kredisi 2022’ye Kadar

Devlet çiftçiyi düşündüğü kadar ülke ekonomisi için de gerekli tedbirleri en doğru zamanda atmaya devam ediyor. Bu adımlardan biri de hayvancılık üretimi yatırımlarının artırılmasına yönelik. Bu aşamada hayvan yetiştiriciliği yapacaklara da % 100 e varan hibeler veriliyor. Aslında hayvancılık üretimi ile uğraşan kişiler de bunu biliyor olsa da; kapsamı hakkında bilgi edinmek istiyor.

Hayvancılık Hibe Kredileri 2022 Yılına Kadar Verilecek

Devlet son zamanlarda hayvancılık için attığı adımlara yenisini eklerken 2020 ve 2022 yılları arasında uygulanacak olan hibeler için aldığı kararı 21 Ekim 2020 tarihinde 31281 sayılı Resmi Gazetede yayımlayarak yürürlüğe girmişti. Bu alınan kararın amacı ise kırsalda kalkınmanın gelişimi, söz konusu üretimde gelirlerin artırılması, kalitenin yükseltilerek yeni teknolojilerin hayvancılık üretimi için kullanılması, yeni modern işletmeler kurulması ve bununla birlikte alet ve ekipmanlarda yatırımın desteklenmesi oldu.

Ne Kadar Hibe Verilecek?

Hayvancılık üretiminin konusuna göre de uygulanacak hibe oranları açıklanan bu karar ile belirlendi. Bu aşamada hayvan üretimi sağlayan kişi ve tüzel kişilikler yatırımın konusuna kadar ne kadar hibe alacağı şu şekilde belirlenmiş durumda;

 • Manda üretimi için % 50
 • Damızlık Koç Teke Alımı için % 50
 • Damızlık Küçükbaş Hayvan Yatırımına % 85
 • Kaz ve Hindi Yetiştiriciliğinde % 75
 • İpekböcekliğinde % 100
 • Arıcılık üretiminde % 50

Hayvancılık ve hayvan ürünlerinin üretimi için sağlanacak hibe krediler ve bunlara bağlı olarak alınan kararlar 2017-9760 sayılı Bakanlar Kurulu kararı ile alınmıştı. Burada alınacak hibe desteklerinde

 • 1500 başa kadar koç yada teke alımı
 • Küçükbaş hayvan üretimi yatırımında ayrıca Tarım ve Orman Bakanlığınca belirlenen illerde yatırımın desteklenmesi
 • 1000 damızlık kaz ve 1000 hindi ile en az 500 kaz kapasiteli yetiştiricilikler için
 • Arıcılık üretiminde en az 50 kovana sahip olunması
 • İpek böceği yetiştiriciliğinde ise yapılacak yatırımlar alınan kararları kapsıyor.

Ödemeler Ziraat Bankası Aracılığıyla Yapılacak

Hayvancılık üretimi yapacak olan gerçek ve tüzel kişiliklere yapılacak hibe ödemeleri Ziraat Bankası eliyle yapılıyor. Burada hibe alan kişiler ayrıca destekleme tutarının % 0,2 si kadar hizmet komisyonunu bankaya ödemekle yükümlü.

Maddi kazanç sağlamak adına haksız olarak yapılan başvurular ile ödenen tutarlarda ödeme yapıldığı tarihten itibaren yasal faizi ile birlikte geri alınıyor. Bu nedenle usulsüz başvuru yapma düşüncesinde olanlarda bu durumu dikkate almalıdır.

Devlet tarafından sağlanan ve 2022 yılına kadar sürecek olan hayvancılık üretimi hibe kredileri için ayrıca Tarım ve Orman Bakanlığı il ve ilçe müdürlüklerinden de destek alınabilir.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

 1. Öncelikle böyle hibeyle genç cifcilerin kendi işlerini kurmaları amacıyla düzenlenen böylebir yasal düzenleme hazırlayan emek eden herkesten Allah razı olsun ben eski hükümlü olarak bizlere devletimiz tarafından hibe edilen 38 milyar ile küçük baş projesine baş vuru yaptım 38 koyunla başladım şuanda 388 adet koyunum var ve böyle bir proje kesinlikle katılmak istiyorum amacım 500 anaç koyun yapmak hep sütünden hem etinden devletimize milletimize katkıda bulunmak istiyorum gergin yapılmasını saygılarimla arz ederim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu