EkonomiGündem

FAST Anlık Para Gönderme Limiti Yükseltildi

Mesai saati sonrası para gönderiminde büyük sorun teşkil eden ve bu yüzden mağdur edilen kişilere sağlanan yeni hizmet FAST (Fonların Anlık ve Sürekli Transferi) büyük talep gördü. Bu talep ile birlikte 50 TL limit ile başlayan 7-24 para gönderme işleminde yeni limit hizmete sunuldu. Her zaman para gönderimini yapabileceğiniz EFT işleminin yeni adı FAST ve limitleri yazımız içerisinde bulunuyor.

Merkez Bankası FAST Limitini Yükseltti

Merkez Bankası (TCMB) tarafından uygulamaya konulan FAST paranın anlık olarak transfer edilebilmesi için Türkiye’de devrim niteliği taşıyor. Nitekim kişiler başka bankalara para gönderirken mesainin başlamasını beklemek zorunda kalıyordu. Güncel olarak verilen bu hizmetin başlamasında pilot olarak 50 TL ücret gönderimi söz konusuydu. Ancak yeterli görülmeyen bu limit kısa süre içerisinde güncellendi. TCMB 8 Ocak tarihinde başlanılan FAST ile 50 lira limiti olan para gönderimi kısa süre içinde 9 milyon liralık ödemeye dönüştü ve limit güncel olarak 1000 TL rakamına yükseltildi.

Zamanla Limit Daha da Yükselecek

Merkez Bankası yaptığı açıklama ile anlık para gönderiminde limitin bin lira olduğu yönünde. Bu rakam yine sektöre yetmeyecek durumda. Bunun için önümüzdeki günlerde ayrıca limitlerin güncelleneceği ve daha yüksek tutarlarda para gönderimine olanak vereceği beklentiler arasında bulunuyor.

Okunmalı : Başka Bankadan Gönderilen EFT Hesaba Ne Zaman Geçer?

FAST Yolculuğunda Süreler

Kasım 2019 tarihi ile analizi ve araştırmaları başlanılan anlık para gönderme işlemi için 2021 yılında kişiye karekod ile para ödemesi ve gönderilmesi de ikinci çeyrekte yapılabilecek. Aralık 2021 tarihinde iş yeri karekod ödemesi planlanırken aynı zamanda 2022 yılında da ödeme isteme imkanı verilecek.

Kolay Adrese Para Gönderme

7-24 anında hızlı bir şekilde istenilen banka hesabına para gönderme imkanı veren FAST yapılacak olan ödemeyi anında karşı hesaba geçmesini sağlayacak. Ayrıca para gönderimindeki taraflara da anında bilgilendirme söz konusu. Son dönemde para aktarımı için BKM tarafından kolay adresleme işlemi de önemli seviyede kullanılabilir duruma geldi. Bu sayede kişiler e-posta, telefon numarası gibi bilgilere yapılan eşleştirme ile para gönderimi yapabiliyor. Önümüzdeki süreçte limitin artmasının daha hızlı olacağını söylemek mümkün.

Okunmalı : 7-24 EFT Yapan Bankalar

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu