EkonomiGündemSon Dakika Çiftçi Haberleri

Mazot Gübre Desteği Hangi İllere Verilecek?

Çiftçinin her ihtiyacını karşılayamıyor  olsa da; devletçe tarım üretiminde kullanılmak üzere verilen mazot gübre desteği talep edilen ihtiyaçlar arasındaki yerini koruyor. Nitekim maddi açıdan önemli bir külfete destek olan mazot ve gübre artan fiyatlar ile çiftçinin daha çok destek istemesine de neden olan hususlardan. Tarım ve Orman Bakanlığınca verilen bu destek her yıl güncellenen yani zamlanan rakamlar ile çift çilere verilirken tarım üretiminde çalışan kişilerin sorduğu sorular arasında Mazot Gübre Desteği hangi illere verilecek?  Gübre ve Mazot Desteği Ödemeleri Ne Zaman Yapılacak? Bulunuyor.

Mazot ve Gübre Desteği Ne Zaman Ödenecek?

2020 yılında 1 milyar 987 milyon 581 bin lira ödenen mazot gübre desteği her yıl artan fiyatlar ile çiftçiye veriliyor. 2021 yılında desteğin ne zaman ödeneceği henüz belli olmadı. Geçtiğimiz yıl yapılan ödemeler ise ilk olarak Mart ve Nisan aylarında gerçekleşti. Bu nedenle ödemelerin yapılacağı tarih yine bu aylarda olması bekleniyor.

Gübre ve Mazot Desteği Çiftçi İçin Önemli

Çiftçinin eli ve kolu olan traktör ve diğer makinelerde kullanılan mazot ile tarım üretiminde önemli bir etken olan gübrenin devlet tarafından desteklenmesi çiftçiye kolaylık sağlıyor. Nitekim maddi olarak son aylarda sürekli artan fiyatlar ile çiftçilerde özelikle  gübre alımında zorluk yaşıyor. Bu nedenle devlet tarafından verilecek destekler de ne zaman yapılacağı merak konusu olmuş durumda.

Tarım ve Orman Bakanlığınca Veriliyor

2021 yılına girmemiz ile birlikte mazot ve gübre desteği olarak çiftçi ne kadar alacağını merak ediyor. 2020 yılında açıklanan destek rakamları da belirlemişti. Ancak güncel olarak hangi ilde çiftçinin ne zaman gübre ile mazot desteği alınacağına dair henüz bir açıklama bulunmuyor. Tarım ve Orman Bakanlığınca yapılacak olan açıklama ile ödemeler hakkında bilgiye ulaşım sağlayabileceksiniz.

Güncel Destek Rakamları Açıklanacak

Mazot ve Gübre desteğinin ödenebilmesi için üretime konu ürün ve üretim için kullanılan tarla önem arz ediyor. Bu anlamda çiftçinin hangi ürün için ne kadar gübre ve mazot desteği alacağını daha önceki yazılarımızda açıklamıştık. Yenilenen rakamlar ile güncel destekler hakkında bilgiyi de Tarım ve Orman Bakanlığının açıklaması ile içeriğimizde yer vereceğiz.

Gübre desteğinin alınabilmesi için başvuruda ilk olarak başvuru sahibinin en az bir dekarlık alana sahip olması ve burada üretim yapması istenirken mazot ve gübre desteğinden faydalanmak için Çiftçi Kayıt Belgesi sahibi olmanız gerekenler arasında bulunuyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu