EkonomiGündemSon Dakika Çiftçi Haberleri

Faizsiz Tarımsal Sulama Kredisi Ziraat Bankası’ndan

Son zamanlarda bir çok aşamada devlet desteği bekleyen çiftçilere bir müjdeli haber de Ziraat Bankası’ndan geldi. Su kaynaklarının verimli  kullanılması ve tasarruf sağlanması adına Tasarruflu Sulama Kredisi Ziraat Bankası eliyle çiftçilere verilecek. Bu anlamda merak edilen husus ise sulama kredisi alabilmenin şartları, faiz oranı, başvurunun nasıl yapılacağı ve sulama kredisinin ne kadar verileceği.

Çiftçinin finans desteğinde ilk adresi konumuna gelen Ziraat Bankası çiftçilere sulama kredisi verecek. Bu aşamada Ziraat Bankası adına müjdeyi Tarımsal Pazarlama Grup Başkanı Ferhat Pişmaf verdi. Basınçlı su sistemlerinin yaygınlaştırılması, tasarruflu sulama ve sulamada verimliliği artırmak adına önemli bir adım atıldı. Elektrik borçları ile sulamada önemli bir gider kalemini oluşturan sulama söz konusu sistemler sayesinde daha ucuz olacağı açıklananlar arasında bulunuyor.

Sulama Kredisinin Faizi Ne Kadar?

Tarımsal sulamada kullanılacak olan sistemlerin uygulanması amacıyla yapılacak olan fatura bedeli kadar çiftçiler kredi alabilecekler. Bu manada Ziraat Bankası sulama kredisi 5 Milyon Liraya kadar alınabilecek. Burada en güzel haber ise kredi faizinin tamamının Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından karşılanacak olması. Yine çiftçi bu kredi alımı için komisyon ödemeyecek.

Okunmalı : Çiftçi Yatırımına % 50 Hibe Desteği

Krediye Başvuru Şartları

Çiftçilerin tarımsal ürünlerini sulamak adına alacağı kredi için öncelikli olarak sistemin projelendirilmesi gerekiyor. Bu aşamada sistemin projelendirilmesi, hazırlanması ile kurumu zaman alan bir husus. Yaz mevsimi öncesi bu zamanın karşılanması için krediye başvuruyu dikim mevsiminden önce sunuluyor olması çiftçiler için avantaj oluşturuyor.

Fatura Bedelinin Tamamına Kredi

Çiftçiler kuracakları sulama sistemine verilecek olan fatura bedelinin  tamamına sıfır faizle kredi kullanabilecek. Çiftçi kayıt sisteminde kaydı olanların bağ, bahçe ve tarla gibi tarımsal üretimde kullandıkları açık alanlar için çiftçiler başvuru yapabilecek. Alınacak olan kredinin başvuru şartlarından birisi de yağmurlama sisteminin alınmasının zorunlu tutulması.

Okunmalı . Ziraat Bankası Tarımsal Ekipman Kredisi

Çiftçiler bağ ve bahçesine suyun getirilmesi, dağıtılması amacıyla ihtiyacı olan ekipman, makine ve teçhizatlar için tasarruflu sulama kredisi alabilecekler.

Komisyon Verilmeyecek

Çiftçilerin Ziraat Bankası eliyle alacakları tasarruflu sulama kredisi için 5 milyon liraya kadar kredi kullanabilirken aynı zamanda bu krediler için ayrıca komisyon ödemesi de yapmayacak. Bu ürünün en önemli özelliğinin ise % 100 sübvansiyon uygulanacak olması. Bu sayede çiftçiler de alacakları krediye faiz ödemesi yapmayacak.

Ziraat Bankası Tarımsal Sulama Kredisinin vadesi ise yedi yıl gibi uzun süreli olacak.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu