Bilgi BankanEkonomi

Kredi Kartımdan Habersiz Para Çekilmiş Nasıl Geri Alırım Ne Yapmalıyım?

Bilginiz ve talebiniz dışında kredi kartımdan habersiz para çekilmiş nasıl geri alırım sorusuna yanıtlar arıyorsanız dikkat etmeniz gereken başlıca hususlar bulunuyor. Kredi kartı kullanımında özellikle dikkat edilecek hususlar bu aşamada mağduriyet yaşamanızı engellemiş oluyor.

İleri teknoloji beraberinde riskleri de getiriyor. Bankacılık işlemlerinde kullanılan teknoloji de güvenlik açısından her şekilde değerlendirilse bile beklenmedik sonuçlar çıkarabiliyor. Bunlardan birisi olan kredi kartı ödemelerinde kart sahibinin bilgisi ve rızası dışında karttan para çekilme sorunudur. Sizin de kartınızdan bilginiz ve rızanız dışında para çekilmişse yapmanız gereken hususlar elbette hakkınız. Kredi Kartımdan habersiz para çekilmiş nasıl geri alırım sorunuza başlıca yanıtlar şunlardır:

  • Bankanıza yazılı başvuru yapın.
  • Cumhuriyet Başsavcılığına Suç Duyurusunda bulunun
  • Harcamalarınızda 3D Güvenlik adımını atlamayın.
  • Sanal Kart kullanmaya çalışın.
kredi kartımdan habersiz para çekilmiş nasıl geri alırım
kredi kartımdan habersiz para çekilmiş nasıl geri alırım

Karttan Para Çekilmiş Çözüm Yolları

Yeryüzünde neredeyse kredi kartı sahibi olmayan ve kullanmayan kişi neredeyse yok denecek kadar az. Zamanla bu sayı daha da yükselirken kişinin birden fazla kartı da bulunuyor. Bu aşamadan sonra internet ve mobil bankacılık işlemlerinin de gelişmesi bankacılık işlemlerini kolaylaştırsa da aynı zamanda güvenlik risklerini açıklarını da ortaya çıkarıyor. Kişinin kartının kopyalanması, bilgilerinin çalınması gibi birçok husus bir dizi güvenliği gerektirir. Ancak bu güvenliği insanoğlu gerçekleştirdiği gibi yine insanoğlu bu güvenliği de aşabiliyor. Bu nedenle kişinin hesabından haberi olmadan karttan para çekilme işlemleri de bulunuyor ve bu durum adli vakalar olarak kayıtlara geçmiş ve birçok kararı bulunuyor.

kredi kartımdan habersiz para çekilmiş nasıl geri alırım
kredi kartımdan habersiz para çekilmiş nasıl geri alırım

Bankanıza Yazılı Başvuru Yapın

Kredi kartınızdan habersiz para çekilmesi halinde yapmanız gereken ilk husus bankanıza yazılı olarak başvurarak sizin bilginiz dışında yapıldığıdır. Aslında para çekilmesi esnasında bekleyen provizyon gibi hususlar sizin güvenliğiniz içindir. Ancak bazen aşılan hususlardan birisi olabiliyor. Bazı bankalar özellikle yüksek tutarlardaki alışverişlerde kişiye SMS ile ya da telefon ederek para kesintisinin kendisinin yapıp yapmadığını soruyor. Bu her banka için geçerli değil. Bu anlamda hakkını yememek gerekiyor diye düşünüyorum enpara para transferlerinde bile hızlı bir şekilde hesap sahibine ulaşarak parayı kendisinin gönderip göndermediğini sorguluyor. Bu aslında tüketici açısından büyük bir artı diyebilirim.

Suç Duyurusunda Bulunun

Banka yazılı olarak aldığı başvuru sonrası incelemesini yapar. Bu yaklaşık 45 günlük süreç demektir. Ancak bankaya başvurduğunuz zaman arkanıza yaslanıp beklemeyi tercih etmeyin. Kartınızdan para çekilmesi hususu aynı zamanda hırsızlık dolandırıcılık kavramı içerisine giriyor. İlerleyen süreçte mağdur olmamanız adına Cumhuriyet Başsavcılığına iki satır dilekçe yazarak suç duyurusunda bulunun. Çünkü banka sizi haksız görüp kesintinin doğru olduğu hakkında bir kanıya varırsa zaten burada sizin talebinizi reddeder ve sizde maddi açıdan mağdur olursunuz. Bu sebeple hukuken hakkınızı arayacak adımlar atmak her daim yapılması gereken hususlardan birisidir.

kredi kartımdan habersiz para çekilmiş nasıl geri alırım
kredi kartımdan habersiz para çekilmiş nasıl geri alırım

3D Güvenlik Adımını Atlamayın

Bu hususu iki taraflı ele almak doğru olabilir. Birincisi hesabınızdan sizin haberiniz olmadan alışveriş yapılmış gibi para çekilmesi ve hesabınızdan nakit paralar çekilmesidir. Burada nakit çekimi neredeyse imkansız husus olsa da kartınızın kopyalanması ve şifrenin ele geçirilmesi halinde yapılabilir. Yine alışveriş kesintileri de kopyalanan karttan gerçekleştirilebilir. Fakat mail order yöntemiyle çekilmelerde söz konusu. Bu anlamda güvenliğiniz için 3D güvenlik adımı ile ödemeleri tercih etmeniz en doğru adım olur.

Yurt Dışından Çekilen Paralar

Türkiye içerisinden çekilen paralardan ziyade en tehlikeleri yurt dışından çekilenleridir. Burada yine bekleyen provizyona alınıp banka sorgulama yapsa bile hesabınızdan çekilen parayı kurtarma şansınız olmuyor. Yani ülke dışında olduğu için adli olarak olayın takibini yapmak, soruşturmak ve suçluyu da bulmak neredeyse imkansız hale geliyor. Bu sebeple yaptığınız alışverişlerde kredi kartınızı kimseye vermeyin, şifrenizi söylemeyin, kartın kopyalanacak kadar başkasına kalmasına asla izin vermeyin.

Sanal Kart Kullanın

Bankalar her ne kadar sizin maddi açıdan hesaplarınız ile ilgili olarak sorumlu olsa da; milyonlarca kişiye hizmet vermeleri nedeniyle bazı hususlar dışında kalabilirsiniz. Bu sebeple sizler asıl kart sahibi olarak tüm güvenliğinizi kendinizde almanız gerekiyor. Tüm bunlar bir yana hesabınızdan sizden habersiz para çekilme olayının önüne geçmek için sanal kartlar kullanmak ta çok mantıklı bir adım olacağını söylemek yanlış olmaz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu