EkonomiGündem

Kredi Sicil Affı Açıklanacak mı?

Pandemi sürecinde ekonomik olarak etkilenmeyen kişi ve kesim kalmadı. Bu aşamada devlet yeni adımlar atarken bunların içinde de en çok reform paketleri üzerinde duruyor. SGK borçları, vergi borçları, banka borçlarının yapılandırılması gibi bir dizi husus söz konusu. Ancak kendi durumuna göre beklentisi farklılık gözeten vatandaş sıcak para ile zor durumdan kurtulabilmek için bankalardan alacağı kredilere gözünü dikmiş olsa da; karşısında kredi yasağı olanların beklentisi de kredi sicil affı.

2021 Kredi Sicil Affı Gelecek mi?

Cuma günü açıklanacağı belirtilen yeni reform paketinden çıkacaklar hakkında medyada farklı yaklaşım söz konusu.  Ancak bu yaklaşımlardan bir tanesi kredi sicil affı. Çıkacak olan bu af ile bir çok kesim yeniden bankalardan kredi alabilir. Ancak bu kişilerin yeni borçlanmaları anlamına geliyor ve devamında da yeni sicil yasakları söz konusu olabilir.

Ekonomi yönetiminde yapılan değişiklik sonrası artan faizler ile özel sektör başta olmak üzere tüketicilerin harcamalarının önüne geçildi. Yeni açıklanacak pakette ise devlet harcamalarında kısıtlamalar söz konusu olabilir. Fakat en büyük beklenti kredi alamayan kişilerin yeni sicil affı ile kredi alabilmelerinin önünün açılması.

Yeni Ekonomi Reform Paketinde Neler Olacak?

Her ne kadar yeni reform paketi açıklanmasa da hükümetin üst yetkililerinden yapılan açıklamalar beklentileri beraberinde getiriyor. Bu aşamada yeni ekonomi paketi ile ek taksit imkanlarının geleceği, kamu alacaklarında af yapılacağı, vergi ve SGK ödemelerinde taksit ödeme süresinin erteleneceği, borçlara yeni tarihler aralığında afların getirileceği, kredi sicil affı ile banka borçlarının yeniden yapılandırılacağı alınan duyumlar arasında bulunuyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu