Özel Haber

İşte Ayakkabı Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Ayakkabı Alırken Dikkat Nelere Dikkat Etmeliyiz, Ayakkabı alırken dikkat edilecek hususlar, ayakkabı alırken göz önünde bulundurulması gerekenler, ayakkabı nasıl alınır, ayakkabı alma, ayakkabı tüketici sorunu, ayakkabı tüketici başvurusu, nasıl ayakkabı almalıyız, nasıl ayakkabı, ayakkabı nasıl alınır

 1. Satın alacağınız ayakkabının tekleri arasında herhangi bir görünüm, şekil, işçilik, renk ve boyut farkının bulunmamasına dikkat edin.
 2. Ayakkabı etiketlerini inceleyerek, ayakkabı yüzü, iç astar ve taban ile dış taban yapımında kullanılan malzemelerin neler olduğu hakkında bilgi edinin.
 3. Ayakkabı seçerken önceliğiniz, model ve renk değil, ayağınızın rahatlığı olmalı. Ayağınızın anatomik yapısına uymayan, büyük ya da sıkan ayakkabıyı almayın. Ayakkabı içinde ayalarınızı rahatça hareket ettirebilmeniz önemli. Ayakkabı rahatsız edici derecede sıkı ise zamanla gevşer diye düşünüp satın almayın.
 4. Ayakkabının her ikisini de mutlaka deneyin. İyi oturduğundan, rahat olduğundan emin olun.
 5. Ayakkabının için elle kontrol ederek astar vb. kısımlarda ayağı rahatsız edici kırışıklıklar bulunmadığından emin olun.
 6. Dikiş uçları bitim yerlerinin sağlam olmasına, dikit hatalarının bulunmamasına dikkat edin.
 7. Ayakkabının ayakla temas eden kısımlarında sentetik malzeme kullanılıp kullanılmadığına bakın. Çünkü sentetik malzemeler hava geçirmez ve hava geçirmeyen malzemeler ayak sağlığı için çok zararlıdır.
 8. Yazın tabanı kösele, kışın ise tabanı sentetik (PVC, termoplastik, kauçuk gibi) maddelerden üretilmiş, ayakkabı yüzü yumuşak deriden yapılmış olan ayakkabıları tercih edin.
 9. Nubuk, süet gibi çabuk kirlenen ya da boyası çabuk çıkan malzemelerden üretilmiş ayakkabıları alırken ve kullanırken iklim şartlarını gözönüne alın.
 10. Çocuk ayakkabılarının arkalarının sert, ayakkabı yüzünün esnek olmasına, burun bölümünün parmakları sıkmamasına ve dış taban malzemesinin yeri sağlam tutan, kaymayan ve esnek bir malzemeden yapılmış olmasına dikkat edin.
 11. İnsan ayağının hacmi gün boyunca genişler, bu nedenle ayakkabınızı öğleden sonra almayan özen gösterin.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu