EkonomiGündemSağlık

Kaç Gün Rapor Alırsam Maaşımda Kesinti Olur?

Çalışan gerçek kişiler rahatsızlandıklarında bu hastalığının iyileşmesi için doktor tarafından verilen sağlık raporunu kullanılması ile dinlenmesi gerekiyor. İşe gidemeyecek duruma gelen hastalığı nedeniyle rapor alan kişiler. Çalışan kesime işveren raporlu olduğu gün boyunca rapor kesintisi yaparak maaş ödemesi yoluna gittiği için arada kesilecek miktar da çalışan için önem arz ediyor.

Rapor Kesintisi Neden Maaştan Kesiliyor

Kış aylarının gelmesi ile daha çok rahatsızlık geçirme riski bulunan çalışanlar hava değişikliği ile birlikte işe gidemez duruma gelebiliyor. Mevsim değişikliklerinde daha çok gribal enfeksiyona yakalanan kişilerin de bu rahatsızlığını atlatabilmesi için dinlenmesi şart. Bu aşamada doktorlar tarafından verilen istiharat izni de evde geçirilmesi gerekiyor. Sağlık raporu alınmadan işe devamsızlık söz konusu değil. Aksi takdirde iş veren ile kötü bir süreç başlayabilir. Mazeretsiz olarak işe gitmeyen çalışanı işveren kovma yoluna gidebilir ki bu anlamda işsiz kalmak en kötü yol. İşverenin kestiği rapor ücreti de çalışanın mağduriyetinin yaşanmaması için SGK sosyal güvenlik kurumunca kişinin kendisine ödeniyor. Bu aşamada işçiler de kaç günlük rapor alınması halinde maaşından kesinti olacağı, bu kesinti miktarı merak edilen hususlardan bir tanesi oluyor.

Kaç Günlük Rapor Maaştan Kesintiye Uğrar?

SGK işçinin maaşından kesilen rapor günleri kadar ücreti kişinin kendisine ödeme yoluna gider. Burada iş göremezlik parası denilen bu ücret her rapor alındığında da kişinin maaşında kesintiye uğramaz. Bu kesintinin yapılabilmesi için 10 günlük rapor alınması halinde bunun son 8 günlük rapor parası kişiden kesilir ve bu iş göremezlik rapor ücreti de SGK tarafından kişiye ödenir. Bu anlamda kişinin almış olduğu 2 günlük raporlar için maaştan kesinti yapılamaz.

İşçiler iş kazası geçirir ya da meslek hastalığına yakalanırsa burada işinin kullanmış olduğu rapor süresince ödeme yapılmaktadır. Yani iş kazası nedeniyle gelir kaybınızın olması halinde devlet burada kaybınız olmaması için gerekli adımı atmış durumda. Devlet memurlarında bu durum biraz daha değişiktir. Yıllık alınan raporların ilk 7 günü için kesinti uygulanmaz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu