Özel Haber

Sokak Düğünü, Nişanı, Eğlencesi  İçin İzin Nereden Alınır?

Özellikle küçük yerleşim bölgelerinde Türk kültüründe sokakta düğün başta olmak üzere nişan ve diğer etkinlikler düzenleniyor. Ancak bu etkinliklerin düzenlenmesinde yasal olarak izin alınması zorunlu bir husus. Bu aşamada sokak düğünü gibi nişan ve diğer eğlenceleri yapacak kişiler izin nereden alınır sorusunu soruyor? Aslında bunun tek cevabı olsa da; farklı alım yolları ve sizin düğünü yapacağınız yerin sorumluluk bölgesi de önem arz ediyor.

İnternetten Başvurular

Başvuru yolları bildiğiniz gibi günümüzde teknolojiye, internete ve cebimizdeki akılları telefonlara kaldı. Vatandaşlara kolaylık olması amacıyla e-devlet her türlü başvuruyu alıyor. Ancak burada başvuru sonrası yapılan işlemler ile vatandaşın başvurduğu tarih ile düğün tarihi arasında zaman kısıtlaması yaşanan hususların başında geliyor. Bu gibi durumda internetten yapacağınız başvuru anında işlem görmeyebilir ve sizin izniniz de yetişmeyebilir. Bu anlamda sizin sokak düğünü izni almanız için tek yol ikametinizin bulunduğu kaymakamlığa gitmek olacaktır. Bu konuda daha önce izin nasıl alınır sorusuna yanıt aramıştık.

Düğün, Nişan İzni Nasıl Alınır?

Matbu dilekçeler ile başvuru yapabilirsiniz

Sokak düğünü ve diğer etkinlikleriniz için Kaymakamlıklarda matbu dilekçeler mevcuttur. Burada düğünü yapacağınız adres, tarih ve saati ile sizin kimlik bilgilerinizi dilekçeye eklemeniz yeterli olur. Bu aşamada sizin vermiş olduğunuz dilekçenin düğünün yapılacağı yer ile alakası kolluk kuvvetlerinin inceleme yapacağıdır. Yani sizin ikametiniz bölgesine hangi kolluk kuvvetinin baktığı önem arz eder. Siz eğer köy ve büyükşehir yasası ile köyken mahalle olan yerlerde ikamet ediyorsanız sizin izniniz ile alakalı kolluk kuvveti Jandarma Komutanlığıdır. Ancak ikametiniz yerleşim bölgesi ve mahalle ise burada Emniyet Müdürlüğü teşkilatı devreye girer.

Kaymakamlığa Dilekçe Verin

Kaymakamlığa sokak düğünü için vermiş olduğunuz dilekçe kayıt altına alındıktan sonra ilgili kolluk kuvvetine havale edilir. Burada başvuru sahibine genel olarak dilekçe teslim edilirken başvuru sahibi de ilgili kolluk kuvvetine bu dilekçeyi götürür ve işlemini hızlandırmış olur. Ancak bu durum biraz uzak olsa da yapılan hususlardan birisi.
Sizin sokak düğününüz için dilekçe kolluk kuvvetine ulaştıktan sonra izniniz verilmiş olur ve sizde belirtilen saatler içerisinde düğün ve diğer eğlencelerinizi yapmış olursunuz. Sizin düğününüzde eğer yasalara aykırı bir durum olur, düğünün saatini geçirirseniz ilgili kolluk müdahale eder. Burada idari yaptırım cezaları da söz konusu olabilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu