Ordan BurdanÖzel HaberSağlıkYaşam

İşte Ambulans Şoförü Olmak İçin Aranılan Şartlar ve Maaşları

Ambulans şoförü olabilmek için önceliğiniz Acil Tıp Teknisyenliği (ATT) ön lisans ile Sağlık Meslek Liselerinden mezun almanız ve en az B sınıfı ehliyet sahibi olmanız gerekiyor. Tabi şartlar bununla bitmiyor. İşte ambulans şoföre nasıl olunur sorusunun cevabı ve ayrıntıları.

Ambulans Şoförü Olmak İsteyenlerden Neler İstenir?

Kamu ve Özel Hastanelerinde mesai saati kavramı olmaksızın çalışan ambulans şoförü olmak öyle kolay değil. Bu hizmeti verebilmeniz için eğitiminiz ATT Ön Lisans mezunu yada Sağlık Meslek lisesi ile dengi okullarından mezun olmanız gerekiyor. Bunun yanında en az B sınıfı ehliyet ile SRC belgesine  sahip olmanız şart. Ayrıca ilk yardım eğitimi gibi eğitiminiz de olmalı ki gerektiğinde acil müdahale edebilesiniz. Bunlarla birlikte işte ambulans şoförü olmak için istenilen şartlar ve belgeler;

  • ATT Ön Lisans ya da Sağlık Meslek Lisesi Mezunu olmak
  • B sınıfı Ehliyet sahibi olmak (en az üç yıl süreli)
  • SRC 2-4 Belgesi sahibi olmak
  • İlk Yardım Sertifikasına sahip olmak
  • Psikolojik Analiz Testlerinden Geçmek
  • Gece, ağır işte çalışabilir raporu almak.
  • Sabıka Kaydı Belgesi
  • Psikoteknik Değerlendirme Raporu

Kamu hastaneleri ve 112 acil çağrı istasyonlarında görev yapan ambulans şoförleri KPSS sonucuna göre alınıyor. Burada sınava girmek için mezuniyete göre dağılım söz konusu. Sınavı kazanan adaylar belli şartları taşıyor olması gerekiyor ki tekrar yerleştirme başvurusu yapsın. Burada yapılacak başvuru sonrası puana göre atama söz konusu. Ancak yine de belli kriterleri taşıyor olması gerekiyor.

Özel Hastanelerde çalışacak olan Ambulans Şoförlerinde durum biraz daha farklı olabilir. Burada sınav söz konusu olmasa da hastaneye başvuru yapmanız, gerekli şartları taşıyor olmanız önemli. Konu şoförlük olunca ayrıca deneyim de istenilenler arasında. Bunun yanında kamu hastanelerinde görev yapanlara zaman zaman hizmet içi eğitim olarak zor zeminlerde şoförlük dersleri de veriliyor.

Ambulans Şoförlerinin Aylık Geliri Ne Kadar?

Ambulans Şoförleri çalışılan kuruma göre farklı gelire sahip. Özel hastane ve Tıp Merkezinde görev yapan kişilerin gelirleri asgari ücret seviyesinde diyebiliriz. Ancak ağır ve gece işi olduğu için biraz daha farklı ücret tarifesi alanlarda mevcut. Mesai saati kavramı olmaksızın uzun saatler çalışılıyor olması şoförlüğü önemli kılıyor. Gece nöbetleri tutulması gerektiğinde yaralılara ve hastalara acil müdahale de söz konusu.

Kamu hastanesinde çalışan ambulans şoförleri gelir olarak çok daha cazip rakamlara sahip. Burada 7 bin liranın üzerinde maaş alan ATT ve ambulans şoförlerinden bahsetmek mümkün oluyor. Daha çok derece kademesine göre maaş hesaplaması yapılıyor. Ayrıca Lise ve Önlisans ile fakülte mezunlarının maaşlarının da farklı hesaplandığını ayrıca belirtmek gerekiyor.

Kısaca belirtecek olursak uzman şoförlük eğitimi de istenilebilen Ambulans şoförü olmak için ATT ve Sağlık Meslek Liselerinden mezun olmak, ehliyet sahibi olmak yeterli değil.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu