Bilgi Bankan

Konut Kredisinin Şartları Kriterler Nelerdir? Ben Alabilir miyim?

 

Emlak sektörü her dönemin vazgeçilmezlerindendir. En önemli nedeni insanların yatırım arzusudur. Başka bir neden de sektörün toplumun her kesimine hitap eden bir genişlikte olmasıdır. Hem bu gerekçelerden ötürü hem de başka sebeplerden dolayı gayrimenkul sektörü de canlanmıştır.

 Konut kredisi nedir?

Bankalar tarafından, bir takım koşullarla talep edilen yahut talep edilenin daha altında bir miktar nakdin verildiği kredidir.

 Kimler başvurabilir, şartları nelerdir?

Konut kredisine ev almak isteyen herkes başvurabilir, bunun için bazı şartlar gereklidir. Şartlar, istenen evin özelliklerine göre değişiklik göstermektedir. Ev yeni, sıfır bir evse;

-Bankalar yapının genel olarak %80’inin tamamlanmış olmasını talep ederler.

-Daire dubleksse proje dışına çıkılmayacak şekilde yapımı tamamlanarak tek daire kalmalıdır aksi durumunda kredi verilmez.

-Belirlenen yer tapuda “mesken” olarak geçmelidir, başka amaçla kullanılacak bir yer olarak geçiyorsa kredi türü de ona uygun seçilebilir.

Ev eskiyse;

-Eski evlerde ev tapuda “mesken” olarak geçmeli aynı zamanda kat ittifakı veya mülkiyeti gereklidir.

-Belediye konutu “plan ve projeye uygun” bulmalıdır.

-Hacizsiz ev bulunmalıdır. Şayet hacizliyse haciz kalkana kadar konut kredisi alınamaz.

-Konut kredisi alabilecek uygun bir ev bulduktan sonra maddi imkânlarınız ölçüsünde ödeme kolaylığı sağlayabilecek olan bir bankaya krediler ve ürünleri için başvurusunda bulunabilirsiniz. Sonraki aşama eksper incelemesi olacaktır. Bu incelemeden sonra banka ev krediye uygun mu değil mi karar verecektir.

Karar olumluysa;

-Nüfus cüzdanı,

-İkametgâh,

-Gelir beyanı ve ek belgelerin dosyaya eklenmesiyle süreç devam eder.

Bunların haricinde;

Peşinat için birikmiş para gerekir. Bankalar konut için en fazla değerinin %80’ini karşılar, %20’si sizin tarafınızdan ödenir. Kredi notunuz yüksek olmalı, önceden bankalarla herhangi bir durumdan ötürü takip kararı vs. varsa kredi almanız zorlaşır.

Konut kredisi alımında bankaya başvuru sonrası onay alınması gerekiyor. Burada verilen ön onay ile birlikte söz konusu almak istediğiniz evin tapu fotokopisi ile birlikte ekspertiz ücreti ödemek zorunda aklıyorsunuz. Bu ücret evin büyüklüğüne göre değişir ve her yıl güncellenerek hesaplanır. Bu ödemeyi yaptıktan sonra eksper evinize bir bedel belirler ve o bedel üzerinden konut kredisi alıp alamayacağınız yine bankanız ile istişare edersiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu