Bilgi Bankan

112 Acil Merkezini Gereksiz Aramanın Cezası Ne Kadar?

Bizlerin acil durumlarında arayacağımız neredeyse tek numara olan 112 Acil Çağrı Merkezi her ilde günlük binlerce kişiye cevap veriyor. Bu anlamda vatandaşın mağdur olmaması adına İçişleri Bakanlığı gerekli adımları atıyor. Ancak vatandaşların bilerek ve bilmeyerek 112 acili asılsız olarak aramaya devam ediyorlar. Sayılarında her geçen azalma söz konusu olsa da; asılsız aramanın maddi bir cezası da bulunuyor.

112 Numaralı Hattı Gereksiz Arayanlar Yandı

Asılsız olarak çağrı merkezini aramak, çağrı merkezini ve çalışanları meşgul etmek asıl ihtiyacı olan kişilerin önüne geçiyor. Bu kişilerden birisi de asılsız arayanlar olarak sizler olabilirsiniz. Fakat vatandaşların bilinçli ve bilinçsiz olarak halen 112 numaralı hattı asılsız olarak aramaya devam ediyor. Kaldı ki bazı vatandaşların GSM hattının açılmadığından, pin numarası istediklerinden, kredi kartı şifresi talep etmelerine kadar konuyla alakası olmayan hususlar için arandığı da biliniyor. Tüm bunlara rağmen halen akıllanmayan bir topluluktan bahsetmek mümkün. Nedeni de asılsız olarak arayan binlerce kişinin idari yaptırım cezası yani para cezası almalarıdır.

Milyonlarca Kişi Arıyor

112 İl Müdürlükleri bu konuda açıklamalar yaparken cezalar hakkında da örnekler vermeye devam ediyor. Son olarak Samsun Valiliği yaptığı açıklamada asılsız arama yapan 12 kişiye 4 bin 536 Lira idari para cezası uyguladığını açıklamıştı. Burada kesilen para cezasının net bir rakamı yok. Üst ve alt limitlerden kesilenler söz konusu. Bu açıklama kişi başı 378 Lira kesildiğini gösteriyor ki bu duruma devam edenlere ilerleyen süreçlerde daha ağır cezalar söz konusu olabiliyor. Yine Samsun Valiliği yaptığı açıklamada 2020 yılında 1.937.225 çağrı aldıklarını bunları yüzde 78 inin gereksiz yüzde 22 sinin sadece gerekli aramalar olduğu yönündeydi. Benzer duyuruyu İçişleri Bakanlığı da yapmıştı.

Tekerrüründe İki Katı Olarak Ceza Kesiliyor

Konuya ilişkin olarak İçişleri Bakanlığı Teşkilat ve Görevleri Hakkında kanunun 28 nci maddesinde konuya değinilmiş ve 5326 sayılı Kabahatler Kanuna göre İl Valilikleri tarafından 250 TL para cezası verilir denilmektedir. Bu rakam tekerrür etmesi halinde iki katı halinde uygulanır deniliyor. Yani 500 Lira para cezası anlamına geliyor.  Fakat 5326 Sayılı kanuna ayrıntılı değerlendirdiğinizde devletin sizlere idari yaptırım cezası olarak daha yüksek tutarlarda para kesilmesi de mümkün oluyor.

Yüksek Teknoloji 112 Merkezlerinde

Duyarlı bir vatandaş olarak sizler gerekli özeni göstermelisiniz. Nitekim bazı kesimler beni nereden bulacaklar diye hareket ediyor. Ancak 112 Çağrı merkezlerinin elindeki dijital teknoloji ve takip sistemi sizlerin hayatını gerektiği zaman kurtaracak şekilde dizayn edildi. Bu anlamda sizlere ulaşmaları da çok kolay bir husus. Bu nedenle asılsız ve gereksiz 112 numaralı hattı aramamak gerekiyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu