Bilgi Bankan

Kadastro Tapu Sicili Ne Demek?

Kadastro düzenli ve sağlam bir tapu sicili oluşturmak için ülke içerisindeki bütün arazi, arsa ve mülklerin bulunduğu konumlarının, alanlarının, sınırlarının, değerinin, programının ve hukuki durumunun devlet gözetimi altında plana bağlama işidir. Yani kadastro düzensiz oluşum içerisinde olan kaçak yapılar ile mücadele eden ve devletin düzen sağlamasıdır.

 Devlet Düzeni İçin Kadastro Önemli

Ülkede oluşan her türlü arsa davaları, mülk kavgaları, kaçak yapılar ile uğraşan kişilerin tespitleri için kurulan kadastro kavramı devlet düzeni için çok önemlidir. Özellikle geçmişten günümüze eski köylerdeki sadece söz ile sahip olunan tapusuz yerlerin gelişen dünya ile birlikte bu tür kavramları öğrenerek yapılan hırsızlıkları önlemek için devletin bir düzen oluşturmasıdır.

Geçmişteki tapusuz devlet düzenine dahil olmamış plansız programsız arsa ve araziler için çıkan meseleleri araştırma denetleme ve planlama için kurulan Tapu ve Kadastro Kurumu halk içinde bir avantajlı bir şanstır. Ülkede sınır kavgaları , küslük ile oluşan ev kavgaları gibi problemleri denetleyen kadastro ülke düzeni adına sadece köy ve beldeler için değil büyük şehirlerdeki problemler ile de ilgilenir. Büyük firmaların yaptıkları işlerdeki gözetimini sağlar ve usulsüzlüklerde gerekli olan hukuki işlemleri sağlar.

 Emlak Piyasasının Düzen Yolu Kadastro

Emlak piyasası için oluşabilecek her türlü sorunu çözmeyi hedefleyen kadastro usulsüz satışlarda devletin direk müdahale şansı olmasıdır. Kadastro imara açılacak alanların belirlenmesini sınırların çizilmesini nereden yol geçeceğini belirler. Arsa, arazi, mülk sahiplerinin tapusu olmayışlarını göz önüne alarak iyi ve derin bir araştırma ile hak sahiplerine tapusunu verir. Mal sahibi olmayan kişilerin başka arazilerde izinsiz yapılan işlerini engeller. Kadastro ülkedeki yasak maddelerin kaçak olarak üretilmesini engeller ve tespit eder. Aradığınız tüm soruların yanıtları bilgi bankan sayfasında.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu