GündemSağlık

Özel Hastane Coronavirüs Testi Ücreti Geri Alınabilir mi?

Özel hastanelerde Coronavirüs testi yaptıran kişilerin sonuçları pozitif çıktığında özel hastane coronavirüs testi ücreti geri alınabilir mi? sorusunun yanıtı bir çok kişi tarafından aranıyor.

Devlet Hastaneleri önünde oluşan kuyruklar ve kişilerin muhtemel virüse yakalanma korkuları en kolay ve hızlı yol olan özel hastanelerde coronavirüs testi yaptırmakta buluyor. Son zamanlarda artan vaka sayıları ve havaların da soğuması ile grip ile karıştırılması kişilerin kendisini daha rahat hissetmesi açısından test yapmaya zorluyor. Bu aşamada özel hastanelerde 250 liradan başlayan fiyatlar ile virüs testi yapılıyor olması aile hane sayısına göre artan tutarların kişilerin cebinden çıkmasına neden oluyor. En düşük rakam ile 5 haneli bir aile test yaptırması halinde 1250 Lira ödeme yapmak zorunda kalıyor. Bunun yanında muayene ücreti, tahlil ücreti ve film ücretleri hariç verilen bu tutarlar ile özel hastanelerde yapılan coronavirüs testi ücreti geri alınabilir mi tüketicinin merak ettiği hususlardan bir tanesi oluyor.

Coronavirüs Test Ücreti İadesi

Teknik olarak bakıldığında hastanede temaslı olanların ve hastalığın semptomlarını taşıyan kişilerin virüs testine tabi tutulması gerekiyor. Ancak bu durum özel hastanelerde biraz daha farklı. Nedeni ise talep edilmesi halinde hastanenin bu testi kişilere yapıyor olması. Hastaneler kampanyalar ile anlaşmalı kişilere indirim sağlıyor olsa da; bu durum virüs testi ücreti için geçerli değil. Yani kişilerin cebinden çıkacak önemli tutarlar söz konusu oluyor. Kişi sağlığı için bu ücreti görmezlikten gelse de önemli bir kesim de bu ücretin geri alınıp alınamayacağını sorguluyor. Bazı kesimler ise test ücretinin iadesinde pozitif ve negatif sonucun önemli olduğunu tezini savunuyor olsa da; özel hastanelerde yaptırmış olduğunuz coronavirüs testi ücreti iadesi ve geri alınması söz konusu değil.

Coronavirüs Testi Sonucu Negatif Çıkarsa Ücret İadesi

Hastanelerin acillerine girişlerde kişinin hastalığının ve aciliyetine göre para ödemesi alınmasında önemli bir husus. Yani acil durumdaki hastadan ücret alınması söz konusu değil. Fakat Sağlık Bakanlığınca yayımlanan genelge ile coronavirüs tanısı konulmasında ve sonrasındaki tedavilerde acil konumuna alındığından burada ücret alınması hususu tartışılabilir.

Mantıken hastaneye başvurdunuz

, semptomları gösteriyorsunuz ve hastane de size coronavirüs testi yaptı. Bu test sonucu negatif çıkması halinde hastanenin ücretin iadesi için adım atması beklenebilir mi? Bu tartışılacak bir husus. Ancak ileriki dönemde özel hastanelerde yapılan coronavirüs testi ücretinin iadesi için Tüketici Hakem Heyetlerine başvurular olabilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu