Sağlık

Özel Hastane Emar (MR) Tomografi Çekim Fiyatları

Sağlık açısından rahatsızlıkların teşhisinin konulmasında en önemli araç Emar (MR) fiyatları ile araştırılan önemli bir konudur. Zira özel hastaneler açısından çok farklı rakamlar ile hizmet verilmektedir. Devlet hastanelerinde ise ücretsiz yapılıyor olmasının yanında zaman açısından dar bir vaktiniz olabilir. Bu aşamada MR ücretleri ortalama olarak değişmektedir.

Sağlık açısından teşhislerin tam olarak konulabilmesi için MR vazgeçilemeyecek bir teknik olarak karışımıza çıkıyor. Bu nedenle de özel hastane, klinik ve devlet hastanelerinde en küçük bir rahatsızlık için dahi MR veya benzeri tomografi çekimi isteniyor. Hastanenin özelliği ve kliniğe göre farklı ücretler talep edilen MR için devlet hastanelerinde ücret ödemesi yapmıyorsunuz. Ancak çekilen MR Tomografi filmi için farklı şehirlerde de farklı ücret uygulaması yapabiliyorsunuz. Bu aşamada özellikle büyük şehirler başta olmak üzere İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa gibi muhtemel çektireceğiniz boyun  bel, diz, omuz gibi uzuvların Emar ile Tomografi çekimlerinde alınan ücretler hakkında sizler için araştırma yaptık.

Tedavi amaçlı rahatsızlıkların araştırılmasında teşhisin konulabilmesi için önem arz eden MR diğer adıyla emar açık ve kapalı olarak iki tarama şekli ile yapılmaktadır. Teşhis tedavinin başlanması ve uygun tedavinin yapılabilmesi için önem arz ederken bunun da belli bir ücreti bulunmaktadır. Sonuçta tomografi ve MR çekimi ile rahatsızlığa neden olan hususlar ortaya çıkarılıyor.

Emar (MR) Çekimleri Nasıl Oluyor?

MR çekiminin açık ve kapalı olmak üzere iki tarama ile yapıldığını belirtmiştik. Açık Emar kapalı alana girmekte zorlanan, psikolojik olarak endişeli olan kişiler için yapılıyor ve bu daha çok spor yaralanmaları gibi ortopedik travmalar için kullanılıyor. Kapalı Emar ise kapalı sistemde mıknatıslar desteğiyle hareketli manyetik dalgaların vücut üzerinde taraması yapılarak raporun çıkarıldığı çekim şeklidir.

Emar
Emar

Emar Ortalama MR Çekim Fiyatları

Emar çekimi önemine binaen tüm hastanelerde çekiliyor olsa da; özel hastanelerde dahi olsa randevu sistemi ile çekiliyor. Hatta bazı hastaneler haftalar sonrasına randevu verebiliyor. Örneğin Tıp Fakülteleri başvurular ile teşhisin konulmasında hasta sayısının artışı sonrasında üç ay sonrasına da randevu veriyor. Bu nedenle buralarda MR çekimi isteyen doktorun acil hasta notu ile 24 saat içerisinde çekilmesi söz konusu oluyor. Bu durum yaşadığınız şehirdeki yoğunluğa göre daha çok artabiliyor. Yani İstanbul İzmir Ankara gibi şehirde yaşıyorsanız randevunuz daha ileriki bir dönemde olabilir. Teknik olarak birbirine yakın olmakla beraber muhtemel ödeyeceğiniz ortalama MR çekim fiyatları şu şekilde;

 • Omuz ve Boyun Emar çekimleri 300 – 500 TL
 • Diz MR çekimi 200 – 300 TL
 • Göğüs MR Çekimi 400- 800 TL
 • Tüm vücudun emar çekimi 1000 – 2000 TL
 • Bilgisayarlı tomografi çekimleri de 150 – 500 TL arasındadır.

Verilen bu rakamlar aslında ortalama olarak sunuluyor. Yani sizin muayene olduğunuz hastanede daha düşük uygun rakamlar yapılan kampanyalar ile ödenebiliyor. Fakat insan sağlığı açısından önemli olduğu için bizlerde sağlığımızı düşünerek bizlerden istenilen rakamları hiç itiraz etmeden ödüyoruz.

Emar Görüntüleme Merkezlerinde MR Fiyatları

Emar ile tomografi çekimlerinde görüntüleme merkezleri de vardır. Bu tür yerler kamuya ve anlaşmalı kuruluşlara daha uygun fiyatlarla veriliyor. Bazı devlet hastanelerinin de yoğunluk nedeniyle görüntüleme merkezleri ile anlaşmalı olarak çalıştığı da bilinmektedir. Fakat bazı büyük hastaneler ve kuruluşlar personelinin sağlık açısından daha az para ödemesi için anlaşma yoluna gidiyor ve bu anlaşma ile çalışan personeli yaklaşık % 20 gibi bir indirimle çekim yaptırıyor. Bu durumdan hem klinikler hem de çalışanlar fayda sağlamış oluyor. Tüm bunlara rağmen yine ortalama olarak görüntüleme merkezinde ödeyeceğiniz MR güncel fiyatları şu şekilde,

 • Meme Emarı 800 TL
 • Baskılı emar 600 TL
 • Manyetik Rezonans 500 TL
 • Spektroskopi emar 700 TL
 • Bos Akım emarı 700 TL
 • Bilgisayarlı Tomografi 450 TL
 • Ekstremite Emar Anjio 1200 TL
 • Temporomandibular Eklem emarı 600 TL
 • Renkli Dopller Tek Bölge çekimi 300 tL
 • Ultrasonografi 250 Lira
 • Mamagrafi 250 TL
 • Direkt Röntgen 100 TL
 • Kemik yogunluğu ölçüm filmi 150 TL
 • Skolyoz Grafi 500 TL
 • Boy grafisi 500 TL
 • BT ilacı 70 Lira
 • Mr ilacı 100 TL

Tomografi ve Emar çekim ücretleri bu şekilde. Ancak bu rakamlara KDV eklemesi söz konusu. Bu ücretin eklenmesi ile daha çok ücret ödüyorsunuz ki burada ödeyeceğiniz KDV oranı da % 8 üzerinden hesaplanıyor. Yani 100 lira için ayrıca 8 lira da vergi ödemesi yapıyorsunuz.

Emar İçin SGK Kaydı Olanlar Daha Az Ödüyor

SGK kaydı olan kişiler özel hastanelerde çektirdikleri emar için daha az ödüyor. Burada SGK kaydından kastımız Bağ-kur, Emekli Sandığı ve SSK çalışanları. Sosyal Güvenlik kuruluşunun sağladık destekler ile ödedikleri ücrette indirim devletin karşıladığı rakamlardır.Her ne kadar vatandaş cebinden daha az para çıkmasını istese de çekilen görüntüleme merkezi, klinik ve hastane de önemli.

Tamamlayıcı Sigortası Olanlar Ücret Ödemiyor

Sigorta tüm kollarda ve sektörlerde kendisini gösteriyor. Bu aşamada tamamlayıcı sağlık sigortası yaptıran kişiler anlaşmalı hastanelerde ücret ödemeden emar ve tomografi çektirebiliyor. En azından çok daha düşük tutarlara çekim söz konusu. Yani ilerleyen dönemde rahatsızlığınacağınızı düşünerek tedavi ücreti ödememek adına kendisine sigorta yaptırmanız halinde sigorta şirketinin anlaşmalı halinde olduğu hastanelerden en uygun şartlarda hizmet alıyorsunuz. Sigortanın yaptırılmasında önemli bir poliçe ücretini gözden çıkarmış olsanız da burada ödediğiniz yaklaşık 1500 lira sizin cebinizi de koruyacaktır. Nitekim tam vücut emar çekimi için ödenen ücretler bu poliçe bedelinin çok çok üstünde rakamlardır.

Tomografi, MR ve diğer tetkiklerde görüntüleme merkezi ve özel hastaneler ne kadar ücret alacağını internet sitelerinden açıklamıyor. Bu daha çok ticari nedenlerle yapılan bir işlem olsa da bazı ücretlerin açıklanmasında yasal olarak mani hususlar var. Web sitelerinde fiyatlar için hastaneyle iletişime geçilmesi istense de telefonla bu ücretler hakkında bilgi vermekten de kaçınılıyor. Bunun için ilgili sağlık kuruluşuna giderek öğrenmek en doğru adım olur. Hatta burada hastane size yine bilgi vermek istemez ve muayene sonrası istenilen tetkikler neticesinde MR – Tomografi ücreti ne kadar öğrenebilirsiniz.

Okunmalı : Kepçe Kulak Estetik Ameliyatı Ücretleri

İlaçlı MR Çekimlerinde Dikkat

İlaç kullanılarak MR çekimi söz konusu. Burada çekilecek emarın tam olarak okunabilmesi için bir anlamda insanın vücuduna başka bir sıvı enjekte ediliyor. Bu  sayede cihazlarda daha iyi okuma sağlıyor. Söz konusu ilaçlar da ücretler ile satılmaktadır. Ancak ilaçlı emar çekimi isteyen hastane ilacını da veriyor. Dışarıda çok düşük rakamlara satılan bu ilaçlar özel hastanelerde daha yüksek turtalara satılıyor ki dışarıdan ilaç alsanız dahi hastane bu ilacı kabul etmiyor. Öyle ki dışarıdaki fiyatların 10 – 20 katı ücret ödemesi ile karşılaşmanız mümkün. Bu nedenle vatandaşlar da özel hastane kliniklerde hizmet almaktan uzak durmaya çalışıyor. Yaşam kime ne getirir bilinmez.

Okunmalı : Dudak Dolgusu Estetik Fiyatları

Polis Memurlarına Memorial Hastanelerinde % 10 İndirim uygulanıyor

Anlaşmalı görüntüleme merkezlerinden bahsetmiştik. Buna benzer olarak İçişleri Bakanlığına bağlı olarak çalışan polis memurları için Memorial hastanelerinde de yapılan bir protokol söz konusu. Protokolün süresi ne kadar geçerli bilinmiyor ancak uzatma söz konusu edilebilir. Bu aşamada POLSAN üyesi olan polis memurları muayene ve tetkiklerde biraz daha şanslı. Nitekim hem emar çekimleri, tahliller ile muayeneler de % 10 indirime tabi olarak ödeniyor. Polisseniz Memorial Sağlık Gruplarının bulunduğu Ataşehir, Ankara Hastaneleri, MSG Şişli, Lara Tıp Merkezleri, MSG Antalya, Dicle, Kayseri, Diyarbakır hizmet hastanelerinde radyoloji çekimlerinde kullanılan MR, USG, BT ile Röntgen çekimleri için cari fiyatlar üzerinden % 10 indirimli ödeme yapıyorsunuz.

Okunmalı : Özel Hastane Gecelik Yatak Ücretleri

Memorial Hastanelerinde MR Ücreti

Memorial Hastaneleri biliyorsunuz hastaneler zinciri olarak bir çok yerde karşımıza çıkıyor. Bu nedenle muhtemel bu hastaneden alacağınız hizmetler için ödeyeceğiniz MR çekim fiyatları değişiklik olmadığı müddetçe şu şekilde;

 • Perfüzyon emar 1551 TL
 • Tüm vücut emarı 1970 TL
 • Kalça emar 1448 TL
 • Difüzyon Emar 350 TL
 • Meme emar 2422 TL
 • Bel emarı 1448 tL
 • Beyin Mr 1449 TL
 • Bilgisayarlı tomografi ise 1344 tL

Burada tomografi ile emarın çekileceği bölge fiyatlara doğrudan etki eder. Yani vücudun hepsi istenmesi halinde ödeyeceğiniz tutarda artış gösteriyor.

Okumalı : Botoks Fiyatları

Devlet Hastanelerinde MR Çekim Ücretleri

Dışarıda olarak tabir edilen Özel Hastane ve Kliniklerde yaptıracağınız emar çekimleri ücretli iken bunu devlete bağlı hastanelerde yaptırmanız halinde ücret ödemesi yapmıyorsunuz. Burada hastanelerde kişinin endişeleri ile kapalı alanda çekim yaptırmak istememesi halinde de ek ücret ödemesi yapmak zorunda kaldıklarını belirtmek gerekiyor. Fakat burada ödeyeceğiniz tutar çok yüksek değil. Ek olarak 65 Lira ile 100 lira arasında bir ödeme çıkıyor.

Okunmalı : Özel Hastanelerde Lazer Epilasyon Ücretleri

Devlet hastanelerindeki yoğunlu ve yetersizlik nedeniyle SGK anlaşmalı görüntüleme merkezinde çekim yaptırmak zorunda kalabilirsiniz. Bu tip yerlerle yapılan anlaşmalar gereği % 50 gibi bir indirim ile çekim yaptırabilirsini. Buralarda da ödeyeceğiniz tutarlar yaklaşık olarak 250-300 Lira seviyelerindedir.

Emar (MR) Nedir?

MRG kelimelerinin açılımı olan Manyetik Rezonans Görüntüleme vücut ve organların ayrıntılı görüntülerini oluşturmak için radyo dalgalarının kullanıldığı bir sistemdir. Büyük tüp mıknatıslardır diyebileceğimiz bir MRI makinesi içine girildikten sonra oluşturulan manyetik alan gecici olarak vücuttaki hidrojen atomlarını yeniden düzenliyor.

Emar (MR) Neden Çekilir?

Kişinin vücudu ile iskelet sistemini ameliyatsız olarak incelenmesine imkan veren bir sistemdir. Bir nevi vücudun yada organların yüksek çözünürlüklü fotoğrafını çekmek anlamına gelir. Teşhisin konulmasına, tedavinin yapılmasına yardımcı olur. Özellikle yumuşak doku ve sinirlerin tedavisinde yararlıdır.

En küçük bir teşhisin konulmasında önemli yer tutan MR (Emar) ile Tomografi özel hastane ile kliniklerde önemli ücretler karşılığında yapılıyor. Muayene ücreti, tahlil ücreti ile yüksek tutarlarda ödeme alan bu tür yerlerde tüm vücut emar çekiminin 2 bin lira olması kişilerin uzak durmasına neden oluyor. Fakat sağlık öncelik olduğu için kişiler de bunu düşünerek en doğru yeri arayış içerisinde. Doğru yer dedikleri yerlerde de istenilen her türlü ücreti ödemeye vatandaş çoktan razı olmuş durumda.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu