Sağlık

Grip ve Soğuk Algınlığında Ateşi Düşürmek İçin 10 Farklı Yol

Sizin, sevdiğinizin ya da çocuğunuzun ateşi olabilir. Görülen bu ateş için korkulacak endişelenecek bir durum söz konusu değil ancak konu sevdiklerimiz olunca işler değişiyor. İnsanlarda ateş genelde grip ve soğuk algınlığı sonrası ortaya çıkan bir semptom. Mikrop kapan vücut kendisini korumak için savaşmaya çalışırken ateş çıkar ve aslında bu durum vücutta olağan dışı bir şeylerin varlığını gösterir.

Ateş Belirtileri İçin Evde Tedavi Yöntemleri

Soğuk algınlığına bağlı olarak oluşan ateş kişiden kişiye değişiklik gösterirken 3-4 gün sürebilir. Yüksek ateş 39 derece ve üstüne çıktıktan sonra kişiyi rahatsız eder. Bu aşamada ateşiniz bulunuyorsa bir ateş düşürücü almanız ve istirahat etmeniz önemli. Bunun dışında evde nasıl ateş düşüreceğiniz hakkında bilgi vermek doğru olacaktır.

Dinlenin

Yüksek ateş ve grip ile soğuk algınlığına yakalanmışsanız ilk adım dinlenmek olmalıdır. Yapacağınız aktiviteleri düşürmek aynı zamanda ateşi de düşürür. Ateşiniz 38.9 seviyelerine gelmişse bol sıvı tüketilmesi gerekir. İlaç her zaman istenilen bir husus değildir. Kişi yeterince uyursa bağışıklık sistemi de o kadar güçlenir ve iyileşmenize yardımcı olur. Yüksek ateş baş ağırı, boyun tutulması, nefes darlığı gibi semptomlar gösterebilir. Bu gibi durumlarda mutlaka bir hekime muayene olunması doğru olur.

Yeteri Kadar Sıvı Tüketin

Rahatsızlanan kişinin yüksek ateşi ile mikrobunu vücudundan atabilmesi için yeteri kadar sıvı tüketmesi gerekir. Özellikle su tüketiminin artırılması önem arz edebilir. Vücuda zararlı sıvıların tüketilmesi bu aşama da yanlış bir husus olacaktır.

Serin Bir Ortam Tercih Edin

Ateşi olan kişinin serin bir ortamda durması doğru olur. Bu kişinin üzerine üşüdüğü için kalın yorganlar bahtaniyeler alması yanlış bir durum. Daha çok bu kişiye bir çarşaf verilmesi onu serin tutmak ve ateşini yükseltmemek için yeterli bir husus.

Hafif giysiler

Ateşinizi kırmak istediğinizde, hafif giysiler giymek de iyi bir fikirdir, çünkü daha hafif giysiler serinletici bir etkiye sahip olabilir. Çok sıcak tutan giysilerin çocuğun hasta olmadığı durumlarda bile vücut ısısını artırabileceği bildirilmiştir.

Ilık Sünger

Alnınıza ve boynunuzun arkasına serin ve nemli bir bez koymak, ateş belirtilerinizin daha iyi hissetmesine yardımcı olabilir. Ayrıca koltuk altlarınız ve kasıklarınız gibi çok sıcak bölgelere odaklanarak kendinize soğuk suyla sünger banyosu yapmak isteyebilirsiniz. Normalde ılık süngerleme olarak bilinen bu yöntem yaklaşık 5 dakika boyunca yapılır. Serin bir ortamda kalmak ve hafif giysiler giymek gibi, ateşi düşürmeye yönelik bu fiziksel önlem, ateş düşürücü ilaçlar kadar etkili olmayabilir.

Ateşi Azaltan Reçetesiz İlaçlar

Ateş, yaşanması hoş bir semptom değildir. Titreme, titreme ve baş ağrıları, rahatlamak isteyeceğiniz kadar rahatsız edici hale gelebilir. Ateşi azaltabilecek aktif maddeler içeren reçetesiz ilaçları elinizin altında bulundurun. Örneğin parasetamol, çocuklarda bile ateşe karşı kullanımı onaylanmış, reçetesiz satılan bir ilaçtır.  (Minoset – Parol – Aferin  Gibi)

Parasetamol, ateşi düşürmek için yaygın olarak kullanılan bir ilaçtır ve aynı zamanda küçük ağrıları ve ağrıları da giderir. Ancak nezle veya grip olduğunuzda, öksürük veya burun tıkanıklığı gibi rahatlamanız gereken daha fazla semptom olduğunu görebilirsiniz.

Reçetesiz satılan birçok soğuk algınlığı ve grip ilacı, ateş dahil olmak üzere birden fazla semptomu tedavi eder. İhtiyacınız olan rahatlamayı alabilmeniz için, eğer varsa, ateşle birlikte başka hangi semptomları yaşayabileceğinizi belirlediğinizden emin olun. Diğer soğuk algınlığı ve grip semptomlarının yanı sıra ateşi düşürmeye yardımcı olabilecek ürünlerini okumaya devam edin.

ŞİDDETLİ

Ateş ve hapşırma ve öksürük gibi diğer soğuk algınlığı ve grip semptomları , bir virüsle savaşmak için uyumayı ve dinlenmeyi zorlaştırabilir. DayQuil gibi, NyQuil SEVERE de ateşi düşürmek için asetaminofen içerir. Ayrıca hapşırma ve burun akıntısı semptomlarına yardımcı olacak bir antihistamin ve iyi bir gece uykusu çekebilmeniz için öksürüğünüzü bastırmak için dekstrometorfan içerir.

Hepsi Bir Arada Sinüs

Bazı soğuk algınlığı, sinüs tıkanıklığı, basınç, baş ağrısı ve ağrı gibi rahatsız edici sinüs semptomları ile birlikte gelir. İşte burada Sinex devreye girer. Sinex SEVERE All-in-One Sinus LiquiCap  soğuk algınlığı veya gripten kaynaklanan bu semptomları giderir, böylece özgürce hızlı nefes alabilirsiniz.

Soğuk algınlığınız veya gribiniz varsa, muhtemelen evde dinlenerek zaman geçireceksiniz. FluTherapy Daytime , evde iyileşirken soğuk algınlığı ve grip semptomlarınızı hafifletmek için güçlü bileşenlerle birlikte yatıştırıcı bir sıcak içecek formunda gelir. Bir paketin içeriğini 8 oz’a çözün. sıcak su ve hızlıca karıştırın. İlaçlı sıcak içeceğin tamamını 10-15 dakika içinde içtiğinizden emin olun. FluTherapy Daytime, soğuk algınlığı veya gripten kaynaklanan burun tıkanıklığını, boğaz ağrısını, vücut ağrılarını, ateşi ve öksürüğü giderir.

Gündüz formülü gibi, FluTherapy Nighttime da her yudumda rahatlama sağlayan ilaçlı bir sıcak içecektir. Asetaminofen ile ateşinizi düşürür ve burun akıntısı gibi diğer soğuk algınlığı ve grip semptomlarını hafifletir. Gece uyumaya hazır olduğunuzda aldığınızdan emin olun, öksürüğünüzü hafifletir, böylece dinlenip ateşinize neden olan soğuk algınlığı veya grip virüsüyle savaşabilirsiniz .

Ne zaman doktora görünmeli

Tüm ateşlerin aynı olmadığını bilmek önemlidir. ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) ateşi 38°C veya 100 ,4°F (38°C) üzerinde bir sıcaklık olarak tanımlarken, daha düşük sıcaklıklar ve daha hafif semptomlar içeren düşük dereceli ateşler , çoğu zaman daha az endişe vericidir.

Ateş, sorunlu istilacı virüsleri öldürmeye yardımcı olabileceği için faydalı olabilirken, yüksek ateş vücudumuza zarar verebilir, bu nedenle ateşiniz olduğunda seviyenizi izlemek önemlidir.

Ateşinizin olup olmadığını ve ateşin ne kadar önemli olabileceğini belirlemenin en hızlı ve güvenilir yolu, kullanımı kolay bir ev termometresi ile ateşinizi ölçmektir. Ateşinizin ciddiyetini belirlemek, ateşe neyin neden olabileceğini tanımlamanıza ve sağlığınızı iyileştirmek için atmanız gereken en iyi hareket tarzını ve sağlık uzmanınızı ne zaman göreceğinizi anlamanıza yardımcı olabilir.

Ateş, çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilir, ancak genellikle soğuk algınlığı veya grip gibi bir virüsün sonucudur. Ateşinizi düşürmek ve diğer yaygın semptomları hafifletmek için deneyebileceğiniz birkaç şey vardır. Bu seçeneklerin bir kategorisi, vücudunuzu fiziksel olarak soğutmaya ve dış ortamınıza bağlı olarak sıcaklığınızı düşürmeye yardımcı olanlar gibi ev ilaçlarıdır. Diğer bir kategori, vücudunuzdaki ateşe neden olan mekanizmalarla mücadele ederek işe yarayan reçetesiz satılan ilaçlardır. Fiziksel müdahaleleri ateşinizi düşürmeye yardımcı olabilecek ilaçlarla birleştirmek de faydalı olabilir.

Ateşinizi nasıl ele almayı seçerseniz seçin, ateşinizi izlemek, durumunuzun altında yatan neden ve ciddiyetle ilgili bilgi edinmek için önemlidir. Yüksek veya inatçı ateş veya şiddetli semptomların eşlik ettiği ateş durumlarında tıbbi yardım almalısınız.

Umarım, artık soğuk algınlığınız veya gribinizle ilişkili ateşinizi azaltabileceksiniz. Diğer soğuk algınlığı veya grip semptomlarınız için bazı harika soğuk algınlığı ilaçlarına ve grip tedavilerine bir göz atın ve çabuk iyileşin!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu