Sağlık

Kardiyovasküler Hastalığı Olanlara Fiziksel Aktivite Spor Çok İyi Gelebilir

Fiziksel aktivite bizlerin sağlığı için olmazsa olmazlarımızdan birisi. Kişi kendisine yüklenmeden orta veya şiddetli bir fiziksel aktiviteye sürekli katılıyor olması halinde hastalık ve ölüm riskini de en aza indiriyor. Bu aşamada kardiyovasküler sağlık durumun fiziksel aktiviteler sonrasındaki sağlık sonuçları da henüz net bilgiler vermiyor. Bu durumda kardiyo rahatsızlığı olan bireyler fiziksel olarak nasıl bir aktivitede bulunmalı bu sorunun cevabını arıyoruz.

Bilimsel Araştırmalar Devam Ediyor

Kardiyovasküler rahatsızlıklar ve bu rahatsızlığın oluşmasında en aza indirmek gibi bir çok bilimsel çalışma ve veri mevcut. Bu anlamda Hollanda’da bulunan Radboud Üniversitesi Tıp Merkezi de Thijs Eijsvogels tarafından oluşturulan Plos Medicine de çalışma ve meslek arkadaşlarıyla sağlıklı bireyler için riski azaltma adımları üzerinde duruldu. Bu adımlardan birisi de yüksek fiziksel aktivite sonrası nasıl bir platonun oluştuğu. Kardiyo hastalığı olanların fiziksel olarak üst sınırının ne adar olacağı merak konusu. Bu hareketin hastaya ne kadar fayda edeceğine dair bir ellerinde kanıt bulunmuyor.

Sağlık durumu ile fiziksel aktivitenin kardiyovasküler hastalıklarda nasıl bir etki yaptığına dair bir bulgu yok. Araştırmacılar bu anlamda ileriye dönük olarak toplanan verileri kullanıyor ve Kuzey Hollanda’da yaklaşık 167.729 kişiden oluşan bir nüfusa dayalı olarak kardiyovasküler rahatsızlıklar üzerinde istatistikler üzerinde duruluyor. Burada sağlıklı bireyler ile kardiyo hastası olan kişiler arasında yüksek fiziksel aktivite sonrası nasıl bir sonuç çıkacağı üzerinde karşılaştırmalar yaptılar.

Fiziksel Aktivite Ölüm Riskini Azaltıyor

Sonuç olarak araştırmacıların artan fiziksel aktivite ile tüm kişilerde ölüm riskinin azaldığını, sağlık açısından yararlarının olduğunu, sağlıklı ve hasta kişiler arasında risk faktörlerinin belirli fiziksel aktivite üzerinde hacmini dengelediğini gördüler. Araştırmacılar, kardiyovasküler hastalık hastalarında, üzerinde daha fazla sağlık yararı olmayan bir üst fiziksel aktivite sınırına dair hiçbir kanıt bulamadılar. Çalışma, katılımcıların kendi bildirdiği fiziksel aktivite verilerine dayandığı için sınırlıydı, bu nedenle bulguları daha fazla doğrulamak için gelecekteki araştırmalara ihtiyaç var.

Kardiyovasküler Hastaların En Büyük İlacı Fiziksel Aktivite

Yazarlara göre, “Bu bulgular, kardiyovasküler hastalığı olan hastaların fiziksel aktivite açısından ‘daha fazla daha iyi’ olduğu konusunda teşvik edilmesi gerektiğini göstermektedir. Fiziksel aktivite önerileri, ‘herkese uyan tek bir kılavuz’ yaklaşımını izlememeli, bunun için gerekli olanın altını çizmelidir. Fiziksel aktivite reçetesinin diğer faktörlerin yanı sıra bireyin kardiyovasküler hastalarığının sağlıkları açısından en önemli ilacı konumunda bulunuyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu