Sağlık

Kanser Riskinizi En Aza İndirmenin En Basit Yedi Yolu

Medya da özellikle kanserin önlenmesi adına gıda tüketimin öneminden bahsediliyor. Bu duruma hepimizin katıldığını söylemek mümkün. Birer uzman olmasak dahi bazı yiyeceklerin ve içeceklerin sağlığımıza verdiği zararları elbette ki hepimiz onaylıyoruz. Ancak yine de bu ürünleri tüketmenin, bilerek tüketmenin zararını da ilerleyen süreçte yaşamaya devam ediyoruz. Çağımızın en büyük hastalığı kanser. Kanseri en aza indirmek için adım atın.

Kanser Önlenir mi?

Muhtemelen kanseri önleme konusunda çelişkili raporları etrafınızdan duymuşsunuzdur. Uzmanların yaptığı bir çalışmada önerilen belirli bir kanser önleme adımları diğerinde önerilmemektedir. Çoğu zaman, kanseri önleme hakkında bilinenler doğru veya halen gelişmektedir. Bununla birlikte, kanseri engelleme şansınızın, yaptığınız yaşam tarzı seçimlerinden etkilendiği kabul edilmektedir. Bu nedenle, kanseri önlemekle ilgileniyorsanız, basit yaşam tarzı değişikliklerinin bir fark yaratabileceği konusunda rahat olun. Bu kanser önleme ipuçlarını göz önünde bulundurun.

1. Tütün kullanmayın

Sigara ve benzeri tütün mamüllerini kullanmayın. Özellikle Akciğer kanserine neden olan ürün sayesinde tütün firmaları kazanırken sizler sağlığınızı kaybedersiniz. Yakınlarınız kaybeder. Sadece içen değil içenin yanındaki de kanser riskini en üst seviyede taşır.

2. Sağlıklı bir diyet yapın

Abur cubur yiyeceklerden kaçının. Marketlerden alacağınız paketli gıdalar sizlere zarar verir. Bol bol sebze meyve tüketin. Kilonuza dikkat edin. Sağlık için Alkol almaktan kaçının, alırsanız da ölçülü alımlar yapın. Et tüketimlerinde bile bazı türlerin kanser riskini artıracağını da aklınızdan çıkarmayın.

3. Sağlıklı bir kiloyu koruyun ve fiziksel olarak aktif olun

Sağlıklı bir kiloyu korumak, meme, prostat, akciğer, kolon ve böbrek kanseri dahil olmak üzere çeşitli kanser türlerinin riskini azaltabilir. Bol bol fiziksel aktivite yapın, doğaya çıkın, nefes alın..

4. Kendinizi güneşten koruyun

Cilt kanserinin sevmediği güneşten uzak durmaya çalışın. Özellikle günün belli saatlerinde güneşe çıkmayın. 10:00 ile 16.00 saatleri arası güneşin en çok zarar verdiği zaman dilimidir.

5. Aşı olun

Kanser önleme , belirli viral enfeksiyonlardan korunmayı içerir. Bu nedenle Hepatit B ile HPV aşılarını olmayı unutmayın.

6. Riskli davranışlardan kaçının

Bir başka etkili kanser önleme taktiği, enfeksiyonlara yol açabilecek ve dolayısıyla kanser riskini artırabilecek riskli davranışlar olan cinsel ilişkilerden kullanmış olduğunuz özel eşyaları paylaşmaktan kaçının.

7. Düzenli tıbbi bakım alın

Muhtemel kanser rahatsızlıkları olan Cilt, kolon ve meme kanseri gibi çeşitli kanser türleri için sürekli kontrollere gidin, muayeneler yaptırın ve tahliller yaptırın.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu