Sağlık

Hindi Eti Tüketenler Dikkat Triptofan Sizi Uyutabilir

Özellikle Avrupa ve Amerika ülkelerinde şükran günü olarak adlandırılan yeni yıl gecesinde yenilen hindi yemeğinin tüketilmesinde hindi komasına dair uyarılar geldi. Tüm dünya’da şükran günü milyonlarca hindi tüketiliyor. Nitekim sadece ABD’de şükran gecesi yaklaşık 46 milyon hindinin bir kısmı tüketiliyor.

Sadece şükran gecesinde değil diğer zamanlarda da hindi tüketmek insana uyuşukluk hissi veriyor. Bu tüketim bir tabak isterse iki tabak olsun aynı hisse neden oluyor. Burada tüketen kişilerde yorgunluk hissi ise sadece bir fenomen değil. Böylesine büyük bir ziyafet sonrası insanlar uyuma hissine kapılıyor ve yatağa girmek istiyor.

Triptofan Sizi Uyutabilir

Kayıtlı diyetisyen ve uzmanlar yorgunluk hissi sonrası ana yemek olan hindiyi suçlama yoluna giden vatandaşların aslında bu uyuşukluğunun tek nedeni hindi olmayabilir. Fakat uzmanlar hindi etinde yorgun olmaya neden olan bir husustan bahsediyor.

Hindi, beynin serotonin ve melatonin gibi kimyasalları serbest bırakmasına yardımcı olan triptofan olarak bilinen bir amino asit içerir. ABD Beslenme uzmanı ve The Mayo Clinic Diet editörü Dr. Donald Hensrud triptofanın insan vücudu tarafından üretilmediği için “temel” bir amino asit olduğunu söyledi. “Diyetimizden geçmemiz gereken bazı amino asitler var, triptofan bunlardan biri” dedi.

Triptofan insanları uykulu hissettirir mi?

Triptofanın insanları bu kadar uykulu hissettirmesinin nedeni ürettiği serotonin ve melatonindir. Melatonin, insanların uykuya dalmalarına yardımcı olmak için reçetesiz satılan besin takviyeleri satın alabildikleri için, birinin uyku döngüsünü düzenleyen bir hormondur. Amerika Birleşik Devletleri Tıp Kütüphanesi’ne göre , yaygın olarak mutlulukla ilişkili hormon olarak bilinen serotonin, uyku, ruh hali, iştah ve ağrıyı dengelemek gibi çeşitli işlevlere sahiptir . Hensrud, yemekten sonra uykulu hissetmenin nedeninin iki hormonun karışımı olduğunu söyledi.

Yaşamayı seven insanlar dondurulmuş bir hindiyi sağlık açısından asla derin yağda kızartmayın:  Uzmanlar tehlikeli bir alev patlaması konusunda uyarıyor

Hindi İnsanı Ne Kadar Yorabilir?

Diğer tüm yiyeceklerde olduğu gibi

, Şükran Günü’nde ne kadar hindi yediğine bağlıdır.  Allen, bir kişinin 6 porsiyon  hindi yemesi durumunda , University of Illinois Extension servisi tarafından önerilen miktarın iki katına çıkması durumunda 488 miligram triptofan olacağını söyledi. Bununla birlikte, hindi, içinde triptofan bulunan tek gıda değildir ve diğer yaygın gıdalar aslında hindiden daha yüksek amino asit seviyelerine sahiptir.

İçinde triptofan bulunan diğer Şükran Günü yiyecekleri, ABD Tarım Bakanlığı’nın tavsiye ettiği porsiyonun iki katı tüketildiğinde 507 miligram amino asit miktarına ulaşan jambon içeriyor . Bunun yanında tüketmiş olduğumuz tavuk, kırmızı ette triptofan içerir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu