Bilgi Bankan

Vadeli Dolar Hesabı Açtırmak mı Vadesiz Dolar Hesabı Açtırmak mı? Hangisi?

Bankalarda farklı para kurları üzerinden yatırım hesapları açabilme imkânlarınız bulunur. Bu anlamda istediğiniz banka şubesinden de vadeli ya da vadesiz dolar hesabı açabilirsiniz. Bu aşamada bazı kişiler hangi hesabı açtırması gerektiğini sorguluyor. İkisinin de belli avantajları söz konusu. Vadeli mi Vadesiz mi hangi dolar hesabı avantajlı diye bir sorunuz varsa aslında cevabı da sizde.

Bankada Döviz Hesabı Açtırma

Kişiler her ne kadar yatırım amaçlı olarak düşünse de aslında burada Türk lirasının değer kaybı sonrası parasının asıl değerini koruyor olmasıdır. Zaman içinde TL’nin hangi aşamalara kadar geldiğini hep birlikte görüyoruz. Bu sebeple kişiler de parasının aynı değerde kalması amacıyla bankalarda açtıkları dolar hesapları ile paralarını koruma gayreti içerisine giriyor. Burada tüketicinin karşısında iki yol bulunuyor. Bunlardan birisi vadeli diğeri ise vadesiz dolar hesabı açtırmaktır. Bu durumda artıları ve eksilerini iyi analiz etmek gerekir.

Vadeli Dolar Hesabı Avantajı – Dezavantajı

Vadeli dolar hesabı açtırmanın avantajını söylersek vadesi boyunca paranızın ayrıca size dolar üzerinden para kazandırmasıdır. En büyük özelliği bu olsa da aslında uzun vadelerde yine TL’nin değer kaybı sonrası artan kur fiyatları ile paranızın artış göstermesidir. Yani vadeli hesap sizlere kazanç sağlıyor. Burada kazancınızın belirlenmesinde yatırdığınız para miktarı kadar ne kadar süre ile vadeye yatırdığınızdır. Bu vade sonunda banka size faiz kazancı verir. Ancak vadeden önce bu paranızı çekmek ya da bozdurmak isterseniz o aşamada vadeniz de bozulur ve kazanç sağlayamazsınız. Bu sebeple ihtiyaç duyduğunuz döneme kadar vade uygulanması doğru olabilir. Vadeli dolar yatırdığınız zaman TL’ye oranla size verilen faiz tutarı da az oluyor. Onu da dikkate alarak adım atmak doğru olabilir. Fakat böyle 6 ay 1 yıl gibi uzun sürelerde paranıza ihtiyacınız olmayacaksa bu şekilde vadeye yatırmak sizlere kazanç sağlar. Bu yüzden avantajını da değerlendirmiş olursunuz.

Vadeli Dolar Hesabında Limitlere Dikkat

Dolar kurundan vadeye para yatırmak isterseniz bu aşamada bankaların limitlerini değerlendirmek gerekiyor. Yani bazı bankalar 1000 dolar altında vadeli işlemi yapma olanağı vermiyor. Bu durumda paranız daha az miktardaysa daha azına hesap açılışı yapan bankaları araştırmak doğru olabilir.

Vadesiz Dolar Hesabı

Vadesiz dolar hesabı her bankada açabiliyorsunuz. Bu aşamada sizin en büyük avantajınız istediğiniz zaman TL’ye çevirme ve çekme imkanınınız olması. Burada bazı kişiler bu hesaplarda günlük olarak al sat işlemi yaparak küçük miktarlarda da olsa para kazancı sağlama yoluna gidiyorlar. Bu sebeple büyük bir avantaj olarak görülebilir. Ancak dolar aldınız , hesabınızda duruyor ama aylarca hiçbir işlem yapmıyorsunuz. Bu durumda faiz getirisinden olduğunuz için dezavantajlı diyebiliriz. Neden paranızdan kayıp yaşayasınız ki… 1 dolar kazanç ta olsa vadeli hesap daha avantajlı diyebiliriz.

Dolar Hesabı Nasıl Açılır?

Bu işlem için ilk alternatif yol banka şubeleridir. Ama siz internet bankacılığı kullanıyorsanız bu aşamada vadeli ya da vadesiz hiç fark etmez istediğiniz gibi mobil bankacılık üzerinden giriş yaparak dolar başta olmak üzere diğer kurlar üzerinden yatırım hesabı açma olanağınız bulunuyor. Burada anlık hesap açılışı ile dolar alıp satabilir ve hatta dolar hesabı olan başka ibanlara para transferi dahi gerçekleştirebilirsiniz.

Hangi Bankalarda Dolar Hesabı Açabilirim?

Türkiye’de onlarca banka üzerinde dolar hesabı açma imkanınız bulunuyor. Bu anlamda başlıca bankalar;

Dolarınız var ve bankada hesap açtırmak istiyorsunuz. Burada önemli olan sizin ne kadar dolarınız olduğu bu doları ne kadar banka hesabında tutacağınızdır. Birkaç günlüğüne yatırıyorsanız vadesiz hesaplarda değerlendirmek doğru olur. Ancak aylar süren bir bekleme süreniz olacaksa hiç beklemeden vadeli dolar hesabı açtırma yoluna gidin.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu