Bilgi Bankan

Düğün Fotoğrafı Çekimlerinde Mağdur Olmayın

Geçmiş dönemlerde özellikle analog çekimleri karanlık fotoğraf stüdyolarına kapatmış vaziyetteydi. Dijital fotoğrafçılık kendisini göstermesinden sonra filmli makineler ile yapılan masraflı çekimlerin saltanatı sona erdi. Kapalı kapılar ardından kendini doğaya salan fotoğraf günümüzde herkesin cep telefonu objektiflerine girmiş olsa da; düğün fotoğrafçılığı evlenen çiftlerin vazgeçemediği çekimler arasında bulunuyor.

Hayatınızda bir defa yaşayabileceğiniz anlardan birisi olan damat ve gelin çekimleri doğanın en güzel manzaralarına eşlik etmeye başladı. Bu durum dış çekim ile yeni meslek dalını oluştur hale gelmiş olsa da iyi kötü eline makine alan kişilerin yüzünden bazı kişilerin düğün çekimleri kabusa dönebiliyor. Bu kişiler sonraki dönemde yine çekim yaptırsalar da birçoğu onun üzüntüsü ile kalıyor ve maddi olarak kayıp yaşamış oluyor.

Düğün Fotoğrafçılığında Referanslar Önemli

Düğün öncesi ya da sonrasında yapılan çekimlerin çoğunluğu gelin ve damadın hazır olduğu süre olan düğün öncesi zamana sıkıştırılıyor. Kısa zaman aralığında fotoğraf çekim saati, güneşin pozisyonu, bulunan mekanın ışığı ve havadaki ne ile rüzgara kadar bir çok etken dış fotoğraf çekimlerini etkileyen hususlar. Bu bakımdan özellikle bir daha yaşanılamayacak anları en güzel karelere sığdırmak adına planlama adımları en doğru şekilde atılmalıdır. Bu planlamanın içerisinde öncelikli düğün fotoğrafçılarının fikirleri alınmalı. Bunun içindir ki gelin ve damat çekimler, zaman ve değer hususları için kendisini fotoğrafçının ellerine bırakmalı dersek yanlış olmaz. İşte bu noktada çekimi yaptıran kişilere fotoğrafçının güven vermesi gerekir. Vereceğiniz güvenler sonraki çekimler için fotoğrafçının referansları olacaktır. Bu genelde arkadaşların ve dostların yaptırdıkları çekimler ile sağlanıyor olsa da günümüzde fotoğrafçı bulmanın adresi internet. İnternetten sayısız fotoğrafçı bulabildiğiniz gibi çok ucuza kopyalanmış fotoğraflar ile internet sitesi açan fotoğrafçı kimliğine bürünmüş kişiler kabusunuz da olabilir.

Düğün Fotoğrafçılığını Eğlenceli Hale Getirin

Düğün fotoğrafı çekimi zor bir süreçtir. Bu süreci kolay ve eğlenceli atlatmak iki tarafın elinde olan bir husus. Zaman yetersizliğinden dolayı bir iki saate sığdırmaya çalıştığınız dış fotoğraf çekimi sizlere güzel sonuçlar vermez. Aksine fotoğrafa bol zaman ayırmak, çekimlerin yapılacağı ortamı ve mecrayı iyi seçmek, zamanını iyi belirlemek gerekir. Öğle saatinde güneş tam tepedeyken çekilecek fotoğraflar ışık bakımından en kötü fotoğrafı oluşturur. Tam bu noktada deneyimsiz bir fotoğrafçı bulmuşsanız yüzde oluşacak gölgeleri sertliği yumuşatamayabilir.

Dış mekan düğün fotoğrafı çekimi genel itibarla bakıldığında hayatınızda bir kez yaptıracağınız bir husus. Bu sebeple ekonomik olarak ve diğer hususlarda göz ardı edilmeden üzerinde durulması gereken size özel bir durumdur. Burada hayatınızın geri kalan kısmında düğününüzle ilgili iyi hatırlamak istemediğiniz bir olayın gelişmesini önlemek adına bu işin uzmanı kişilerden hizmet almak önemli bir husus. Bunun için iyi bir düğün fotoğrafçısı bulmanız önemli

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu