Bilgi Bankan

Birkaç Saat İçinde Sicili Bozuk Olanlara Kredi Veren Bankalar

Kredi ihtiyacının doğması insanları her türlü şartı kabul etmesine zorunlu hale getiriyorlar. Burada ihtiyacın acil durumu da önemli ki kişi her türlü husus göze alarak kabul edebiliyor. Ancak kredi alımında en büyük etken kredi notu. Diğer deyişle sicili bozuk olanlara kredi vermezler. Bu anlamda bu durumda olan kişilerde birkaç saat içinde sicili bozuk olanlara kredi veren bankalar hakkında araştırma yapıyorlar.

Neden Kredilerde Şartlar Bulunuyor

Türkiye’de krediler BDDK yasaları gereği şekillense de aynı zamanda bankalarında kendi mevzuatları bulunuyor. Burada banka kendi şartlarını da ayrıca belirlemiş ve bu şarta uymayanlara kredi talepleri olumsuz yanıtlanıyor. En büyük etken olan kredi sicili bankalardan alınan borçlar ile ödeme alışkanlıklarının birer karnesi halinde saklı kalıyor. Sizde bankadan borç para ya da kredi kartı alıp borcunuzu ödememe yolunu tercih ederseniz elbette sicilinizde bozuk olur. Bu sebeple de kimse size krediler vermez.

Sicili Bozuk Olan Kişiler Kredi Alabilir mi?

Makale başlığımız ile gelmişseniz piyasada birçok internet sitesinde bahsi geçen sicili bozuk olanlara kredi veren bankalar listesi diye bir şey yoktur. Siciliniz bozuk derken 0 olabilir. Hiç kredi notunuz yoktur. Bu kişilerin kredi alması pekala mümkün. Ancak kredi notunuzun dışında bankalarda yasaklı konumuna gelmişseniz yani kırmızı kalem yeme tabirindeki listedenseniz banka ve diğer finans kuruluşları size hiçbir şekilde kredi vermeye yanaşmaz.

Siciliniz bozuksa başkası sizin yerinize kredi çekebilir. Ya da kendi üzerinize bir gayrimenkulünüz varsa bu menkul üzerinden ipotekli krediler çekebilirsiniz. Bu çerçevede sizlere olumlu bakacak banka bulmanız daha muhtemeldir. İpotekli olması sizin kredilerde anahtarınız olabilir.

Gelirim Var Kredi Notum 0 Kredi Alabilir miyim?

Geliriniz var ama kredi notunuz yok. Bu anlamda bankalar ile iletişime geçmek gerekiyor. Çünkü üzerinizde icra yoksa ve bankalarla henüz tanışmamışsanız banka sizlere belli tutarlara kadar kredi verebilir. Örneğin kredi notu 0 iken 500 bin liralık bir ev için konut kredisi alabilirsiniz. Ya da 20 bin liraya kadar ihtiyaç kredisi de alabilirsiniz. Bu aşamada size engel bir husus yoktur. Daha yüksek bir tutarda kredi çekmek istiyorsanız bu aşamada belki banka sizden kefil isteyebilir. Bu durumda da kefilin de kredi notu ve diğer hususlarının banka için uygun olması gerekecektir. Yani kriterlere uymayan kimseye ne kredi verilir ne de kefilliği kabul edilir.

Kısaca değinecek olursak kredi notu ve sicili bozuk olan kişilere banka ve finans kuruluşları kredi vermek istemez. Bu nedenle aradığınız konuda bir ilerleme sarf edemezsiniz. İhtiyaçlarınız için bankalardan destek almayı düşünüyorsanız ilk etaptan itibaren bu kuruluşlarla koordineli hareket etmek gerekiyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu