Bilgi Bankan

Dostuma Arkadaşıma Kredi Kefili Oldum Borçtan Nasıl Kurtulurum?

Dostuna arkadaşına yakın gördüğü için aldığı kredilerde kefil olmasına karşın bankalar karşı borçlu konumuna gelen kişilerin bu borçtan nasıl kurtulurum sorusu sürekli yineleniyor. Bankalardan alınan borç paralar için kefil olmanız sizi asıl borçlu konumuna getirir. Bu nedenle kefillikten kurtulmak öyle kolay değil. Sizleri zorlu bir süreç bekliyor.

Kredi Alımında Şartlardan Birisi Kefiller

Kredi alımlarında bankalar belli şartları öne koyar ve sizde bunları karşılarsanız borç para alabilirisiniz. Bunlardan birisi bankanı kefil talep etmesidir. Kefilin özelliği de kredi alımı şartına bağlıdır. Ancak şartı taşıyorsa banka krediyi verir ve teferruatlara bakmaz. Asıl borçlu ile birlikte kredi planına atmış olduğunuz imza sizi de asıl borçlu konumuna sokar ve borç kapanmadan hiçbir zaman kurtulamazsınız. Yani kredilerde kefillikten borcun kapanması halinde kurtulmanız söz konusudur.

Kefiller Asıl Borçlu Durumuna Düşüyor

Asıl borçlu olan kefil olduğunuz kişi bankaya olan bir taksitini dahi ödemediği zaman banka sizinle de hemen iletişime geçerek borcun kapatılmasını isteyecektir. İlk etapta telefonla olsa bile sonraki etaplarda yazılı tebligatlar ile sizinle borcun ödenmesi için iletişime geçilir. Bu aşamada borç ya da taksitlerin ödenmemesi halinde ilerleyen süreç içinden çıkılamaz bir hal almaya başlar.

Hacizlik ve İcralık olabilirsiniz

Kredilerin ödenmesinde 90 günlük bir süreç vardır. Bu süreçte banka ödenmesi için borçluyu beklerken ödeme gerçekleşmemesi halinde de yasal süreç başlar. Bu süreçle birlikte haciz , icra işlemleri yapılır. Banka alacağını tahsil etmek ister. Bu tahsilatla birlikte haciz icra masrafı ve avukat masrafı da borca eklenir faizi ile birlikte katlanmış dahi olabilir. Bu sebeple ki kime kefil olursanız olun borcun ödenmemesi halinde sizde asıl borçlu durumuna düşersiniz ve borç kapatılana kadar yasal olarak tüm sorumluluklarını üzerinizde olduğunu sonuna kadar hissedersiniz.

Sonraki Kredilerde Kefilliğiniz Devam Edebilir

Kefil olunmasında bir etkende borcun kapatılması halinde bir sonraki borçlarda yine sizin kefil olarak kredi sözleşmelerine dahil edilmenizdir. Burada kişi bir sonraki kredileri hiç bilmez. Bu sebeple kefilliğin sona erdiğine dair yazılı bir tebligatı Noter aracılığı ile ilgili bankaya göndermeniz gerekir. Aksi takdirde banka sizin kefilliğinizi devam ettirir. Örneğin Ziraat Bankasının çiftçi kredilerinde borç ödenmesine rağmen bir sonraki borçlarda yine kefilliği devam ettirmektedir. Bu sebeple kefillikten çekildiğinizi de yazılı olarak bankaya bildirmekle yükümlü oluyorsunuz.

Arkadaşınıza yada dostunuza olduğunuz kefillik sonrası kişinin hesabına para geçmişse burada iptal söz konusu olamaz. Borcun bitmesine kadar sorumlu olmanızın yanında birde bankadan kredi çekmek istemeniz halinde bu kefilliğiniz göründüğünden sizde ihtiyacınız olan parayı alamayabilirsiniz. Bunu da dip not olarak sizlere bildirmek isterim.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu