Ordan BurdanÖzel HaberSağlıkYaşam

Psikiyatri Muayene Terapi Seans Ücretleri Ne Kadar?

Psikoloji insan düşünce yoğunluğunun dışa vurumu olarak zaman içerisinde tedaviye ihtiyaç duyuyor. Bizlerde birer canlı yaşayan birey olarak terapi ve ilaçlar ile psikolojik destek alma yoluna gidiyoruz. Bu anlamda psikiyatri muayene terapi seans ücretleri de önem kazanıyor.

Hayat uzun gibi görünse de kısa süren bir yaşam içerisinde başımıza ne geleceğini bilemeyiz. Zaman içinde yaşadığımız küçük bir olayı kısa vadede atlatabilirken başımıza gelebilecek daha büyük üzüntüler ilerleyen süreçte önüne geçilemeyecek bir hal alabiliyor. Ruhen önemli ilaçlara ihtiyacımız var. Bu manada psikolog arayışı, bulduğumuz psikologlara vereceğimiz muayene, terapi ücretleri de önemli. İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Adana gibi büyükşehirler başta olmak üzere Türkiye’de tüm bölgelerde psikiyatri muayene ücretleri, psikiyatri seans fiyatları da araştırılanlar arasında. Nitekim artan fiyatlar bu rakamlara da sürekli yansıyor.

Özel Hastanelerde Psikiyatri Seans Ücretleri

Doğal olarak tedavinizi devlet hastanesi yerine özel hastaneyi seçmeniz halinde cebinizden çok daha azla psikiyatri ücreti çıkacaktır. Yani burada aslında uygulanacak tedavi şeklide belirlenecek ücretin ödenmesinde önemli. Özel psikiyatri muayene seansları yaklaşık 50 dakikalık süreler için. Bu süre ise kişinin ihtiyacı, tedavisinde kullanılacak yönteme göre haftalık, aylık olarak değişiyor ki her seans için ayrı ücret ödemek bazen vatandaşı yıpratabiliyor. Özel hastanelere muayene olan SGK üyeleri vatandaşlar doğal olarak biraz daha uygun rakam ödese de hiç kaydı olmayan insanlar seansın tamamını ödemek zorunda. Nitekim bir kısmının SGK tarafından karşılanıyor olması SSK’lı, Bağ-kurlu ve Emekli Sandığı çalışanları ile ailelerine daha uygun rakamlara tekabül ediyor. Tüm bu koşullarda Özel Hastane Psikiyatri muayene ücretleri 200 lira ile 600 Lira arasında değişiyor. Ancak daha lüks hastanelerde bu rakam 1000 lira ve üzerine de çıkıyor. Bazı özel isim yapmış psikologlardan alacağınız muayene, seans ve terapi için ise çok daha fazlasını ödeyeceğinizi hatta bazı psikologlara döviz kuru ile ödeme yaptığınızı da hatırlatmakta fayda olacaktır.

Okunmalı : Kepçe Kulak Estetik Ameliyatı Ücretleri

Psikiyatri Seans Ücreti Ne Kadar?

 

Psikologlara muayene olmanız halinde bu muayene şeklini yaşam içerisinde haftalık, aylık yada üç aylık gibi sürelerde alabilirken bazı durumlarda daha sık terapi seansı alınıyor olması ödeyeceğiniz ücreti de etkiliyor. Bu nedenle ödenen fiyatlar farklılık gösteriyor ki devletin karşıladığı kısımlar mevcut. Ancak bunun için özel hastane yada SGK anlaşmalı bir kurum olması gerekiyor. Psikologların özel muayehanesine giderek tedavi olmanız halinde ise SGK size destek çıkmıyor ve tüm ücret cebinizden karşılanıyor. Buralarda alınacak tedavi ile seanslar 50 dakikadır. Bu süre için ödeyeceğiniz özel psikolog seans ücreti ise 200 Lira ile 1000 Lira arasında değişiklik gösteriyor.

Okunmalı : Dudak Dolgusu Estetik Fiyatları

Devlet Hastanelerinde Psikiyatri Ücreti

Tedavisini özelden ziyade devlete bağlı hastanelerde yaptırmak isteyenler ücret konusunda daha şanslı. Burada SGK kaydı olanlar muayene ücreti 15 TL öderken bu rakamı da eczanede ilaç alırken karşılamak zorunda kalıyor. Fakat devlet hastanesinde alacağınız psikiyatri tedavisinde terapi süresi olmadığı gibi olanlarda çok kısa süreli oluyor. Ayrıca kalabalık ortamda muayeneler söz konusu olabiliyor. Daha sağlıklı bir tedavi için de kişiler özel psikologları tercih etme yoluna gidiyor.

Özel Psikiyatri Kliniklerinde Muayene Ücretleri

Özel muayehane ve hastane dışında tedavi olmak isteyenlerin tercihlerinden birisi de Psikiyatri klinikleri. Bunlarda özel hastane gibi hareket ediyor. Ancak özel hastaneden daha yüksek tutarlarda ücret ödemesi olabileceğini belirtmekte fayda olacaktır. Bu aşamada özel psikiyatri kliniğinde ücretler 500 TL ile 1500 TL arasında değişiyor. Çok daha isim yapmış klinikler, özel psikologlarda ise ücretin döviz kuru ile seansının 100 Dolar seviyelerinde olduğu da belirtiliyor.

Okunmalı : Özel Hastane Gecelik Yatak Ücretleri

Psikolog Seanslarında Süre ve Muayene

Psikologlarda psikiyatri tedavisi terapi ve ilaç eşliğinde olabiliyor. Burada hasta olan psikolojik problemleri ile rahatsızlığına bağlı olarak terapi sıklığı belirleniyor. Burada teknik olarak alınan seansların süresi 50 dakika ile sınırlandırılmış. Yalnız bu süreler psikolog, psikiyatrist ve pedagoga göre değişiklik gösterebiliyor. Tedavinin isim yapan psikologlarca yapılması süreyi ve tedavi ücretini etkiliyor.

Yeni Gözde Çevrimiçi Online Psikiyatri Seansları

Virüs salgını bazı sektörlerin durması ile yeni sektörlerinde oluşmasına neden oldu. Uzaktan eğitimin adı internetten eğitim olduğu gibi toplantılar da uygulamalar sayesinde internetten yapıldı. Bu durum referans olmuş olacak ki psikiyatri tedavileri ve seansları da internetten verilmeye başlandı. Rahatsızlığı olan kişiler de aslında bu durumdan çok memnun kaldılar ki kendilerini daha rahat hissettikleri için uzaktan terapi tercih edilen oldu. İnternetten görüntülü ve görüşmeli olarak yapılan seanslar ile bir anda popüleritesi arttı. Bunun yanında ücretinin de daha uygun olması tercih sebebi oldu. Öyle talep gördü k hatta bazı doktorlardan internetten seans almak için randevu almanız da zorlaştı.

Okumalı : Botoks Fiyatları

Psikiyatri Ücreti Kredi Kartıyla Ödeniyor

Dijital ortamlarda internetten çevrimiçi seans hizmeti için ücreti kredi kartı ile ödüyorsunuz. Bundan sonra da terapinizi alıyorsunuz. İnternetten çevrimiçi psikiyatri seans ücreti 50 liradan başlıyor ve 350 liraya kadar çıkıyor. Burada uzmanlık konusuna kadar istediğiniz psikiyatristi seçebiliyorsunuz.

Yargı olarak ülkemizde psikiyatri tedavisine uzak bakıyoruz. Bu nedenle internetten yapılan muayene, seanslar ise daha çok talep edilir oldu ki hastalar da kendisini internette daha rahat hissederek hareket ediyor.Terapide bazı hususları anlatmak dijital ortamda daha sanal geldiği için tercih edildiği de bilininler arasında bulunuyor. Hepsi bir kenara bulunduğunuz bölgeden başka bir bölgedeki doktora fiziken gitmek yerine internetten ulaşmak ta kolaylık. Bu sayede istediğiniz doktora da ulaşım sağlayabiliyorsunuz.

Okunmalı : Özel Hastanelerde Lazer Epilasyon Ücretleri

Çevrimiçi Anında Terapi İmkanı da Bulunuyor

Terapi ile psikiyatri muayeneleri için internetten de olsa randevu almanız gerekiyor. Fakat bazı kişiler bu duruma sıcak bakmıyor ki bu durum birazda psikilojik sanıyorum. Bunun için anında terapi almak isteyenlere de internet ilaç olmuş durumda. Anında almak istediğiniz terapi için oluşturulan internet sitelerinde uygun olan doktora sistem sizi yönlendiriyor ve sizde terapinizi almaya başlıyorsunuz. Fakat kişilerin sürekli aynı doktordan terapi almak istemesi tedavinin selahiyeti açısından önem taşıdığı için bekleme yoluna gidenlerde çok.

İnternetten psikiyatri seansı almaktan çok ayrıca ücretsiz olarak doktorlara soru yöneltmek ve ücretsiz olarak bunlara yanıt alma imkanı verilmiş. Ayrıca uzmanlık konusu, ücreti ve diğer hususlarda filtreleme imkanı da bulunuyor. Yani siteler tam olarak interaktif hazırlanmış ve vatandaşın isteğine göre hareket etmesi imkanı var.

Okunmalı : Özel Hastane Emar MR Tomografi Ücretleri

Online Yüz Yüze Psikiyatri Terapi Ücreti

Çevrimiçi terapi işleminde iki farklı bir hizmet söz konusu. Bunlardan birisi online terapi. Bu online sistem için 50 dakika sürecek seans için 120 lira ödüyorsunuz. Ancak yüz yüze online terapi için durum değişiyor ve 50 dakika için 140 lira ödeme yapıyorsunuz. Bu durumda online yüzyüze psikiyatri seansı da daha yüksek ücrete tabi tutuluyor. Ayrıca seansı aldıklarınız psikiyatristler başta olmak üzere tüm hepsine yorum yazma imkanınız da olması ayrı bir avantaj.

Psikiyatri Tedavisinde Seçeceğiniz Uzman Önemli

Psikiyatri ve pedagogların tedavilerinde kişinin rahatsızlığına göre uzman olduğu dallar seçilebilir. Burada sizin ihtiyacınıza göre hareket etmek doğru olur. Yani psikoloji denildiği zaman karşınıza bir çok uzmanlık çıkıyor. Bu uzmanlıklar kısaca şu şekilde sıralanabilir;

 • İlişki evlilik problemleri
 • Ebeveyn tutumları ile sorunları
 • Kaygı, korku endişe, anksiyete bozuklukları
 • Özgüven bozuklukları,
 • Depresyon
 • Cinsel gelişim sorunları
 • Mutsuzluk
 • Öfke Kontrolü
 • Çocuk ergenlik dönemi ruhsal sorunlar
 • Dikkat eksikliği
 • Hiperaktivite
 • Madde bağımlılığı
 • Obsesif kompulsif bozukluklar
 • Travma ve ilişki bozuklukları
 • Varoluş anlam arayışı
 • Sosyal fobi

Psikiyatri Nedir?

Ruh ve sinir hastalığı taşıyan kişilerdeki uyumsuzluğu giderme, teşhis, ilaç ve terapi ile tedavi etmeye çalışan psikiyatri psikoloji ile bağlantılı olarak yaşadığımız bir bilim dalıdır. Psikiyatristler psikiloglar ile karıştırıldığı gibi bunların ayrıca psikoterapi eğitimi alıyor olmaları da insanların kafasını karıştırıyor.

Psikiyatrist Kimlere Denir?

Diğer adıyla ruh ve sinir hastalıkları uzmanı konumundaki psikiyatristler bir nevi doktordur. Diğer doktorlar gibi Tıp Fakültelerinde eğitim görürler. Eğitim sonrası mezun olduktan sonra uzmanlık sınavına girerler ve psikiyatri asistanı olarak 4-6 yıl çalışarak uzmanlaşırlar. Ruh ve sinir hastalıklarında yukarıda saydığımız uzmanlık dallarında teşhis ve tedavisini öğrenirler.

Psikoloji Nedir?

İnsanlar Psikilog, psikiloji, psikiyatrist, pedagog kelimeleri arasında kafaları karıştığından genel itibarla psikoloji olarak tanımlarlar. Ancak psikoloji bir bilimdir. Fen ve Edebiyat fakültelerinde eğitim görenler psikolojiye giriş başta olmak üzere psikoloji kuramları, psikoloji tarihi gibi bir takım dersler alarak eğitim görürler.

Psikolog Kime Denir?

Üniversiteden psikoloji bölümünden mezun olduktan sonra psikoterapi kuramları hakkında bilgi sahibi olan kişilerdir.

Psikiyatrist ve Psikolog Arasındaki Fark Nedir?

Psikiyatri bir tıp branşıdır ve sayısal puan türü ile üniversiteye katılmaya hak kazanır. Psikoloji ise eşit ağırlık puan türü ile üniversiteye yerleşir. Sosyal bilime yakındır ve psikiyatrist olabilmek için Tıp Fakültesinden mezun olmanız gerekir.

Ülkemizde kişisel olarak ihtiyaç duymamıza rağmen toplumsal yargılar psikolojiye ve psikiyatri tedavisine uzak durmamıza neden. Elbette yanlış bir durum. Tüm dünyanın kabul gördüğü bir tedavi yönteminden bahsediyoruz. Alınacak tedavi sadece terapi ile sınırlı kalmayabilir. Sonraki dönemlerde terapiye destek olarak ağır ve hafif şartlarda tedavi psikiyatri ücretleri için de önem arz ediyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu