GündemYaşam

Cezaevinden Tahliye Olanlar Nasıl Şehirlerarası Seyahat Edecek?

Hafta sonları ve tatil günleri uygulanan 31 ilde ve Zonguldak’ta sokağa çıkma yasağının yanında şehirler arası yolculuklar için artık seyahat izin belgesi alınması zorunlu tutuldu. İzin belgesi alamayan kişilerin seyahat etmelerinde idari yaptırım cezası uygulaması yapılırken bazı bölgelerde karantinalarda söz konusu. Vatandaşların yanı sıra son dönemde izinli olarak ve af kapsamında cezaevlerinden çıkarılan kişilerin şehirler arası seyahatleri de izne tabi olmak zorunda. Burada cezaevinden izinli çıkanlar ve çıkanlar nasıl izin alacak? Şehirlerarası seyahatleri neye göre yapılacak konusunda sorularda mevcut.

Şehirlararası İzin Belgesi Alınması

Şehirler arası seyahat yapımından önce izin belgesi alınması gerekiyor. Geçtiğimiz haftaya kadar şahsen başvurular ile izin belgeleri alınabilirken İçişleri Bakanlığı yeni genelge ile bu adımın önüne geçti. Şehir dışı seyahat izin belgesi alımında vatandaşlar Alo 199 u arayacak yada e-devlet üzerinden başvuru yapacaklar. E-devlet şifresi olmayan kişiler ise Alo 199 hattını arayarak buradan kayıt oluşturması gerekiyor. Oluşturulan kayıtlar 112 vefa hatlarına ve seyahat kurullarına düşüyor. Burada kişinin başvurusu incelendikten sonra onay veya red veriliyor. Bu süreçte kişilerin coronavirüs sorguları da yapılıyor ki kayıtlı olan kişilere seyahat belgesi verilmiyor.

Cezaevi Yetkilileri ve Seyahat Kurulları Koordineli Çalışıyor

Cezaevlerinden çıkan vatandaşlara cezaevi yetkilileri ile seyahat kurulları arasında yapılan koordineye göre izin belgesi veriliyor. Zira yapılan başvurularda onay veya red durumu kişinin telefon numarasına gelirken seyahatlerde buradaki SMS onayı güvenlik güçlerine gösterilerek yapılıyor. Ancak cezaevindeki vatandaşların telefon kullanamaması nedeniyle bu kişilere seyahat izin belgesi tanzim edilerek veriliyor. Zira son genelge ile seyahat izin belgelerinin çıktı alınarak vatandaşa verilmesi yasaklandı. Bunun en büyük nedeni ise belgeler üzerinde oynamalar yapılması yada geçerli olmayan belgelerin düzenlenmesi.

Başvurular SMS ile Geliyor

Cezaevinden çıkan kişiler izinli belgeleri ile yapacakları müracaatlar ile izin belgesini alabilirler. Belgesiz başvuran kişilere sms ile belge talebinde bulunuluyor. Gelen internet adresinden giriş yapılarak kişinin telefon üzerinden belgesini yüklemesi ile yapılan inceleme neticesinde kişilerin izin belgeleri onaylanıyor.

Seyahat izin belgesi alımında devlet vatandaşa her türlü kolaylığı sağlarken ilgili genelge kapsamındaki başvuruların reddedildiği biliniyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu