GündemYaşam

Karavan Tatili Ön Safa Çıktı. Tatilin Yeni Adı Karavan

Coronavirüs salgını tüm dünyanın yaşam şartlarını ve alışkanlıklarını değiştirmeye devam ediyor. Kalabalık şehirlerde yaşanan salgının yüksek oranı nedeniyle daha küçük ve nüfus olarak daha az olan bölgelere olan kaymalar olduğu bir gerçek. Bununla birlikte bir çok bölgede de arazi fiyatlarında artışlar yaşandı. Ünlülerin de salgın sürecini atlatmak için farklı mecralar arayışına girmesi, gidilen bölgelerde fiyatların daha da artmasına neden oldu. Salgın sürecinde ilginin arttığı bir nokta da karavan tatili.

Tercihin Yeni Adı Karavanlar

Küçük bir kesim tarafından tercih edilmesinde en önemli etken çok eğlenceli ve farklı yerlerde konaklama olan karavan tatili coronavirüs salgını ile farklı bir boyuta taşındı. Fiyatı ile yüksek kiralama bedelleri ile tahsis edilen karavanlara talebin artması hem fiyatlarını artırdı hem de tatili farklı bölgelere taşıma olanağı sağladı. Belki deniz kenarı, güzel kumsallar yanında olmasa da nüfus olarak kimselerin olmadığı yerlerde konaklamak sokağa çıkma yasağının bulunduğu bu zamanlarda önemli. Kişiler bunun yanında en çok virüsten uzak durmak amaçlı olarak karavan tatilini tercih etmeye başladı.

Yaz Tatilinde Karavanlar

Evine gidemeyen sağlık çalışanlarının da önemli olarak karavan talebinde bulunduğu dikkate alındığında sektörün bu taleplere yetişemeyeceği aşikar. Otellerde yapılacak tatilin de kısıtlanması, salgın ile risk taşıyor olması nedeniyle yaz aylarında yaklaşılması ile karavan taleplerini artırıyor. Arzı karşılayamayan karavan turizmi önümüzdeki süreçte nasıl hareket edece de merak konusu.

Herkesin rüyasında belki de karavan sahibi olmak yatıyor olabilir. Ancak karavanların fiyatlarının ve vergilerinin yüksekliği alıcısını uzaklaştıran başlıca sebepler. Her ne kadar belli bir sektöre uygun gelse de sigortası, kaskosu ile yüksek tutarlar kişileri caydırıyor. Kira tutarları da 600 dolar gibi rakamlara ulaşıyor olması karavanın özelliğine göre değişkenlik yaşıyor.

Birbirinden güzel karavanlar ile istenilen bölgede konaklama yapmak kişilere bir nevi ilaç gibi geliyor. Temiz hava, kalabalıktan uzak bir tatil günümüzde herkesin aradığı karavan tatili olarak ön plana çıkıyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu