Bilgi BankanYaşam

Işıldayan Saç ve Cilt İçin Havuç Tohumu Yağı Kullanımında Mucizeler

Havuç Tohumu Yağı Kullanımında kozmetik ve tıbbi alanlar dikkati üzerine çekiyor. Bu çerçevede özellikle sağlık açısından kullanılan çok yönlü bir esansiyel yağ konumunda olan bu yağı daha etkin kılabilmek için başka yağlarla da karıştıranlar bulunur. Havuç tohumu yağı herkesçe bilinmese de farklı kullanım alanı ile vermiş olduğu sağlık açıdan sürekli tercih edenlerde var.

Havuç Tohumu Yağı Masaj ve Stres Atımında

Masaj ve stres gidermek amaçlı olarak havuz tohumu yağları aromaterapi uygulamalarında kullanılır. Bazı kesimlerce suya birkaç damla karıştırılarak da tüketildiği söylense de bunun bilimsel bir tarafının olduğunu söylemek doğru olmaz. Ancak masaj sonrası etkisi ve rahatlama amacıyla kullanılan yağlardan birisidir.

Havuç Tohumu Yağı Uykusuzluk Çekenlerde

İlginç bir tarafı da uykusuzluk çekenlere vermiş olduğu rahatlıktır. Bazı kesimler bu yağın birkaç damlasını yastığına ya da yatağına damlatarak rahat bir uyku uyuma yolunu seçiyor. Bazı kesimler bu yağın kokusu ile bile rahatlama yolunu seçiyor. Yaşam içerisinde en önemli unsur sağlık olmaktadır. Bu aşamada sağlığınız için gereken adımları atmanız gerekir.

Banyo Küvetlerinde

Havuç Tohumu Yağı
Havuç Tohumu Yağı

Banyolarda küveti tercih edenler için havuç tohumu yağı da önem arz ediyor. Burada küvetin içine damlatacağınız yağın eşliğinde deniz tuzunu karıştırmanız halinde yine sizlere sakinleştirici etkisi yapacaktır. Hatta bu yağların içine 2 damla da sedir ağacının esansiyel yağını karıştırmanız daha etkin kılabilir.

Havuç Tohumu Yağı Cildi Nemlendirmede

Kozmetik sanayide kullanılmasının nedeni ciltte oluşan hasarları en aza indirmek ve önlemektir. Bu aşamada cildinize de doğrudan uygulayarak yapabildiğiniz gibi başka karışımlarda da etkin olarak nemlendirici olarak kullanabilirsiniz. Karışıma Hindistan cevizi ve aspir yağı katabilirsiniz. Bu sayede oluşturduğunuz karışımla yüzünüze sıcak dokunuşlar eşliğinde masajlar yapmanız canlandırıcı bir his kazandırır.

Kozmetik Sanayide

Havuç yağı masajı ile yaşlanma karşıtı bir uygulamayı pahalı almaktan kurtulursunuz. Burada karışım için bir yemek kaşığı dikenli armut yağı bir yemek kaşığı argan yağı, 5 damla havuç tohumu yağı, üç damla lavanta ve iki damla buhur yağı ekleyin ve karıştırın. Karışım yaparken az bir ısı vermeniz yararlı olur. Bu ısıyı elinizle de verebilirsiniz. Daha sonra temizlenmiş yüzünüze iki üç damla alarak çenenize , yanaklarınıza sürün. Bunu haftada bir kez yapmak sizlere yaşlılık karşıtı bir peeling yapma imkanı vermiş olur.

Kuru ve Kepekli Saçlarda

Havuç tohumu yağını onlarca farklı nedenlerle kullanabilirsiniz. Bunlardan birisi de kuru ve kepekli saçlar için oluyor. Bunun için ise ;

  • 6 damla havuç tohumu yağı
  • 2 yemek kaşığı bal
  • 1 yemek kaşığı badem yağı
  • 3 yemek kaşığı yulaf ezmesi

Karıştırın. Sonra dinlendirme yolunu gidin. Saçlarınıza nüfuz edebilmesi için 5 dakika saçınıza uygulama yapın bekleyin ve yıkayın. Çıkan sonuçlara şaşıracaksınız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu