Bilgi Bankan

İskoçlu Erkekler Neden Kilt Denilen Etek Giyerler

Bizler ne kadar etek olarak nitelendirsek te İskoçlu erkeklerin giydiği kilt aslında ulusal bir kıyafet olarak literatüre girmiş. Kendi kültürlerinde önemli bir parça haline gelen kilt ulusal bayram şölen ve geleneksel dans gösterilerinde giyilmeye devam ediyor. Bizler dillendirebiliriz ancak bir İskoç vatandaşına etek dersek bu onlar için büyük saygısızlıktır. Bu aşamada kendi deyimlerini Türkçeye çevirdiğinizde kilt kilttir, etek diyenler ölmüştür gibi bir mana çıkıyor.

Neden Kilt Giyiliyor?

Geçmiş yıllarda giyilen kıyafetler İskoç’ları bu kıyafeti giymeye zorlamış diyebiliriz. Çünkü eski yıllarda İskoç erkekleri dizlerine kadar uzanan bir gömlek çeşidi giyermiş, uzun çoraplar giyerlermiş ve üzerlerine de yün battaniye alıp çıkarlarmış. Bir çok hareket için bu kıyafetler uygun olsa da fabrika ile sanayileşme başladıktan sonra bu kıyafetler ile erkekler rahat edemez, rahat çalışamaz hale gelmiş. Bu sebeple daha verim alınabilmesi için fabrika sahipleri battaniyeyi etekle değiştirmiş ve ilerleyen süreçte kilt dedikleri kıyafet ortaya çıkmış.

Kahramanlık Hikayeleri Ağır Basmış

Kilt
Kilt

İngilizlerin gölgesinde yaşayan İskoçlar İngiliz askerlerinden farklı görünmek ve milliyetçilik yapmak adına kilt giymeye başlamış. 1800 lü yıllarda katıldıkları savaşlarda kilt giyen İskoçların kahramanlıkları gündem olunca ülkedeki diğer erkeklerde askerler gibi kiltte dolaşmaya başlarlar.

Kendilerine özgü bir modeli ve renkleri bulunan kiltler özellikle zengin İskoç ailelerinin kendisine has renk kullanırken kraliyet ailesine has olarak mor renk kullanılmış. Burada kullanılan renk kişinin maddi durumunu da dışa vurur cinstendi. Tek renkli giyiyorsa kişi hizmetçi çok renkliyse ev sahibi gibi.

Kilt’in  Altına Ne Giyiliyor?

Kilt altına giyilen kıyafetlerde olmuyor değil. Yani mevsime göre farklı kıyafetler elbette giyiliyor. Bununla ilgili hikayeleri bile mevcut. Bir askeri geçit esnasında İskoç Kraliçesi Vİktorya merakından askere sormuş kitlin altında bir şey var mı? Giyiyor musunuz diye. Askerde şöyle cevap vermiş. Yüce Majesteleri, kitlin altında her şey var.

1500’lü yıllara kadar giden bir kilt kültürünün başlangıcından bahsetmek mümkündür. Bazı kesimlere göre ava giden erkekler dizlerinin üzerinde kalan bir atkı kullanıyordu. Bu atkılar zamanla genişledi. Zamanla bu kıyafetler ağırlık taşıdığı için bunları bırakıp kilt giymeye başladılar. Asıl giyilme sebebinin bu olduğunu iddia eden bir kesimde söz konusu.

Kilt Yasaklansa da Giyilmeye Devam Edilmiş

1750 li yıllarda İngiltere Kralı II George Kilt siyasi sebepler nedeniyle kilt giymeyi yasaklasa da İskoçyalılar bunu protesto etmiş ve giymeye devam etmişlerdi. Yasak yaklaşık 35 yıl sürse de aslında bu yasak İskoçların sosyalizminin bir sembolü olmasında kilit rol oynamış diyebiliriz. Nitekim günümüzde halen bir çok organizasyonda İskoçlar etek (kilt) giymeye devam ediyorlar. Bilgi Bankan sayfamız sizleri bilgilendirmeye devam ediyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu