Bilgi Bankan

Kat Mülkiyeti Nasıl Alınır?

Kat mülkiyeti, inşaat bittikten sonra oluşan bölümlerin mülkiyet hakkına denir. Arsa payı ve ana arsanın ortak yer ile bağlantılı olan özel bölümüne kat mülkiyeti denebilir. Kat mülkiyeti almak için önce ilgili belediyeye bir dilekçe sunmamız gerekir. Bu dilekçeyle birlikte gerekli olan evrakları da hazırlayıp teslim ettikten sonra iskan belgesi kontrol edilir. Daha sonra mimari proje, kat mülkiyeti projeleri incelenir. Bütün bunlardan sonra harç yatırılması hesaplanır, alacak kişi gider harcını yatırır.

Harç yatırılıp dekontu alınarak kat mülkiyet projesinin onaylanması sonucu, bu onayın bir nüshası da resmi yazı yazılarak tapu sicil müdürlüğüne gönderilmesi ile son bulur. Artık bundan sonra tapu müdürlüğünün bunu onaylayıp ilgili vatandaşa mülkiyet tapusunun teslimi söz konusudur.

 Projede Yer Alması Gerekenler

Belediyeye verilen dilekçeye mimari projenin de mutlaka verilmesi gerekir. Bu mimari projede bağımsız olan bölümler ve eklenen bağımsız numaralarda yazılmış olması gerekir. Yönetim planları ve bağımsız bölümün arsa payıyla, kat, daire, büro gibi her çeşidini ve bunların birden başlayıp bir sıra numarası ile de gösterilmesi gerekir. Yine bir de yapılan inşaatın cepheden çekilmiş bir fotoğrafının evraklar arasına konulması gerekir. Kat mülkiyeti dilekçesini belediyeye vermeden önce inşaatın mutlaka tamamlanmış olması gerekir.

 Kat İrtifakı

Arsa olan bir yerin tapuda bina olarak değiştirilmesi Tapu dairesindeki kat mülkiyeti bölümündeki tapunun cinsi kısmı arsa olarak bitirilen yerin; iskan ruhsatı alınarak arsa yerine bina yazdırılmasıdır. Tapu kütüğünde gerçekleştirilen küçük bir düzeltme olayıdır.

Sonuç olarak kat mülkiyetine geçişleri ve tüm masrafları müteahhit firmalar üstlenir. Ancak müteahhit firma sahibi ölmüş ise tüm bu işlemleri ne yazık ki ev sahipleri tek tek yapamazlar. Mağdur olan ev sahipleri bina olarak başvuru yapmak zorunda kalırlar.  Bilgi Bankan size öğretiyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu