BankalarEkonomi

Kara listedekiler kredi veya kredi kartı alabilir mi

Banka ürünlerinden faydalanmak istiyorsanız öncelikli olarak bankanın taleplerini yerine getirmelisiniz. Bu sayede bankanın kredi ve kredi kartı ürünlerini gelir gücünüze bağlı olarak kullanmaya başlarsınız.

Kredi yasaklısı Kara Listedekiler Kredi Alabilir mi?

Finans kuruluşlarının başlıca ürünleri krediler, kredi kartları, banka hesaplarınız üzerinden vadeli ve vadesiz mevduat hesapları, çekler gibi işlemlerden dolayı Kredi Kayıt Bürosu başta olmak üzere Merkez Bankasında bulunan Kara Liste olarak tabir edilen kayıtlara girme olasılığı sürekli olarak bulunmaktadır. Kara liste hakkında daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz. Çekmiş olduğunuz bir krediyi bankanın belirlediği süre içerisinde birkaç kez ödemediğiniz durumunda otomatik olarak Merkez Bankası Kara Listesine dâhil edilebilirsiniz. Bu süre zarfından ödeme yapmama durumunda hem listeden çıkmanız zorlaşmakta hem de Kredi Kayıt Bürosunda bulunan siciliniz olumsuz bir şekilde etkilenmektedir. Bu listede olmanız sizin birçok bankacılık işlemini yapamamanızı manasına gelmektedir. Peki, Kara Listede bulunan bir kişi nasıl bu listeden kaydını sildirebilir?

Merkez Bankası Kara Liste

Merkez Bankasının Kara Listesine giren bir kişi ilk olarak var olan borcunu otomatik olarak ödemesi gerekmektedir. Tüm borcunun bitmesinden sonra 5 yıl süre ile bu listede kalmaktadır. Son ödemenin üzerinden 5 yıl sonra bankalar yeniden kredi ve kredi kartı gibi taleplerde bulunabilmektedir. Peki, Kara Listede iken kredi kartı veya kredi ürününü bankalardan alabilir miyiz? Bilindiği üzere bankanın kredi veya kredi kartı verebilmesi tamamen bankanın kendi politikasına ait bir durumdur. Bir zamanlar Kara Listede bulunan veya Kredi Kayıt Bürosunda sicili bozuk olan kişilere kesinlikle kredi vermeyen bankalar şimdilerde bu durumu biraz esneterek müşterilerine verebilmektedir.

Bir banka kendisinde kredi talep eden müşterisine sadece Kara Listede bulunmasından dolayı bir değerlendirme yapmadığını söylemek isteriz. Bankanın sizin için yapacağı değerlendirme sırasında bazı kriterlerde baktığını söylemek isteriz. Bu kriterler;

Bankaların İstediği Kriterler

  • Kredi veya kredi kartı başvurusu yapan kişinin gelir ve gider miktarları,
  • KKK bürosu kaydı, buradaki notunuz ve güncel risk durumunuz,
  • Talepte bulunduğunuz süre zarfında nerede çalıştığınız,
  • Eğitim durumunuz(Mezun olunan okul da bir kriter),
  • Ürün talebi sırasında oturduğunuz iliniz ve ilde bulunduğunuz yerin konumu,
  • Medeni haliniz ve çocuklarınızın sayısı,
  • Daha önceki dönemlerde kefil olduğunuz kişiler ile ilgili durumunuz,
  • Daha önce çekilen kredilerin ödeme periyotları gibi daha birçok kriter banka tarafından Kara Listede bulunmanız dışındaki değerlendirmeleridir.
  • Bankanın bu kriterler noktasında yapacağı bir değerlendirmeden sonra sizlere kredi veya kredi kartı verip vermeyeceğini yeniden gözden geçirecektir.

Bankalar Kara Listede bulunan kişilere kredi ve kredi kartı ürünlerini İpotekli Kredi ürün üzerinden de kullandırmaktadır. Kara Listede olan bir kişi ipotek karşılığı olarak var olan evini veya aracını bankaya sunması takdirinde yine kredi ürünlerinden faydalanabilmektedir. Bu durum her banka için aynı olmadığı gibi bazı bankaların Kara Listede bulunan kişilere bu şekilde bir açık kapı bıraktığını söylemek isteriz. Göstereceğiniz taşınmaz banka tarafından değerlendirildikten sonra bu taşınmaz üzerinden İpotekli Kredi ürünü kullandırılabilmektedir. Unutmamak gerekir ki ister İpotekli Kredi ürünü için isterse de diğer şekilde kredi talebinde bulunulsun, kişinin Kara Listede bulunmasından dolayı bankalar taleplerinizi reddebilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu