BankalarZiraat Bankası

Ziraat Bankası Hesap Numarası Bilgileri Nerede Yazar?

Bankalar müşterilerini takip etmek ve muhasebe kaydı ile bilgilere ulaşım sağlamak adına her müşteriye bir banka hesap numarası verir. Bu numaralar sonuna ek hesap no gelebilir. Ziraat Bankası şubelerinde hesap açtıran kişiler de kendisine özel bir banka hesap no sahibi olur.

Ziraat Hesap No

Ziraat Bankası’ndan bir kart aldığımızda adımıza bir numara tanımlanır. Birisi hesap numarasını bize sorduğunda nerede yazdığını, numaranın kaç haneli olduğunu bilmemiz gerekir. Kartınızın ön ya da arka tarafında yazılı olan numaralar vardır. Hangisinin hesap numarası olduğunu bilmiyorsak da pek çok sorgulama yöntemi vardır. Bizde sizler için hesap numarasının tam olarak nerde olduğunu araştırdık.

Ziraat Hesap No Nerede Yazar

Ziraat Bankası şubesinden açmış olduğunuz hesap numarası internet ve mobil bankacılıktan, ATM’den, SMS yoluyla, ziraat müşteri hizmetlerinden, banka şubesinden ve verilmişse size ait olan hesap defterinden bulunabilir. Bu aşamada daha ayrıntılı bilgiye ziraat hesap no başlıklı yazımızdan ulaşabilirsiniz.

 Hesap numarası nedir?

Banka müşterileri bankaya kart başvurusunda bulunduklarında hesabın tanımlanması için bir numara oluşturmaları gerekmektedir. Bu numaraya hesap numarası denir. Her hesap numarası aynı TC kimlik no gibi kişiye özeldir. Banka işlemlerini yapmak için bu numaraya ihtiyaç duymaktayız. Para transferinde ve kartsız işlemlerde hesap numarası gerekli olmaktadır. Hesap numarasını bildiğiniz bir müşteriye kolaylıkla para gönderebiliriz. Çoğu banka kartlarında bu numara yazar ama yazmayan da olabilir. Müşteri hizmetlerini arayarak bankamatik hesap numarasını öğrenebilirsiniz. Ancak kredi kartlarının çoğunda bu numaranın yazmadığını görürüz. Banka kartı bankamatiklerin her iki tarafında da yer alabilmektedir. 16 haneli bir sayı dizisinden oluşur. Ancak bu kart numarası olabilir. Kart numarasının altında kart hamilinin adı ve soyadı yazmaktadır. Bu numaraların ilk 4 hanesi şube kodudur. Diğer 12 haneli kısım ise hesap numarasını ifade eder.12 hanelik oluşan 8 lik kısmı müşteri numarası son 4 hanesi ise var ise ek hesaba ait olan numaradır. Müşteri numarası artı ek hesap numarası hesap numarasını ifade etmektedir.

Kredi Kartının Gelişim Süreci Nasıldır?

Bu numaraları ezberlemek çok zor olduğu için kesinlikle bir yere not alınması gerekmektedir. Bu arada hesap numarasını ve ibanı internet bankacılığına bir kere kaydetmen yeterli. Oradan çok daha kolay bir şekilde işlem yapabilir yanlış hesaba gönderme derdiniz olmamaktadır. ibanı ve hesap numaranızı herkesle paylaşmasanız da önemlidir. Yanlış kişiye para gönderme olasılığınız olabilir bu yüzden ibanı yazarken mutlaka tek tek ve sakin yazmalıyız. Yapacağınız işlemleri sırasıyla yapıp mutlaka fişinizi alınız. Yaptığınız işlemlerin kayıtlı olması ilerde çalabilecek sorunlara karşı elinizde bir belgenin olması sizi rahatlatacaktır.

Hesap numarası ile internetten çok kolay alışveriş yapabilirsiniz. Ziraat Bankası Hesabınızdaki paradan kesilmiş olacaktır. Güvenmediğimiz sitelerden alışverişe yapmamaya özen gösterin zira aksi takdirde hesabınızdaki para çalışabilir ve sizin adınıza alışverişler yapılabilir. İnternette kopyalandığını ancak başkası alışveriş yaparsa anlayabiliyoruz çünkü internet dolandırıcılığında oldukça ilerlediği için artık insanların hesap numaralarından ve şifrelerini kırmak çok kolaylaştı bu yüzden şifrenizi kimse ile paylaşmayın ve şifrenizi tahmin edilebilecek bir şifre yapmamaya özen gösterin. Artık alışveriş neredeyse internete taşındı. Kredi kartı ile bonus biriktirebilir hatta para puanlar bile kazanabilirsiniz. İnternet bankacılığının geldiği son nokta ise QR kod ile ödeme yapabilme kolaylığı. Kartınız yanınızda yoksa bile telefonunuza gelecek onay kodu ile parayı çekebilme imkanı sağlandı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu