EkonomiGündemÖzel Haber

Bitcoin Hangi Bankalarda Var Banka Hesapları

Ciddi anlamda büyüme hızı yakalamasının ardından özellikle Türkiye’de bitcoin ve alt coin kripto para borsası Thodex’in yatırımcıları mağdur etmesi kripto para piyasasında önemli düşüşlere neden oldu. Yapılan açıklamalar eşliğinde Türkiye’de yasal olarak alınan önlemler, beraberinde küresel ekonomiyi ellerinde tutan ülkelerin yaptığı açıklamalar sonrası kripto para piyasasında önemli düşüşler yaşandı. Halen de yaşanmaya devam ederken bir yandan da düşen fiyatlar yatırım yapmanın yolunu açtı. Türkiye’de faaliyet gösteren kripto para borsaları ister istemez mercek altına alınırken yatırım yapmak isteyen özelikle küçük yatırımcılar da Bitcoin ile altcoinlerin hangi bankalarda olduğunu sorguluyor. Kripto piyasasında tüm banka hesapları aranılan kelimeleri oluşturuyor.

Kripto Para Nasıl Alınır Nasıl Satılır?

Tüketici özellikle kripto para alım ve satımına aracılık eden kripto para borsalarına güven duymuyor ki bunun için bankalar üzerinden hareket etmek istiyor. Nitekim bunda en büyük pay Thodex ile mağduriyetin yaşanması. Bu nedenle diğer kripto piyasalarında coini olanlarda doğal olarak buralardan parasını çekerek bankalar üzerinden hareket etmek istiyor. Fakat beklentinin oluşmasına rağmen bu duruma bankalar aracılık etmiyor. Türkiye’de ve dünya’da faaliyet gösteren borsalar üzerinden alım satım yapabiliyorsunuz. Dijital paranın varlığı, kabul edilişi ile böyle bir yatırım olmasına karşın tüketicinin en büyük sorunu ise bu paraların alınıp satılmasında aracılık eden firmalar ve bu borsaların güvenliği.

Bitcoin Üretimi ve Aktarımı

Bitcoin ve alt coinlerin hepsi bitcoin madencileri tarafından üretilir. Burada üretilen kripto paralar anlaşmalı bankalar aracılığıyla kripto borsalarına aktarılır ki burada güvenli uygulamalar ve borsalarda hesap açmak gerekir. Bitcoin alım satımı için internete ihtiyaç duyulur ve netin olduğu her noktada alım satım yapma imkanınız ile paranızı hesabınıza aktarmanız veya talimatlar vermeniz mümkün.

Dijital para alım satmak bir önceliğiniz borsayı seçmek. Bu seçim önemli zira son olarak Thodex para borsası kişileri mağdur etti. Bu aşamada mağduriyeti gidermek için devlet gerekli adımları atıyor ancak henüz sonuçlanamadı. Bunun yanında hacim olarak işlem yapmanıza olanak veren borsayı seçmelisiniz ki para gönderimi, çekme gibi hacmi büyük olan rakamları kolayca yapabilesiniz. Türkiye’de her geçen gün sayısı artan kripto borsası söz konusu.

Türkiye’de İşlem Hacmi Büyük Kripto Para Borsaları

 • BinanceTR,
 • Paribu,
 • BTC Türk,
 • Icrypex,
 • Bitci,
 • Bitexen,
 • Bitlo başlıca Türkiye’de faaliyet gösterenler.

Hangi Yerli Kripto Para Piyasası Güvenli, Nerede Hesap Açmalı?

Ekonomi Haberleri takip edenlerden bile olsanız bu sorunun cevabını vermek elbette zor. Neden zor çünkü ülkemizde henüz dijital para borsaları için bir yasal düzenleme yok. Son aşamada Hazine ve Maliye Bakanlığı, BDDK, SPK, Masak, Gelir İdaresi Başkanlığı dijital paralar için bir çalışma içerisine girdi. Henüz netlik kazanmadı ancak en çok yurt dışına para transferinde rahatsız eden hususların üzerinde duruyorlar. Bu nedenle herkes bu yasal düzenlemeyi bekliyor. Thodex skandalı sonrası bu çalışma hızlandı ancak Türkiye’de hangi kripto para borsasında hesap açmalı sorusunun cevabını kimseler bulamadı. Thodex’in arkasından Goldexcoin, Sistemkoin ve Vebitcoin borsaları da kapandı ki kripto yatırımcısı parasını dijital paradan çekme yoluna gitti.

Okunmalı : Altına Yatırım Yapmalı mı?

Türkiye’de faaliyet gösteren 40 dan fazla kripto para borsası söylenenler arasında bulunuyor. Yasal bir mevzuatın olmaması, lisans alma gibi işlemlere dayandırılmaması nedeniyle bu borsaların listesine ulaşmak mümkün değil. Zira reklamlar, sosyal medya reklamları da olmasa vatandaşlarda bir çoğunu duyamayacak. Ancak Türkiye’de en çok işlem hacmine ulaşanlar BTC Türk ve Paribu olduğunu söylemek mümkün.

Hangi Kripto Para Borsasına Rahatça Yatırım Yapabiliriz

Türkiye’de Lisans ile kripto borsası açılmasında yasal mevzuat bulunmuyor. Bunun içinde sizlerin gönül rahatlığıyla endişeniz olmadan bir yatırım yapacağınız borsa bulunmuyor. Bu borsaların sermayesi, bilançoları, teknolojileri, güvenlik sistemleri, müşteri hizmetleri, çağrı sistemi gibi hizmet sunacağı kaliteleri henüz ortada yok. Dolayısıyla da bu borsalar denetlenemiyor. Yani yatırdığınız paralar buhar olup uçup gidebilir. Bu durumda arkasını dahi arayamaz haline geliyorsunuz.

Kripto Para Borsalarına Üyelik

Özellikle sosyal medyada ve televizyonlarda çıkan reklamlar ile duyuran para borsaları artan fiyatlar ile yükselen kazançlar sonrası Türkiye’de isim yaptı. Geçtiğimiz aylarda katlanan rakamlar sonrası bitcoine ve altcoinlera para yatırımı artış gösterdi. Kısa süre içinde parasını 5-10 a katlayanlar oldu aksine bu kadar da kaybeden. Bu aşamada çok riskli bir yapı ve yatırım aracından bahsediyoruz. Ancak bu borsalar üye kazanabilmek adına farklı kampanyalar sundu, sunuyor ve devam edecekler. Bunlardan birisi de indirimler ve alım satım için belli miktarlarda paralar veriliyor. Türkiye’de yaklaşık 10 milyon kullanıcıdan bahsediliyor ancak net rakamlar da söz konusu değil.

Paribu Üyelik Oluşturma

 1. İlk önce üyelik sayfasına gitmeniz gerekir.
 2. Paribu Üyelik Oluşturma sayfasına geçin.
 3. İletişim bilgileriniz girin, sözleşmeyi kabul edin ve hesabımı oluştur ile devam edin.
 4. Cep Teleonunuza glen onay kodunu girin
 5. Yazmış olduğunuz mail hesabınıza gelen maili onaylayın

Bu aşamadan sonra PARİBU hesabınız açılmış olur ve buraya belirilen iban numarasına para aktarımı yaptıktan sonra cüzdanınızda olan TL ile dilediğiniz BTC ve altcoini alma alıp satmaya başlayabiliyorsunuz.

Okunmalı : Altın Ne Olur?

Üyelik ve Şifre İle Uygulamaya Giriş

Üyelik işlemlerinde doğrulama yapabilmek adına kişinin hem telefon numarasına hem e-mail hesabına doğrulama kodu gönderiliyor. Bunlardan bir tanesi dahi geçilemediği zaman üyeliğiniz oluşturulamıyor. Zaman içerisinde ayrıca uygulamaya girmek için seçtiğiniz şifreyi de güncelleme ve değiştirme yapmak zorundasınız. Akıllı telefonlardan griiş yaparken uygulama bir kez şifre girişi yapmanız mümkün. Ancak BinanceTR hesabına 15 günde bir doğrulama kodu ile tekrar girişler yapılması isteniyor. Bu aşamada da kişinin güvenliği sağlanıyor.

Kripto Para Borsa Uygulamaları

Dijital para işlemi ile yatırımlarının yapılabilmesi amacıyla her borsa bir uygulama sunuyor. İnternet sitesinden yapabileceğiniz gibi aynı şekilde uygulamalar ile giriş yaparak yatırımlarınızı kontrol edebiliyorsunuz. Android başta olmak üzere IOs uyumlu telefonlara indireceğiniz uygulama ile en çok işlem gören Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), Litecoin, Tteher, Palkadot, Cordano Luna, Stellar, Ripple (XRP) gibi dijital paralarda işlem yapıyorsunuz.

Kredi Kartı İle BTC Bitcoin Alma

BTC başta olmak üzere ETH, XRP, LTC, DASH gibi alt coinleri alıp satım yapabileceğiniz diğer bir para platformu da İstanbul, Ankara, Gaziantep ve Dubaide hizmet noktası olan Cointral Para Borsasıdır. Buradan da kredi kartı ile satın alma işlemi yapabiliyorsunuz. Ayrıca bu hizmeti alabilmeniz için elbette Cointral hesabı açmanız gerekiyor. Üyelik e posta ve parola ile yapılıyor. Üyelik aktif olması için ise maile gelen onay butonu ile yapıyorsunuz. Ödemeleri ise Simpleş ve Koinal ile yapabiliyorsunuz.

Kripto Borsalarında Hesap Açma Yatırma Çekme

Coin hesaplarına yatıracağınız 10 lira ile dahi alım yapabiliyorsunuz. Burada altcoin tutarları da miktara doğrudan etki ediyor. Bu aşamada indirdiğiniz uygulama ve açtırdığınız hesap sonrası para aktarımı yapmanız halinde bir borsada yapılması gereken tüm olanaklara sahip oluyorsunuz. Coin satışı sonrası ise dilerseniz TL olarak istediğiniz banka hesabına paranızı çekebiliyorsunuz.

Kripto Para – Bitcoin Hangi Bankalardan alınır?

Dijital para işlemi yapılmasında bankalar aracı para borsası olarak çalışmıyor. Bu aşamada bir yanılgı olmasın. Ancak borsaya bankalar aracılığıyla para aktarımı yapabiliyorsunuz. İnternet bankacılığınız varsa buradan dilediğiniz gibi borsaya para aktarımı yapabiliyorsunuz. Aktarım sonrası ise borsa bu parayı inceliyor ve hesabınıza aktarıyor. Bu sayede alım imkanına başlıyorsunuz. Güvenli olmasını isteyen yatırımcılar bankalar üzerinden bitcoin alıp satmak istiyor. Ancak bu durumun mümkünatı yok. Bankalar para borsaları ile anlaşmalı olmasına karşın buradaki anlaşma sadece para gönderimi ve alımı için. Nitekim para borsalarının da söz konusu para hareketleri için bankalarda hesabı bulunuyor ve bu hesaplar üzerinden hareket ediyor.

Önce paranızı kripto para borsasına aktarıyorsunuz. Bu para burada sanal paraya dönüştürülüyor. Daha sonra satarsanız bu paranızı banka hesabına aktarım sağlıyorsunuz. Bu aktarımsonrası ise çekim yaparak paranızı harcayabiliyorsunuz. Bu nedenle sorumuz olan bitcoin hangi bankalarda sorusunun cevabı hiçbir bankada olmadığıdır.

Hangi Para Borsası Hangi Bankayla Anlaşmalı

Her borsa ayrı ayrı bankalarla anlaşma yoluna gidiyor. Bu aşamada kripto para borsasının anlaşma yaptığı bankalar ve bu bankalardaki iban numaraları ile hareket söz konusu. Örneğin Paribu anlaşmalı bankalar şu şekilde;

 • Ziraat Bankası
 • Vakıfbank
 • Akbank
 • Fibabanka
 • Yapı Kredi Bankası
 • Türkiye Finans Bankası

Bu bankalardan birisini seçerek yatırma imkanı sağlanıyor. Örneğin Ziraat Bankası Paribu hesabı Paribu Teknoloji A.Ş. olarak iban numarası ile hareket ediliyor.

İş Bankası Bitcoin Hesabı

Para borsaları para yatırma ve çekme işlemleri için iban numarası ile hareket ediyor demiştik. Bu anlamda İş Bankası müşterileri de bu imkanlardan faydalanarak hareket ediyor. İş Bankasının anlaşma yaptığı bitcoin borsası ile hareket çok daha hızlı oluyor. İş bankası nezdinde kripto para alımı satımı yapmanız BDDK yasaları gereği de mümkün değil. Fakat dilediğiniz borsaya para aktarımını yapma olanağınız bulunuyor. İş Bankasının güncel olarak BTC Türk ve BinanceTR ile anlaşması bulunuyor.

Garanti BBVA Kripto Para Borsası Var mı?

BDDK ile yasal bir mevzuat olmadığı için uluslararası büyüklüğe sahip Garanti BBVA Bankası nezdinde kripto para alım satımı yapamıyorsunuz. Burada da işlem sadece para aktarımı ve çekimi için hesaplarının kullanılıyor olması. Yani Garanti hesaplarında dijital para işlemi yapmanız mümkün değil.

Akbank Bitcoin Para Piyasası

Akbank hesabında olan kişiler anlaşmalı olarak BTC Türk ya da Paribu hesaplarına para aktarımı yapabiliyor. Ancak buradan da direk yatırım hesabı açarak dijtial para alım satımı yapamıyorsunuz. Akbank daha çok Paribu anlaşmalı olarak Paribu hesaplarına para aktarımını havale olarak sağlıyor. Bu nedenle de 7-24 para aktarımı sağlayabiliyorsunuz.

Yurt Dışında Anlaşmalı BTC Bankaları

 • Bitfinex Deltec Bank, Bank Of Coomunications
 • bitFlyer Silevergate Bank
 • Bithumb Nonghyup Bank
 • Bitstamp Gorenjska Banka Unicredit
 • Bittrex Signature Bank
 • Coinbase Metropalitan Commercial Bank, Silvergate bank, Lhv Bank, Barclays
 • Coinnone Nonghyup Bank
 • Gemini Silvergate Bank
 • Kraken Silvergate Bank, Fidar Bank, Evolve Bank
 • Robinhood Crypto Apex
 • Uybit Shinhan Banka

BinanceTR Borsası Para Yatırma Çekme İşlemleri

Binance uluslar arası piyasalarda işlem yaptığı gibi Türkiye ağı da bulunuyor. Burada arayüz Türkçe olarak sunuluyor ve en çok kullanılanlar arasında yer edindi. Burada bulunan hesabınıza istediğiniz saatte yatırma çekme işlemi sağlanıyor. Dilerseniz talimat ile düşük tutarlardan alma imkanına sahip iken aldığınızı da daha yüksek tutardan satış talimatı ile kazanç sağlama olanakları sunuyor.

FAST ile 7-24 Para Gönderebilirsiniz

Kripto Para Borsası olarak seçtiğiniz aracı kurum önemli. Bu kuruma para aktarmanız ile btc alma adımınız başlıyor. Para aktarımında borsanın anlaşması olmasa dahi EFT yoluyla paralar aktarabiliyorsunuz. Ancak mesai sonrası yapılan EFT işlemi FAST ile yapılacağından güncel limitimiz 1000 Lira. Bu paranın üstünde aktarım yapmanız mümkün değil. Ancak vereceğiniz talimat ile bir sonraki mesai saatinde daha yüksek tutarda para gönderme yapabilirsiniz.

Kısaca değinecek olursak; tüm dünyada kripto para alım satımı için bankalar sıcak bakmıyorlar. Türkiye’de de Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunca onaylı olarak hareket eden bankalar yasal bir mevzuatı olmayan kripto para borsası için BTC gibi dijital para alım satımına olanak vermiyorlar. Yani bankalardan bitcoin ve altcoinler alım satım işlemi yapamıyorsunuz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu