EkonomiÖzel HaberYaşam

SSK’lı Olarak Çalışan Kişi Şirket Kurabilir Mi? 

Herhangi bir işyerinde çalışmakta olan birey, aynı zamanda biri şirket kurmayı da isteyebilir. Ancak bu durum, iş kanunu ile SGK Mevzuatı bakımından mümkün müdür? Yani SSK’lı olarak çalışan bir kişi, şirket kurabilir mi? İşte bu iki sorunun cevabı ve çok daha fazlası bu makalede…

İşçi Statüsünde Çalışan Kişinin Kendine Ait İşyeri Açması

Eğer ki iş sözleşmesinde bu konu açık bir şekilde yasaklanmamış ise, işçi statüsünde çalışan kişinin yapacağı yeni iş, var olan çalışmasını olumsuz bir biçimde etkilemeyecek ise tabii ki de bu mümkün olacaktır. İşçinin aynı zamanda şirket kurması veya başka bir işte daha faaliyet göstermesi, İş Kanunu tarafından kesinlikle yasaklanmıştır.

SSK’lı Olarak Çalışan Kişinin Şahıs Şirketi Kurması

Sosyal Güvenlik Kurumu açısından bu konuya bakıldığında, şahıs şirketinin ne olduğunu açıklamakta fayda olacaktır. Şahıs şirketi: kurulması açısından en pratik ve en kolay olan şirket çeşidi olarak bilinir.

Okunmalı SGK Prim Borçlarına Yapılandırma

Bir kişi veya birden fazla ortak ile beraber şirket kurulabilir ve ortakların veya kişinin sorumluluğu sınırsız bir şekilde olacaktır. Fakat artış oranında gelir vergisine tabi olunan Şahıs şirketlerinde; sırasıyla %15, %20, %27 ile %35 oranında gelir vergisi ödenir.

Şahıs Şirketi Kurmak İçin Neler Gereklidir?

  • Kimlik belgesi,
  • Muhasebeci,
  • Başlangıç masraflarının ödenmesi için ortalama 1500 TL para

SSK’lı Çalışan İşçi, Şahıs Şirketi Kurarsa BAĞ-KUR Primini Ödemez

4A statüsünde faaliyet gösteren bir İşyerinde çalışırken şahıs şirketinin kurulmasının en büyük faydası, BAĞ-KUR priminin ödenmemesi yani 4/A’lı olarak (işçi) statüsünde her ay sigorta primlerinin yattığı durumda BAĞ-KUR kaydı dondurulur ve BAĞ-KUR borcu ile artık karşılaşmak diye bir şey olmayacaktır.

SSK’lı Çalışan İşçi Şahıs Şirketi Kurabilir Mi?

Sigorta mevzuatı penceresinden konuya bakıldığında SSK‘lı olarak çalışan bir işçinin şahıs şirketi kurmasının önünde herhangi bir engel yoktur. İşçilerin, 4A bağlamında SSK’lı olarak faaliyet gösterirken aynı zamanda nasıl BAĞ-KUR’lu olabileceklerine dair çeşitli endişeleri olduğu aşikârdır.

SSK’lı olarak çalışan bir kişinin şahıs şirketi kurabilmesi amacıyla özelliklere SGK Mevzuatı ve iş ve işçi kanunu penceresinden konuya bakıldığında herhangi bir problemin olmadığı anlaşılıyor. Aynı biçimde SGK Mevzuatı açısından da bir engel olmadığı gibi SSK’lı çalışan işçi şahıs şirketi Tabii ki de kurabilir. İşçi, şahıs şirketi kurarsa Eğer fiilin sigortalı olarak işyerinde çalışmaya devam ettiği süre içerisinde BAĞ-KUR prim ödemelerinden kurtulmuş olur.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu