Özel HaberYaşam

Youtube Kanal Satışı Yapılır mı? Satış Değeri Nasıl Hesaplanır?

Dünya üzerinde çok kazandıran youtube ülkemizde de bir çok kesimin gelir kaynağı oldu. Youtube kanal satışı ile reklam gelirleri önemli oranlara kadar ulaşmakta. Bu anlamda devlet gerekli adımları atarak vergilendirme sistemine dahil etti ki bu sayede de önemli vergi geliri sağlandı. Milyonlarca youtube kanalı oluşmasının ardından aylık düzenli bir geliri bulunan kanalların satışları da söz konusu olabiliyor. Düzenli gelir olan kanalları alan kişiler daha çok kazanma çabasında. Peki bu youtube kanalınız varsa nasıl satabilirsiniz? Youtube kanalı satış değeri nasıl bulunur? Ne kadara satılır gibi sorularınıza cevap verelim.

Youtube Kanal Satışı Yapılabilir mi?

Youtube kanalı açmak kolay olsa da burada para kazancını sağlamak için belli kriterlerin oluşması gerekiyor. Örneğin en az bin abone ve 4000 saat izlenme olması halinde youtube kanalı sizin para kazanmanızı açıyor. Bu açılış için de bir dizi incelemeden geçiyorsunuz ve gmail hesabınıza adsense açılışı ile gerçekleştiriyorsunuz. Bu aşamadan sonra ne kadar çok izlenirse ve reklamlara tıklama olursa bu  oranda da size aylık olarak kazanç sağlanıyor. Bu kazancınız düzenli bir şekilde aylık olarak geliyorsa kanalınızı da satabilirsiniz.

Youtube kanal satışı
Youtube kanal satışı

Youtube Kanalım Ne Kadar Eder?

Türkiye’de ve dünyada dijital platformların pazarlamasında internet siteleri ve forum sayfaları ön plana çıkıyor. Buralarda sitenizin ya da kanalınızın satışı için ilan açabilir almak istiyorsanız bu ilanlar üzerinden iletişime geçerek alım yapabiliyorsunuz. Piyasa değerleri ise biraz farklı işliyor. Bu çerçevede kanalınızın satış değerini merak ediyorsanız bir yıllık gelir üzerinden bir bedel biçebilirsiniz. Örneğin aylık 200 lira bir geliriniz varsa yaklaşık 2 bin lira bedel ile kanalınızı satmanız mümkün.

Youtube Kanal Sosyal Medyadan Satış

Youtube kanalınızı satmak için ayrıca sosyal medya gruplarından da ilanlara çıkmak mümkün. Ancak Türkiye’de bazı forum siteleri bu anlamda ön plana çıkmış durumda. Bu sitelerde yıllardır alım satım yapılırken aynı zamanda düzenleme ve diğer hizmetler için de desteklerin alınması söz konusu oluyor.

Forum Sitelerinden Satış

Ulusal kanaların ardından milyonlarca kişiye maliyetsiz ulaşmanın en kolay yolu olan bu kanallar sayesinde gelir kapısı açan ve yaşamını idame ettiren binlerce kişi bulunuyor. Hatta bazı kesimlerde inanılmaz bir izleme payı ile ön plana çıkanlar dünya genelinde de ünlü olabiliyor. Youtube kanal satışı yasak olmasına karşın gmail hesabı ile devredilmesi sonrasında adsense hesabındaki ayarların da kendi adınıza alarak işlem yapma imkanına sahip oluyorsunuz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu