GündemÖzel Haber

Kaymakamlık e-devlet Düğün Nişan İzni Nasıl Alınır?

Yaz ayları gelmesine karşın koronavirüs tedbirleri daha sıkı bir şekilde işletilmeye devam ediyor. Nitekim tam kapanma gelmesi ile birlikte yapılamayan eylemlerden bir tanesi de düğünler oldu. Zaman içinde corona tedbirlerinin gevşetilmesi sonrasında da kişiler doğal olarak evlenme ve diğer düğün merasimlerini de gerçekleştirecek. Ancak bu merasimlerin hepsi izne bağlı. Virüs salgını olmasa dahi izin alınmadan tören ve düğün merasimi yapılamıyor. Bu aşamada düğün izni nasıl alınır? E-Devletten Düğün İzni Alma gibi hususlarda bilgi vereceğiz.

Düğün Nişan Yapmak Yasak mı Nasıl İzin Alırım?

Virüs salgını sonrası Bakanlık Genelge ile yasakları duyururken her il de kendi bünyesinde İl Umumi Hıfsızzıhha Kurulu Kararı ile bazı ek tedbirler alıyor. Bu tedbirler içerinde bulunan düğünler de yasaklar içerisinde bulunuyor.

Yaşam içerisinde düğün ve kına ile nişan gibi eğlenceler izne bağlı olarak yapılması gereken hususlar arasında bulunuyor. Salgın olmasa dahi ses ve gürültü açısından da vatandaşları rahatsız etmemek adına ilgili kurumların bilgisi ve izni dahilinde yapılan düğünler salgın sırasında daha da önem kazandı. Burada düğünün yapılacağı yer, davetli sayısı, müzikli eğlence gibi hususlara da değiniliyor ki sınırsız bir eğlence mümkün değil.

Kaymakamlık Düğün Nişan izni

Kaymakamlıklardan Düğün ve Nişan İzni Alma

Gündem Haberlerini manşetlere taşıyan Düğün ve nişan izinleri öncelikli olarak ikamet ettiğiniz yerdeki Kaymakamlığa yazılı dilekçe ile başvurmanız ile yapılıyor. Kaymakamlık sizin müracaatınızı Emniyet Bölgesi ya da Jandarma Bölgesi olarak ayrılmış kurumuna havale ediyor ve sizin düğünü yapacağınız bölgenin sorumlusu da bu düğün için gerekli şartları taşıdığınıza istinaden sizlere izin veriyor. Bu aşamada sizin yapacağınız tören uygun değilse zaten size izin verilmiyor. Verilen izin de belli saatler arasında oluyor ve sonlandırılması isteniyor.

Kaymakamlıktan düğün talebi için yazacağınız dilekçe örneği

……………… KAYMAKAMLIĞINA

                İlçemiz ……….. Mahallesi / Köyünde ………….. tarihinde saat ……… ‘da alkolsüz, müzikli ve çalgılı düğün yapmak istiyorum.

                Gereğini arz ederim.

Ad Soyad İmza

E-Devletten Düğün Nişan Töre İzni Alma

Fiziken gitmek yerine devlet vatandaşın cebine uygulamalar ile çoktan girdi. E-devlet sayesinde vatandaş bütün taleplerini başvurularını İçişleri Bakanlığının e-başvuru sayfası ile gerçekleştirebiliyor. Burada başvuru için e devlet şifreniz olması gerekiyor. Bu şifreniz yoksa internet bankacılığı kullanıcısıysanız buradan e devlete şifresiz geçişi sağlayabilirsiniz. Geçiş sonrası sayfanın üstünde bulunan kısma e-başvuru yazın. Karşınıza açılan listeden İçişleri Bakanlığı / e-başvuru menüsünü seçin ve devam edin. Burada açılan sayfanın sağ üstüne doğru yeni başvuru menüsü vardır. Buradaki başvuru menüsü ile  birlikte açılan listeden pandemi toplu organizasyon bildirimi kısmını seçebilirsiniz. Bu aşamadan sonra açılan tüm bilgileri eksiksiz girin ve belge istenmesi halinde belgenizi de fotoğrafını çekerek yükleyin. Burada sizin talebiniz alınır ve sizlere de SMS yoluyla cevap verilir. Düğün ve diğer eğlenceleriniz için aşağıdaki yorumlar bölümüne sorularınızı bekliyoruz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu