EkonomiGündem

SGK Prim Borçlarını Yapılandırana Emekli Olma Hakkı

Biriken prim borcu yüzünden emekli olamayan vatandaşlara kredi imkanı verecek yeni protokol yürürlüğe girdi. Devlet bankaları eliyle verilecek kredinin Sosyal Güvenlik Kurumu ile yapacağı iş birliği dondurulan hizmet sürelerini tamamlamasının ardından emekli olabilecek sigortalı kişilere yönelik olarak düzenlendi. Bu aşamada primlerini tamamlayarak emekli olabilecek kişilere müjde SGK Başkanı İsmail Yılmaz’dan geldi. SGK prim borcunun yapılandırmasını tamamlayan vatandaşın ödeme gücü çekmeden ödenecek taksitler ile aylık almasına hak kazanacak olması emeklilik adına önemli bir adım.

Prim Borcunu Peşin Ödeyen Emekli Olacak

Kamu Bankaları olan Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank ile Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) arasında gerçekleştirilen yapılandırma kanunu kişilerin biriken prim borçlarının ödenebilmesi için kredi verilmesini amaçlıyor. Vatandaş emekli olabilmek için süresini doldurmasına rağmen biriken prim borçları için ödeme yapamadığından dolayı emeklilik hak kazanamıyor. Bu durumda olan vatandaşların emekli olabilmesi, emekli aylığı alabilmesi adına yapılan protokol ile ayrıca imza töreni düzenlendi.

Prim Borç Yapılandırılmasında Faiz ve Vade

Prim borçlarının yapılandırılması, ödenebilmesi için alınacak olan emeklilik kredisi 36 ay vade ile alınacak. Bu aşamada kişi de emekli aylığı alacağı için kredinin taksitlerini daha kolay ve rahat bir şekilde ödeme imkanına kavuşacak. Biriken prim borcunu peşin olarak ödeyen tüketici üç yıl vadede rahat rahat ödeme imkanını sağlarken alacağı kredinin faiz oranı da %1,60 olarak belirlenmiş durumda.

Kimler Sigorta Primi Yapılandırmasından Faydalanacak

SGK Başkanı İsmail Yılmaz yaptığı açıklama ile prim borçlarının yapılandırmasından faydalanacak kişileri sıraladı. Bu anlamda faydalanacak sigortalılar şu şekilde;

  • 4-B Yaşlılık aylığı alabilecekler
  • 4-b prim borcunu ödemesi halinde emekli olabilecekler
  • 4-A yaşlılık aylığı alabilecekler
  • Ek-5 ve Ek-6 kapsamında çalışan ve biriken prim borcunu ödemesi durumunda yaşlılık aylığı alabilecekler
  • Askerlik ve doğum borçlanmasını ödenmeli ile emekli olabilecekler

 Biriken prim borcunu alacağı kredi ile yapılandırma imkanı sağlayacak olan tüketiciler prim borçlarının tamamının peşin ödeme tarihinin son gününe kadar devlet bankalarından kredi alabilecek. Yüzde 1,60 faiz oranı ile 3 yıl vadede alınacak kredi Halkbank, Ziraat Bankası ve Vakıfbank tarafından vatandaşlara verilecek. Bu konumda olan yaklaşık 40 bin vatandaşın başvurusunu ilk etapta SGK ya yapması gerekiyor. Burada emekli olabilme tarihi ve bu şartlarda faydalanabilecek olanlar buradan alacakları belgeler ile kamu bankalarına kredi başvurusunda bulunabilecek. Kredi faizi ve ödeme şartları tüm bankalarda aynı olduğu için vatandaş istediği bankanın istediği şubesini de tercih edebilecek.

Okunmalı :Ziraat Bankası Kredi Başvurusu

Biriken prim borçları için emekli olabilecek durumda olan vatandaşlara borcunu kredi ile ödeyerek hemen emekli yaşlılık aylığı hak kazanmasını sağlayacak protokol halkın beklentileri arasında bulunuyordu.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu