EkonomiGündemVakıfbank

Vakıfbank’tan Satılık Araçlar (2. El) Nasıl Nereden Alınır?

Vakıfbank’tan Satılık Araçlar (2. El) Nasıl Nereden Alınır? – Virüs salgını sonrası çalışamayan otomotiv sektörü sıfır araç üretiminde gecikince araç ihtiyacının doğması 2. El araç fiyatlarını katlayarak yükseltti. Geçmiş dönemde sigara parasına satılan eski kuş serisi araçlara bile günümüzde bir hayli yüksek fiyat veriyorlar. Modeli yüksek biraz binilecek bir araç alma çabasında olan kişiler ceplerinden çıkacak önemli bir miktarı gözden çıkarmak zorunda. Araç fiyatlarında artış ciddi anlamda olmuş olsa da yine vatandaş en uygun şartlarda, en uygun rakamlara alma çabası ve arayışında. Bu anlamda Vakıfbank’tan Satılık Araçlar dikkatinizi çekmeli diye düşünüyorum.

Nasıl Başvurulur?

Vakıfbank müşterisine sunduğu taşıt kredisine istinaden söz konusu aracın ruhsatına ipotek koydurma yoluna gidiyor. Nitekim tüm bankalarda bu durum böyle. Ancak bu aşamadan sonra bu aracın borcunun bitirilmesi ve noter imzalı alınan evrak ile araçtan ipoteğin kaldırılması gerekir. Bu süreçte aracı alan kişi borçlarını ödeyemez duruma geldiği takdirde banka da doğal olarak alacağını tahsil etmek için bu aracı alıyor ve satışa konu ediyor. Bu manada Vakıfbank’tan satılık 2. El araç alımı yapan kişilerde bu araçlardan birine sahip oluyor.

Hacizli Araçlar Ucuz Olduğu İçin Tercih Sebebi

Bankalardan satılık araç haberlerini medyadan duymuş olmalısınız. Yani mutlaka buradan almak zorunda değilsiniz fakat incelenmeli diye düşünüyorum. Çünkü insanların bu tür araç alımlarına çok sıcak bakmadığı bilinenlerden. Yine de burada bir sektör oluşmuş durumda. Çünkü bankadan çok düşük fiyata alınan araçlar dışarıda daha yüksek tutara satılıyor ve kazanç gelir elde ediliyor. Bu nedenle elde edilen gelir önemli rakamlarda olduğu için tercih sebebi. Bunu da ayrıca belirtelim. Sudan Ucuza Hacizli Arabalar Sosyal Medyadan Satılıyor başlıklı yazımızı da ayrıca incelemenizde fayda olacaktır.

Araçları Nasıl Görür İncelerim?

Vakıfbank satılık araç listesine buradan ulaşabilirsiniz. Eğer almak istediğiniz bir araç varsa buradan aracın tüm teknik bilgilerine, ekspertiz raporuna ulaşım sağlamanız mümkün. Ayrıca buradan aracın olduğu il, ilçe banka şubesi gibi bilgiler dışında araçla ilgilenen personele ait isim ve telefon numarasına da ulaşıyorsunuz. Dilerseniz banka şubesini arayarak ta aracı görmek istediğinizi talep edebilirsiniz.

İhaleye Girişte İlk Adım

Aracı gördünüz, beğendiniz. Nasıl alacağım sorusunun cevabı ihaleye girmeniz gerekiyor. İhale deyince gözünüz korkmasın. Önce bir Vakıfbank şubesine gidiyorsunuz ve ihalesine girmek istediğiniz aracın muhammen bedelinin % 5 i kadar bir teminat yatırıyorsunuz. Mesela 140 bin liralık bir araca 7 bin lira teminat yatırıyorsunuz. İhale sonrası aracı alamazsanız bu tutar site iade ediliyor. Ancak ihaleyi almanıza rağmen siz aracı almazsanız banka bunu gelir olarak irad ediyor.  Bu aşamadan sonra banka size kullanıcı adı ve şifre veriyor. Bu şifre ile sisteme giriş yaparak söz konusu araca fiyat teklifi veriyorsunuz ve ihale süreci başlamış oluyor.

Aracın Satın Alım İşlemleri

İhale sonrası araç sizin olabilir. İhale sizin verdiğiniz teklifle sizde kalmışsa teminat tutarı bu rakamdan çıkarılıyor ve kalan tutar bankaya yatırılıyor. Bu aşamada bankadan kredi kullanma imkanınız da tamamen sizinle bankanız arasında olan bir husus. Aracın kalan kısmının yatırılması sonrasında araç tamamen sizin olmuş oluyor. Bu aşamadan sonra bankanın garajından arabanın çalıştırılması, çekilmesi, tamirciye gidilmesi, aracın anahtarı kayıpsa çıkartılması gibi hususlar alıcıya ait oluyor.

Vakıfbank’tan Satılık Araçlar hakkında bilgi edinebilmeniz için araç satış sistemi, sıkça sorulan sorular başlıklı bankanın yazısını buradan incelemenizi tavsiye ediyorum. Çünkü tüm ayrıntıları olarak burada açıklamalarda bulunulmuş.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu