GündemMemurlar

Emeklilikte Yaşa Takılan 9 Eylül 1999 öncesi Sigortalılar İçin Erken Emeklilik Çalışması

Emeklilikte Yaşa Takılanlar için yeni formüller ve yeni çalışmaların yapıldığına dair müjdeler emekliliği bekleyenler için heyecan yarattı. 9 Eylül 1999 yılı ve öncesinde SGK kaydı olanların emekliliği gündemde.
9 Eylül 1999 tarihi ve öncesinde sigorta kaydı bulunan, SGK primi ve yıl şartını tamamlayıp emekli olabilmek için yaşı bekleyen kişilere emeklilik yolunu açan çalışmalara başlanması tüm EYT’lilerde heyecan yarattı. SSK, Bağkur ve Emekli Sandığına bağlı olarak çalışan herkesi ilgilendiren bu husus ile çıkacak sonuç beklenmeye başlandı.

EYT Emeklilik İçin 10 Yıl Prim Şartı

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) olarak uzun süredir sesini duyurmaya çalışan kişiler için yapılan çalışmada öncelikli olarak bu hususun kimleri ilgilendirdiği, tespiti ve şartlar gibi hususlar üzerinde durulması gerekiyor. Bağ-kur dan kaydı bulunan esnafı da ilgilendiren bu hususta milyonlarca kişiyi ilgilendiriyor ve esnaf odaları da geriye dönük olarak borçlanma imkanının tanınmasını istiyor.

Yeni Formüller Çalışma Masasında Bulunuyor

Her ne kadar EYT için bir çalışma olmadığından bahsedilse de hükümet kanadından sürekli yeni açıklamalar yapılması vatandaşı umutlandırıyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından yapılan açıklama ile EYT de yeni formüller söz konusu edilebilir.

EYT İçin Komisyon Kuruldu

Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatı ile EYT komisyonu kuruldu. Bu anlamda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Bilgin’de yeni formüller üzerinde çalışıldığını gündeme duyurmuştu. Özellikle 9 Eylül 1999 tarihi öncesi sigorta kaydı olanlar 3600 gün prim ve 15 yıl süre ile emekli olabiliyor. Bu süredeki primler için de borçlanma ile kapatma söz konusu. Bu durumda kadınlar 50 erkeklerde ise 55 olarak görünüyor. 2021 yılı üzerinden hesaplandığında 25 yıl geriye dönük olarak 1996 yılı ve öncesi sigortalı olanlar kapsama alınmış oluyor. Kadınlar için ise 20 yıl ile olduğu için güncel olarak kadınların emeklilik süresi de dolmuş oluyor.

9 Eylül 1999 Tarih Öncesi Sigortalıları Kapsayacak

9 Eylül 1999 tarihinden önce işe başlayan kişiler için 5000 ve 5975 gün primi ihtiyaç duyulabilir. Bu durumda da yaşı bekleyen kişiler primlerini doldurdukları için yaşı beklemeden doğrudan emekli olması muhtemel. Dünya ülkelerinde verilen emeklilikler gibi formüllerde masaya yatırılan çalışmalardan birisi. Az emeklilik maaşı ile çözüm alternatifler arasında bulunuyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu