EkonomiGündemSon Dakika Çiftçi Haberleri

Çiftçi Yatırımına % 50 Hibe Desteği Geldi

Temmuz sonunda çiftçilere verilecek yatırım desteği ile ilgili karar Resmi Gazetede yayımlanmıştı (31199). Cumhurbaşkanlığı bugün yayınladığı iki tebliğ ile çiftçilere yapılacak olan hibe desteğinin ayrıntılarına yer verildi. 2021 ile 2025 yılları arasında tarımsal anlamda çiftçiye verilecek olan % 50 hibe desteğinde başvuru, başvuru evrakları, yatırım konuları ile desteklenecek miktarlar gibi tüm ayrıntılara yer verildi.

Çiftçiye % 50 Hibe Desteği Resmi Gazetede Yayımlandı

Tarımsal yapının güçlendirilmesi ile yatırımın artırılması ve üretimin artırılması adına çiftçilerin yapacağı su ürünleri, arıcılık, el sanatları, makine alımı, hayvansal tıbbi yardımı gibi yapılacak tüm yatırımlar için devlet hibe desteğinde bulunacak. Doğal kaynakların korunması ile yatırımın artırılmasıyla birlikte küçük işletmelerin güçlendirilmesi de amaçlananlar arasında bulunuyor. Yani çiftçi eğer ben hayvancılık yapmak istiyorum derse verilecek kırsal kalkınma desteğinden faydalanabilecek. Hibe desteğinin verilmesinde illerde önem kazandı. Çünkü verilecek olan iller de kısıtlı olarak ilan edildi. 81 ilin hepsine destek verilecek ancak bazı illerde sektörel bazda öncelikli il sıralaması söz konusu. Yani bu manada tebliğlerin ekleri de incelenmeli.

Okunmalı : Ziraat Bankası Traktör Kredisi

Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Tarıma Dayalı Ekonomik Yatırımların Destelenmesi Hakkındaki 2020/24 ve 2020/25 sayılı tebliğlerde çiftçinin ekonomik olarak kırsal alanda yapacağı yatırım projelerine % 50 hibe desteği verilecek. Çiftçinin merak ettiği konu ise bu desteğin nasıl alınacağı yönünde. Büyükbaş ve Küçükbaş Hayvancılık yapacak çiftiler ile kanatlı yetiştiriciliğinde hibe alınabilmesinde yeni tesisin yapımı, yarım kalan tesislerin tamamlanması, faaliyette bulunan tesislerinde kapasitesinin artırılması ile modernizasyonunun sağlanması amacıyla % 50 hibe desteği verilecek.

Okunmalı. Ziraat Bankası Hayvancılık Kredisi

Hibe Desteğinden Karşılanmayacak Olan Giderler

Yapılacak projelere istinaden verilecek olan devlet hibe desteğinde borçlanma giderleri, faizler, kira gider, kur farkı giderleri, arazi ve arsa alım bedelleri, binalara ait yakıt, su elektirik giderleri, bankacılık gideri, denetim gideri, ikinci el alımlara ait giderler proje kaynaklarından karşılanmayacak.

Yapılacak hibe desteği ve projeler ile ilgili olarak il ve ilçe müdürlükleri tam yetkili olarak çiftçilere bilgi desteğinde bulunacak. Yatırımcı olarak proje ve destek başvurusu bir proje ile sınırlı. Bu nedenle hak kaybı yaşamamak adına en doğru bilgiler ile projenin yapılması en sağlıklı olanı.

Okunmalı : Çiftçiye 2 Yıl Ödemesiz 7 Yıl Vadeli Kredi

Nasıl Başvuru Yapılacak?

Bir çok devlet desteğinde olduğu gibi % 50 hibe desteği için de ödemenin adresi Ziraat Bankası. Bu manada çiftçinin bu desteğe başvurusu internet üzerinden gerçekleştirilecek. Başvuru adresi ise https://www.tarimorman.gov.tr/ olacak. Başvurular sonrası yapılan değerlendirme ile sonuçları da internetten yayınlanması bekleniyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu