EkonomiGündem

Kredi Kartı Olmadan (kartsız) Alışveriş Ödeme Yapılır mı?

Hani olmaz ama böyle bir durumda kişi de doğal olarak kredi kartı olmadan para çekebilir miyim, kartsız alışveriş yapabilir miyim? Kredi Kartı olmadan ödeme yapılır mı gibi soruları soruyor.

Teknoloji ilerlemesine rağmen cebimizde nakit para olsa bile ödemelerimizin çoğunu kredi kartı ile yapma yoluna gidiyoruz. Bu aslında kendi muhasebemiz açısından kötü bir alışkanlık. Ancak bu alışkanlıklarımızdan vazgeçemiyoruz. Günün bize verdiği yaşam şartları neticesinde dışarıda iken kredi kartımızı evde, arabada ya da başka bir yerlerde unutmamızda mümkün.

Kredi Kartı Olmadan Ödeme Yapabilir miyim?

Günlük yaşamımızda yanımıza almayı muhtemelen unuttuğunuz kredi kartınız ile alışveriş yapılması belli kriterlerin yerine gelmesi ile mümkün. Burada kriterden kastımız ise kredi kartınızın farklı bir cisme tanımlı olması. Pos cihazları ile alınabilen ödemelerde kredi kartını cihazın okuması önemli. Aksi takdirde burada kartsız ödeme yapmanız mümkün olmaz. Yine de bu seviyede teknoloji imdadınıza yetişebilir. Bu durum için telefonunuzun NFC özelliğinin olması sayesinde telefonunuzu kredi kartı ödeme aracı olarak kullanabilme imkanınız sizlere avantaj sağlayacak yönden.

kredi kartı olmadan alışveriş
Kredi Kartı Olmadan (kartsız) Alışveriş Ödeme Yapılır mı?

NFC sizlere sadece ödeme imkanı vermekten öte kartsız para çekme imkanı da veriyor olması sizin ileriki dönemde kullanmayı çok tercih edeceğiniz bir yöntem haline geliyor. Fakat bu durumdan faydalanabilmeniz için de ayrıcı bankanızın internet ya da mobil bankacılığını kullanıyor olmanız gerekiyor.

Kredi Kartı olmadan Alışveriş Ödeme

Sahibi olduğunuz kredi kartınızın ödeme yapmak için yanınızda olmasına gerek olmayabilir. Burada fiziken yanında kart taşımak istemeyen bir kesimden bahsedebiliriz. Teknoloji bizlere temassız ödeme imkanını vermesinden sonra akıllı telefonlarda uygulanan NFC özelliği başka teknolojik aletlere de tanımlanabilir haline geldi.

Bu ödemenin yapılabilmesinde elbette pos cihazının da temassız ödeme alabiliyor olması gerekiyor. Yani bu durumda bir restoran, cafe yada markette yapacağınız alışverişlerinizi de bu NFC uyumlu cihazlar ile ödeyebiliyorsunuz. Bu durumda kartsız alışveriş yapmış kadar olduğunu söylemek mümkün.

İnternetten Kartsız Ödeme

kredi kartı olmadan ödeme yapabilir miyim

Kredi kartımızın yanımızda olmamasına karşın ödeme yapabileceğimiz en kolay mecra internet. Online yapılan alışverişler sonrası 3D güvenlik yöntemi ile ödeme yapabilmeniz için ihtiyacınız olan ise kredi kartı numaranız, son kullanma tarihi ve güvenlik kodudur. Burada belirttiğimiz bilgileri girdikten sonra doğal olarak banka size tek kullanımlık bir şifre gönderir ve bu şifreyi de sisteme girdikten sonra ödeme işleminiz tamamlanmış olur.

Burada da başkasına ait bir kart kullanmanız mümkün değil. Nitekim kart sahibinin sistemde kayıtlı olan telefon numarasına tek kullanımlık şifre gelir ve bu şifre ile ödeme gerçekleşir. Bu aşamada kredi kartsız internetten ödeme seçeneğinizin olduğu bilinmelidir.

Kredi Kartı Olmadan Parakod ile İş Bankası İşCep Ödemeleri

Bankalar doğal olarak müşteri kazanmak adına teknolojik yatırımlar yapıyor. Bunlardan bir tanesi olan Parakod işlemi de İş Bankasının müşterisine sunduğu bir hizmet. Zaman zaman yapılan kampanyalara dahil edilen İşCep Parakod ödeme seçeneklerinizden birisi olabilir. Kısıtlı bir ödeme seçeneğine sahip olan bu alternatif yolunuz için e-ticaret ödemeleri ve mağazalar faturaya bağlı olarak tanımlanıyor. Kesilen faturadaki barkodun telefon kamerası ile okutulması sayesinde İş Bankası İşCEp Parakod ödemesi yapılabiliyor. Bu yolda kartsız ödeme seçeneklerinizden birisi olabilir.

Cep Telefonlarından Ödeme

NFC özelliği sizlere ödemeden ziyade otobüslere binişlerde otobüs bileti olarak kullanabileceğiniz bir hizmet te verebiliyor. Temassız ödeme sayesinde bankalar sizlere bu hizmeti verirken elbette size verilmiş bir limitte söz konusu. Son dönemde pandemi ile temassız ödeme limitlerini bankalar 250 lira seviyesine çıkardı. Pandemi sonrası bu limit düşmeyecek gibi görünüyor. Bu durumda bankanızdan tanımlayabileceğiniz NFC özellikli Cep telefonları ile kartsız ödeme yapabiliyorsunuz.

kredi kartım yanımda olmadan alışveriş ödeme yapabilir miyim

Kredi Kartı Olmadan Saat ve Kolyeler Birer Kredi Kartı Olabilir

NFC özelliği bazı bankalara farklı tasarımlar sunmaya neden oldu. Nitekim bu özellik sayesinde kredi kartını yanında taşımak istemeyen kişiler öncülük eden bankalar sayesinde bireysel aksesuarları kredi kartı ile kullanmanıza olanak veriyor. Bu aşamada ise saatiniz yada kolyeleriniz sizlerin birer kredi kartı olmanıza aday. Nitekim insanların en çok kullandıkları aksesuarların başında geliyor.

Kartsız para çekmek için cep telefonunuzdan giriş yapabileceğiniz mobil bankacılık şubesini kullanabilirsiniz. Bu şekilde de elbette ödemelerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Ancak kredi kartınızın yanınızda olmaması halinde fiziken okunmasına ihtiyaç duyulması kartınızda ödeme yapamaz haline geldiğiniz anlamına geliyor.

Kredi Kartsız Ödeme Seçenekleriniz Arasında

Kartsız ödeme seçenekleri insanlara sağladığı kolaylığın yanında bazı güvenlik açıklarını da getirecektir. Bunun için kişiler özelikle kartlarının temassız ödeme seçeneğini de kapatmak istiyor. Yine de bazı kesimlerin kart taşımak yerine bunu farklı yollar ile çözümleme arayışında olması bankalara farklı yöntemler sunmasına neden. Bu aşamada kredi kartınızın fiziken yanınızda olmadığı dönemlerde ödeme yapma yani kartsız ödeme seçenekleriniz arasında bulunuyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu