BankalarEkonomi

İban Numarası Kaç Haneden Oluşur?

            IBAN numarası bugün yaklaşık olarak 35 Avrupa ülkesi tarafından aktif olarak kullanılmaktadır. Kullanılmaya başlamasında ki ilk amaç ise hem ülkeler arasında ki para transferlerini sorunsuz olarak gerçekleştirmek, hem de para transfer hız ve kalitesini maksimum seviyeye çıkartmaktır. IBAN numarasının kullanılmaya başlamasında ki bir diğer amaç ise Avrupa ülkelerinde ki diğer banka ve finansal kuruluşlar arasındaki hataları ve bundan doğacak olan gecikmeleri, ilave maliyetleri olabildiğince asgariye indirgemektir.

             Günümüzde her ülkenin kullanmış olduğu banka hesap tanımlama sistemi, hesap numaralandırma sistemi ve EFT şekli farklı olduğu için para transferlerinde süregelen devamlı bir hata ve yanlışlıklar ordusu ülkeleri böyle bir işbirliğine mecbur kılmıştır. Örneğin Almanya dan, Türkiye de bulunan oğlunuza EFT yapacaksanız bankaya verdiğiniz hesap numarasını bankanın doğrulama şansı hiç yoktu. Yani hesap numarasının yanlışlığı para Türkiye de ki bankaya gelince ortaya çıkıyordu ve paranın geri iadesi içinde onlarca farklı işleme tabı tutulması gerekiyordu. Hal böyle olunca da hem gereksiz bir havale-EFT masrafı, hem de zaman israfı ile karşı karşıya kalınıyordu. Fakat şu anda IBAN numarasının kullanılıyor olması bu durumun önüne tamamen geçmiş durumda.

             İban numarası kaç haneden oluşur? kimler IBAN numarası alabilir, ya da IBAN numarası almak için ön koşul nedir sorularına ise doğumu başarıyla sonuçlanmış 7’den 70’e herkes IBAN numarası alabilir ve bunun için her hangi bir ön koşul yoktur şeklinde yanıt verebiliriz. IBAN numarasının toplam uzunluğu 34 haneyi geçmeyecek şekilde her ülke tarafından nüfus oranına göre serbestçe belirlenebilir. Bu rakam bizim ülkemizde son 8 hanesi banka hesap numarası olacak şekilde toplamda 26 hane olarak belirlenmiştir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu