EkonomiGündem

Ücretsiz İzin Ödeneği 1.500 TL Oluyor

Salgın beraberinde bir çok düzenlemeyi beraberinde getirdi. Bu düzenlemelerden bir tanesi de ücretsiz olarak izine çıkartılanlara ödenecek nakdi ücretler ile ilgili. Önceki yıl salgının başlamasından sonra alınan tedbirler neticesinde işverence ücretsiz izine çıkarılan işçilere işsiz kaldıkları süre için verilen 39,24 TL yeni yıla girmemiz ile birlikte 47.70 Liraya çıkarıldı. Günlük verilen bu tutarın aylık yekünü ise toplam 1.420 lira olmuştu. Yapılacak son düzenleme ile verilen torba kanun bu rakamı 50 liraya çıkarıyor. Bu durumda ücretsiz izine çıkarılan kişilere aylık 1500 TL ödenecek.

Salgın neticesinde zor durumda kalan vatandaşa ve çalışana devlet sürekli yeni tedbirler ile maddi destek olmaya devam ediyor. Verilen son torba yasa sonrasında covid-19 tedbirleri ile sorun yaşayan yeme ve içme sektöründe çalışan yaklaşık 3 milyon vatandaşa destek verilecek. Bu desteklerden 2021 yılının Mart ayında sigortalı iken işverence ücretsiz izine ayrılanlar faydalanacak. Sadece Nisan ve Mayıs ayları için ücretsiz izinde olan kişilere devlet günlük olarak 50 TL aylık olarak ise 1500 TL nakdi destekte bulunacak. Mayıs ayından sonra ise atılacak adımlar henüz belli değil.

Verilen torba yasaya göre işçilere verilen destek bununla kalmayacak. Mart ayından itibaren sigortalı iken ücretsiz izine ayrılmak zorunda kalan kişilerin sigorta primlerini de devlet karşılayacak. Sigortaya istinaden kişiye ödenen ücret 3 bin 577 Lira üzerinden hesaplanıyor. Bu anlamda ödenecek olan sigorta primleri İşsizlik Sigortası Fonunda karşılanacak.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu