EkonomiÖzel Haber

Kredi Kartı Borcumu Ödemezsem Hapis Cezası Alır mıyım?

Anayasamız kredi kartı borcu ödenmediği  ve diğer hususlarda bu duruma açıklık getirmiştir.. 38 nci maddesinde 2001 yılında eklenen fıkra da; Hiç Kimse yalnızca sözleşmeden doğan bir yükümlülüğü yerine getirememesinden dolayı özgürlüğünden alıkonulamaz denilmektedir. Bu aşamada kredi ve kredi kartı borcunuzdan dolayı hapse girmeniz söz konusu değildir.

Banka Borçlarında Yasal Süreç

Ancak bankalara olan borçlarınızı ödemekten imtina ediyorsanız ve bu süre 90 günü aşmışsa bankalar sizin için yasal süreç başlatırlar. Burada haciz ve icra işlemleri sürecinde sizler borcunuzu ödeyeceğinize dair bir taahhütte bulunursanız burada hapis cezası ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bankaların yasal takip olarak adlandırdığı bu sürecin başlaması ve devam etmesi vekili olan avukatlar aracılığıyla yapılır ve bu nedenle de sizin cebinizden çok daha fazla para çıkar. Burada vekalet ücreti, haciz icra ücretleri ve eklenen faizler önemli yer tutabilir.

Okunmalı : ATM’den kart borcu ödeme saati

Kredi Alamama Durumu

Bankacılık ürünlerinden kısıtlama yaşamamak, kredi notunuzun düşmemesi gibi hizmetler için bireysel olarak ödemelerimize dikkat etmemiz gerekir. Burada alacağınız kısıtlamalar sizin önünüzde uzun süre finansal açıdan destek alamayacağınız anlamına gelmektedir.

Kırmızı kalem yemek olarak adlandırılan kredi yasaklısı olma konumu kişileri uzun süre banka ürünlerinden mahrum bırakır. Yasal olarak sürenizi doldurmanıza karşın, kredi yasağınızın yasal olarak kaldırılmasına karşın bankalar sizlerin taleplerinize olumlu cevap vermek istemeyecektir. Bu nedenle atacağınız adımlar geleceğiniz için de önemli bir husustur.

Banka Kredi Kredi Kartı borcundan Dolayı Hapis Cezası

Bankalara olan kredi ve kredi kartı borcunuzdan dolayı hapis cezası almak istemiyorsanız burada mutlaka ödeyeceğiniz dair bir taahhüt vermemeniz gerekir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu