EkonomiHalk BankasıÖzel Haber

Halkbank’tan Satılık 2. El Çekme Belgeli Araçlar

Bilindiği üzere son zamanlarda araç fiyatları önemli artışlar yaşadı. Bu durumdan yaşanılacak etkiyi en aza indirmek isteyen araç sahibi olma yolundaki tüketici ise en uygun fiyatla en iyi şartlarda araç alma arayışı içerisinde. Tüketicinin önünde fazla bir alternatif olmamasına karşın bankalardan satılık araçlar önemli bir alternatif. Bu aşamada Halkbank bünyesinde bulunan fazlalık araçları da satışa konu ediyor. En uygun fiyata, en iyi şartlarda araç alımı için Halkbank’tan Satılık 2. El Araçları incelemeniz sizi maddi açıdan kazandırabilir.

Çekme Belgeli olarak Satılıyor

Banka satışa konu edeceği araçları hepsini oluşturulduğu internet sitesinden ilan ediyor. Burada araca ait ekspertiz raporu, teknik bilgiler ve fotoğrafları da mevcut. Dileyen kişi aracın bulunduğu adrese giderek bankanın mesai saatleri içerisinde aracı görebiliyor ve inceleyebiliyor. Banka araçlara ait tüm vergi masraflarını ödeme yoluna gittiği için burada çekme belgeli olarak satışa konu ediliyor. Yani halkbanktan ikinci el araç çekme belgeli olarak satılıyor. Ziraat Bankasından Satılık 2. El Araçlar da ihale yöntemi ile satışa konu edilenlerden.

Burada satışa konu edilen araçları incelemeden de alabilmek imkanınız bulunuyor. Ancak satış sonrası araçta olacak tüm kusurlar, hasar, kaza, sicil bilgileri, aracın ruhsatının kaybı, çalışmıyor olması ve çekici ile götürülmesi gibi tüm hususları alıcı kabul etmiş sayılıyor ve itiraz hakkı bulunmuyor. Burada alıcı banka şubesine giderek öncelikli olarak söz konusu almak istediği araca teminat bedeli yatırıyor. Bu tutar aracın muhammen bedelinin % 3 ü oranındadır. Bu bedeli sizin teklif vereceğiniz banka şubesine yatırıyorsunuz ve şartnameyi de imzaladıktan sonra banka size kullanıcı adı ve şifre veriyor. Bu bilgiler eşliğinde bankanın internet sitesine girerek almak istediğiniz araca fiyat teklifi veriyorsunuz. Bu teklif ile ihale süreci başlamış oluyor.

Gerçek ve Tüzel Kişilikler İhaleye Girebiliyor

Halkbank’tan satılık 2. El araç alımı için gerçek ve tüzel kişilikler katılabiliyor. Burada tüzel kişilik olması halinde ayrıca firmaya yetkilisi olduğuna dair yetki belgesi, vekaletname, imza sirküsü, ticaret sicil gazete fotokopisi gibi hususlar isteniyor. Gerçek kişiler ise sadece kimlik ile başvuru yapabiliyor.

Teminat Tutarı İadesi

İhaleye giren kişi araca verilen muhammen bedelin altında bir teklif veremiyor. Nitekim e-ihale yöntemi ile yapılıyor ki burada muhammen bedelin % 3 ünden dana düşük tutarda teminat yatıranların teklifleri geçerli olmuyor. Ancak ihale için yatırdığı teminat tutarı iadesi oluyor. Burada ihaleyi kazanmasına rağmen aracı almaktan imtina edilmesi halinde yatırılan teminat tutarı da bankaya gelir olarak kayıt altına alınıyor. Ancak ihaleye girmenize rağmen siz alamazsanız ihaleyi başka birisi alırsa bu durumda da teminat tutarı size iade ediliyor.

İhale Süresi

Araca fiyat teklifi verilmesi ile ihale başlıyor ve 3 gün sürüyor. Burada ihalenin bitmesine yarım saat kala bir teklif gelmesi halinde ihale 30 dakika uzuyor. Bu süre zarfından yeni teklif gelirse yine 30 dakika uzarken teklif gelmezse en yüksek fiyat veren kişi aracın sahibi oluyor. İhale sonrasında aracın alım işlemlerinin tamamlanması için önünüzde 7 günlük süre bulunuyor. Bu süre içinde teminat tutarı dışında ihaleye vermiş olduğunuz bedel banka şubesine yatırılarak gerekli devir işlemleri yapılıyor. Bu süreyi geçirmeniz halinde  ihale iptal ediliyor ve teminat tutarı da iade edilmiyor.

Taşıt Kredisi ve Tüketici Kredisi Kullanılır mı?

Bankadan satılık araçların listesini inceleyebilmeniz için giriş sayfası üzerinden gidebilirsiniz. Burada araçlara ait tüm hususlar teknik olarak yayınlanıyor. Teknik şartnameyi de incelemenizde fayda olacağını düşünüyorum.

halkbanktan-satilik-ikinci-el-arac-sartnamesi

Halkbank’tan  satılık çekme belgeli araç alanlar için taşıt kredisi yada tüketici kredisi kullanımı tamamen banka ile sizin aranızda olan bir husustur. Burada kredi alımına engel bir sakıncanız yoksa banka size kredi ürünü verebilir. Kredi notunun yüksek olması, gelirinizin olması gibi etmenler sizin bankadan kredi almanıza yardım olacak büyük etkendir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu