EkonomiSon Dakika Çiftçi HaberleriZiraat Bankası

Düşük Faizle Keçi Kredisi Nasıl Alınır?

Devlet çiftçiye desteğini farklı amaçlar için farklı yollar ile vermeye devam ediyor. Küçükbaş hayvancılık gibi keçi üretimi yapmak isteyen çiftçilere de düşük faizle keçi kredisi Ziraat Bankası ile Tarım Kredi Kooperatiflerinin ortak çalışması ile verilebilmesi için karar Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmişti. Keçi alımı ve üretimi için verilecek destek için başvurular Aralık 2022 tarihine kadar sürecek. Devletin vereceği desteklerden faydalanmak için öncelikli olarak ÇKS kayıtlarının yaptırılması da önem arz ediyor.

Düşük Faizle Yatırım ve İşletme Kredisi

Resmi Gazete’de yayımlanan Düşük Faizle Yatırım ve İşletme Kredisi için tebliğ çiftçilere verilecek kredilerin teknik esaslarını kapsıyor. Bu manada çiftçi olarak bir çok destekten faydalanma imkanı bulunurken öncelik olarak yayınlanan tebliğin incelenmesinde fayda olacaktır. Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı olarak verilecek düşük faizli işletme ve yatırım kredileri TC. Ziraat Bankası ile TTK koordinesinde başvuran ve gerekli koşulları sağlayan çiftçilere verilecek. Bu kredinin kullanımı için düşük faizle ve sıfır faizle keçi kredisi alımı da aynı şartlar doğrultusunda sunulacak.

Küçükbaş hayvan yetiştiriciliği ve üretimi için alınmış olan karara bağlı olarak gerekli özellikleri taşımaları halinde üretime konu olan taban indirimin üzerine ilave olarak kriter indiriminden de yararlanma yoluna gidecek. Bazı illerde küçükbaş hayvancılık için ek indirim sağlanacak olan iller şu şekilde;

Okunmalı : kredi kartına taksitle traktör

Hangi İllere Ek İlave İndirim Sağlanacak

Ankara, Antalya, Aksaray, Afyonkarahisar, Adıyaman, Adana, Batman, Bingöl, Bitlis, Burdur. Bursa, Balıkesir, Denizli, Çanakkale, Diyarbakır, Edirne, Ercinzan, Erzurum, Elazığ, Eskişehir, Gaziantep, Iğdır, Hakkari, Isparta, Kahramanmaraş, İzmir, Kars, Kayseri, Karaman, Kütahya, Konya, Malatya, Mardin, Mersin, Manisa, Muş, Niğde, Sivas, Siirt, Şırnak, Şanlıurfa, Tokat, Uşak, Van, Yozgat.

Okunmalı : Ziraat Bankası Traktör Kredisi

Küçükbaş Hayvan Yetiştiriciliğinde Kriterler

Resmi Gazete de yayımlanan tebliğin 8 nci maddesinde küçükbaş hayvancılık ile ilgili kararlara yer verilmiştir. Keçi yetiştiriciliği için en az yüz baş kapasiteye sahip işletme kurulması ve keçi işletmesi bulunanların ayrıca kapasitelerinin üzerine çıkması gerekiyor. Keçi yetiştiriciliği için kredi alacakların bu finans desteğini keçiler için barınak ve tadilatın, yem hazırlama yerlerini, balya makinesi, silaj ve çayır biçme makinası, tartı sistemi, süt sağım ve soğutma tankı alımları için kullanması gerekiyor. Nitekim devlet tarımsal ve hayvansal üretimi sağlamak adına düşük faizle kredi imkanı sunuyor.

Okunmalı : Çiftçiye 2 Yıl Ödemesiz 7 Yıl Vadeli Kredi

Ayrıca keçi yetiştirecek çiftçiler Bakanlık sisteminde kaydı olması, altı ile yirmi dört aylık yaşa sahip küçükbaş hayvan besiciliği için temin edilmesi, erkek hayvanlarda ise en az üç aylık yaşa sahip ve yine bakanlık sisteminde kayıtlı olması gerekiyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu