EkonomiKrediler

Sigortasız Kredi Veren Bankalar

Kredi ürünlerinin pazarlanmasında uygun faiz koşuluyla kredi vermenin arkasında sigortalı kredi ürünü verme yatıyor. Burada banka faizden oluşan kaybını aynı zamanda sigorta ile karşılama yoluna gidiyor. Yani düşük faizle kredi için karşımıza sigorta masrafı çıkıyor ki tüketici de bu durumda sigortasız kredi veren bankalar arayışına giriyor. Konu sigorta olunca birden fazla kalem masrafın tanımı diyebiliriz ki ödemek istemediğimiz masraflar arasında bulunuyor.

Banka vermiş olduğu krediyi sigortaya bağlıyor. Burada iki çeşit sigortadan bahsetmek mümkün. Birincisi elbette hayat sigortası. Bankaların olmazsa olmazı haline gelen bu sigorta şeklinin sebebi kişinin hayatına bir şey olması halinde kalan borçları garantiye almak. Yani her türlü kredinin geri ödemesinin gerçekleşmesi için banka adım atıyor. Ancak 2014 yılında çıkarılan Tüketici Yasası kişilere olduğu kadar bankalara da da bazı haklar sağladı. Bu haklardan birisi kişinin sigortasız kredi alabilmesidir. Kredi çekme işlemlerine sigorta tarafından bakıldığında  sigorta yapmadan kredi veren bankalar şu şekilde sıralanabilir.

  • Akbank
  • Halkbank
  • Vakıfbank
  • QNB Finansbank
  • Yapı Kredi Bankası
  • TEB
  • Denizbank
  • Odeabank
  • Ziraat Bankası

Sigortasız kredi ile sigortalı kredi karşılaştırması da önemli. Bunun yanında ödeyeceğiniz faiz tutarı sizin sigorta masrafını geçmesi halinde sigortasız almanın bir önemi yok. Ama çok cazip bir rakamsa burada sizin muhasebeniz de önemli. Yani size avantajlı olanı seçmeniz gerekir. Tüm bankalarda farklı bir yaklaşım söz konusu olabilir. Burada en doğru yol sizin özellikle internet bankacılığından araştırma yapmanızdır. Nitekim sizin maaş aldığınız banka ve diğerleri ile yapılan protokoller önemli ki sizlere daha avantajlı bir teklif sunulabilir. Ancak Akbank Direkt kredi ile örnek vermek gerekirse Akbank kişilere Hayat sigortalı, Hayat Sigortasız, İşsizlik Sigortalı ve İşsizlik Sigortasız gibi teklifler ile farklı kredi faizi ile müşteriye teklif sunuyor.

Örnekler ile açıklarsak;

İşsizlik Sigortalı Kredi Hesaplaması

Akbank güncel olarak işsizlik sigortalı % 1,59 oranı ile kredi veriyor. 100 bin lira için aylık 3.865 Lira taksit ödemesi 36 vadede alınıyor. Burada işsizlik dahil sigorta teminatı olarak ödemeniz gereken tutar 4.978 Lira.

Direkt Kredi Hesaplaması

Yukarıdaki örneği Akbank Direkt kredi olarak kullanmanız halinde faiz oranı % 1,62 ye çıkıyor. Burada 100 bin lira içi 36 ay 3.888 Lira taksit ödüyorsunuz. Yani ödeyeceğiniz taksit miktarı artıyor. Sigorta prim tutarınız ise hayat sigortası poliçesi ile 3.069 Liraya iniyor.

İşsizlik ve Hayat Sigortasız Kredi Hesaplaması

Akbank Sigortasız Direkt kredi almak isterseniz durum çok daha farklı oluyor. Burada hayat sigortası yada işsizlik sigorta poliçesi ödemiyorsunuz. Bu size avantaj gelebilir. Ancak bu durumda faiz oranı % 1,79 a çıkıyor. Bu durumda aylık ödeyeceğiniz taksit tutarı ise 36 ay 4.017 Lira oluyor.


Hayat Sigortasız Kredi alabilmeniz mümkün. Burada tüm bankalar istenmesi halinde bu ürünü sigortasız verebilir. Yani her ne kadar kampanya bu şekilde, almak zorundasınız gibi bir dayatmalar söz konusu olsa da seçenekler arasında sigortasız kredi ürünü bulunuyor. Bu durumu daha rahat anlayabilmeniz açısından müşterisi olduğunuz internet bankacılığından kredi başvur sayfası ile daha ayrıntılı olarak incelemeniz de mümkün.

Kredi alımında en büyük kriter alınan paranın faizidir. Bu oran sizin cebinizden çıkacak paranın miktarının belirlenmesine yardımcıdır. Bu oranın düşük olması sizin avantajınıza olur. Sizlere burada kredi başvurusunda atacağınız adımlar ile ilgili olarak örnek vermek isteriz.

Ziraat Bankası Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ziraat Bankası müşterisi iseniz oldukça düşükfaiz oranı ile size sunulan çeşitli vade türleri ve oranları yüksek olan kredi avantajlarına sahip olmanız mümkün.

Ziraat Bankası Kredi Başvurma Şartları

Ziraat Bankası kredi başvurusu nasıl yapılır? Diye merak ediyorsanız ilk olarak başvuru yapmadan önce aşağıdaki adımlara uygun olmalısınız;

18 yaşını doldurmuş olmanız gerekiyor.

Kredilerinizi eksiksiz ve düzenli şekilde ödemeniz gerekiyor.

Çalışıyorsanız ve yeterli bir gelire sahipseniz gelirinizin resmi bir belgesi olması gerekiyor.

İpotek verecekseniz ve evliyseniz eşinizin rızasını alıp bankaya bunu yazılı olarak bildirmeniz gerekmektedir.

Olumlu değerlendirme yapılabilmesi için ilk olarak bu şartlara uygun olmalısınız ve kredi başvurusu sırasında bu şartlara uygun olduğunuz belirlendikten sonra yanınızda kimliğinizin olması yeterli olacaktır.

Ziraat Bankası Kredi Başvuru Belgeleri

Ziraat Bankası kredi başvurusunda bulunmak için bazı belgelere ihtiyaç vardır bunlar şu şekildedir;

Nüfus cüzdanı

Gelir belgesi (her çalışan için bu belge değişiklik göstermektedir)

İkamet belgesi ya da fatura

Ziraat Bankası Kredi Başvuru Adımları

Bu kısımda ziraat bankası kredi başvurusu nasıl yapılır? Sorusuna cevap bu bölümde bulmamız mümkündür.

İlk olarak kendi bütçenizi de göz önünde bulundurarak kullanmak istediğiniz ihtiyaç kredi tutarınızı belirlemeniz gerekiyor.

Tutarınızı belirledikten sonra size en uygun vadeyi seçmelisiniz.

Kişisel bilgileriniz ile iletişim bilgilerinizi hatasız bir şekilde kredi başvurusu formuna eksiksiz doldurmalısınız.

Bankanızın sizden istediği evrakları eksiksiz şekilde teslim etmeniz gerekiyor.

Bankanız tarafından onaylanan kredi başvurunuzuiletilen krediödeme planını ve kredi sözleşmesini onaylayarak kredi başvuru sürecini tamamlamış olursunuz.

Ziraat Bankası İnternet Bankacılığından Kredi Başvurusu

İnternet üzerinden Ziraat Bankası kredi başvurusu nasıl yapılır? diye merak ediyorsanız 60 aya varan vade imkanları ile kredi sunan Ziraat Bankası müşterilerini düşünmeye ve meraklarını gidermeye devam ediyor. Kişiye özel birçok kredi fırsatı sunan Ziraat Bankası internet sitesi üzerinden kolay şekilde kredi başvurusu yapmak isteyen müşterilerine bu hizmeti sağlamaktadır. Ziraat Bankası müşterisi olmanız işinizi daha da kolaylaştırmaktadır.

Ziraat Bankası Mobil Bankacılık Üzerinden Kredi Başvurusu

Ziraat Bankası Mobil Bankacılık uygulaması günümüz çağına ayak uyduran ve oturduğu yerden Ziraat Bankası kredi başvurusu nasıl yapılır? Sorusuna cevap bulup işlem yapmak isteyen müşteriler için vazgeçilmez ve aynı zamanda yenilikçi çözümler içeren faydalı bir uygulamadır. Ziraat Bankası Mobil Bankacılık uygulaması telefonunuzda olmazsa olmaz dediğiniz uygulamalarınızın arasında bulunması gereken bir uygulamadır. Telefonunuzda bulunan bu Ziraat Bankası Mobil Bankacılık uygulaması üzerinden ve bu bankanın müşterisi iseniz doğrudana kredi başvurusu yapma özelliğine sahip olursunuz.

Ziraat Bankası Sms İle Kredi Başvurusu

Ziraat Bankası müşterilerine daha iyi hizmet vermek için her türlü teknolojik gelişmeyi kullanmaktadır. Bu uygulama ile şubeye gitmeden nerde olursanız olun Ziraat Bankasından kredi başvurusu yapabilir, başvurularınız ile ilgili bilgi alabilir, hesap hareketlerinizi sorgulayabilir ve kredi kartı başvurusunda bulanabilirsiniz. Tek mesajla kredi almak için “TUKETICI” yazıp boşluk bırakıp T.C kimlik numaranızla birlikte 4747’ye SMS atmanız yeterli olacaktır. Bu adımdan sonra en kısa sürede kredi başvurunuzun sonucu kısa mesaj olarak telefonunuza ulaştırılacaktır. Ziraat SMS Kredi Başvurusu başlıklı yazımızdan faydalanabilirsiniz.

Ziraat Bankası Şubelerinden Kredi Başvurusu

En güvenilir yol olan size en yakın şubeye giderek ve çoğu müşterilerin banka çalışanlarıyla yüz yüze işlem yapmayı tercih ettiği bu uygulama birçok müşteri için zor olsa da en cazip olan yöntemdir. Bankanızın size verdiği gerekli formları doldurduktan sonra kredi başvurunuzu yapabilirsiniz. Şayet Ziraat Bankası müşterisi değil iseniz öncelik olarak bir vadesiz hesap açtırmanız gerekiyor. Açtırdığınız bu hesap sayesinde Ziraat Bankası müşterisi olmasanız bile sunulan hizmetlerden sizler de yararlanabilirsiniz.

Konuyu toparlamak gerekirse sigortalı ve sigortasız kredi ürünü tüm bankalarda mevcut. Öncelikli olarak özel bankalar ilk sıralarda. Bu aşamada sigorta poliçesi düzenlemeden kredi almak istiyorsanız Akbank, Denizbank, QNB Finansbank alternatifleriniz arasında olmalı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu