EkonomiGündem

İşi Olmayan, Çalışmayanların Kredi Çekme Yolları

İşi olmayan kişilerin aylık gelir garantisi yoktur. Burada yine SGK kaydının olmaması, aylık gelir belgesi sunamaması nedeniyle bankalardan borç para talepleri uygun görülmeyebilir. Bu gibi durumda olan vatandaşın merak ettiği hususlardan birisi olan İşi olmayan, çalışmayanların kredi çekme yolları başlığı adı altında birkaç seçenekten bahsedeceğiz.

İşsizlerin Kredi Çekmesi Mümkün mü?

Elbette aylık geliriniz olmayabilir. Ancak bu durum sizin kredi almanıza engel bir husus değildir. Gelirinizi ispatlayacak bir durumunuz olmasa da farklı gelirlere sahip olabilirsiniz. Bunlardan bir tane örnek vermek gerekirse kira geliri. Bu tür gelirinizin dayanağı olan kontrat sizin içinde kredi almanızın anahtarı olabilir. Fakat sadece gelir size borç para almanıza yetmez. Burada sizin banka karşısındaki sorumluluğunuzun notu konumundaki kredi notu da önem arz eder.

Hangi Bankalar Gelirsiz Kredi Sağlar?

Düzenli geliri olmayan kişilerin özellikle sorduğu soru hangi bankaların kredi verebileceğidir. Burada öncelikli olarak özel bankalar başta olmak üzere tüm bankalar belli miktarlara kadar kredi sağlayabilir. İlla ki banka markası duymak isteyen kişiler QNB Finansbank, Denizbank, Garanti BBVA, Yapı Kredi Bankası, Ziraat Bankası, Odeabank ve Aktif Bank’a başvuru ile çalışmayanlara kredi alma talebini iletebilirler.

Kredi alımlarında Düzenli Gelir Önemli

Düzenli bir gelire veya herhangi bir gelire sahip olmayan insanların kredi çekmesi diğer adaylara göre daha zor ve olumsuz olmaktadır. Kredi çekmek için dikkat edilen kriterlerden birine sahip olmayan bireylerin kredi çekme işlemleri birkaç istisnai durum ile gerçekleşebiliyor. Kredi çekmek için bir kredi notu ve düzenli bir gelir kaynağı vb. gibi birkaç özellik gerektiği için işi olmayan bireyler bir adım geride kalmaktadır. Çalışmayan bireylerin kredi çekmesi için ise birkaç yöntem mümkündür. Bunun için ise birkaç banka işi olmayan kişilere birkaç koşul koyarak kredi vermektedir. Çalışmayan kişilere, gelir belgesi gösteremeyen ve sigortası olmayan bir kişiye bir bankanın kredi vermesi çok düşük bir ihtimaldir. Bu yüzden bu koşullara sahip olmayan kişiler için de farklı koşullar oluştururlar. Bu koşulları da belirleyerek hareket eden bu bankalar da en bilinenleri Akbank, INGBank, Finansbank, İş bankalarıdır.

İşi Olmayanlar Nasıl Kredi Çeker?

İşi olmayan veya sabit bir gelir kaynağı olmayan kişilerin kredi çekmesi zor olmaktadır. Çünkü banka, kredi taksitlerini düzenli ödemeye dikkat ettiği için düzenli ve ödeme yapabilme imkanına sahip kişilerin başvurularını ön planda tutmaktadır. Yani kredi çeken kişilerin geri ödemelerini düzenli gerçekleştirmesini istemektedir. Bu yüzden kredi çeken kişilerin bütçelerine dikkat edilir. Bankalar kredi çekileceği zaman bir gelir belgesi talep ettiği için düzenli bir gelir kaynağı olması gerekmektedir.

İşi Olmayanların Kredi Çekme İşlemleri

İşi olmayan, çalışmayanların kredi çekme işlemleri için birkaç yöntem mevcuttur. İnternet üzerinden iki bankadan kredi çekmeniz belirli koşullarla gerçekleşebiliyor. Bunun için ise iki yöntem bulunmaktadır. İlki İnternet üzerinden gelir belgesi olmadan kredi başvurusu yapma yöntemidir. Ziraat bankası da bu seçeneği gerçekleştiren bankalardan biri. En düşük faiz oranına sahip bankalardan biri olma özelliğine de sahip bu banka, işi olmayanlara böyle bir özellik bulunduruyor. Diğer yöntem ise ipotek göstererek maaş bordrosuz kredi başvurusu. Bankalar, bu yöntem ile de kredi verebilmektedir.

Hangi Bankalar İşi Olmayanlara Kredi Veriyor?

Birkaç banka düzenli işi olmayan kişiler için kredi vermektedir. Bankaların genelde çalışmayan kişilere kredi verme ihtimalleri oldukça düşüktür. Bunun dışında da işi olmayanlara kredi veren bankalar yok değil Bu bankalar arasında en çok bilineni ise Akbank’tır. Geri kalanları ise sırayla INGBank, Finansbank, İş Bankası’dır. Bu bankalar geliri belgesi olmayan ve sigortasız kişilere kredi verebilen bankalardır.  Bu bankaların istediği ve dikkat ettiği koşulları sağladıktan sonra işi olmayanlar da birkaç farklı seçenekle kredi alabilmektedir. Kefille kredi çekme, ipotekle kredi çekme veya rehin verme ile kredi çekme gibi birden fazla seçenek ile işi olmayan kişiye kredi verebilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu