EkonomiKrediler

Konut Kredisi Onay Süresi Ne Kadar?

Ev almak isteyen hemen hemen herkes konut kredisi olanağından yararlanmaktadır. Bu noktada merak edilen ise konut kredisi onay süresi olup bireyler bu sürenin ne kadar olduğunu sorgulamaktadır. Başvuru sonrasında bekleyişler devam ederken konut kredi talebine cevap ise farklı birçok unsura göre değişebilmektedir. Bu unsurlar arasında:

  • Başvuru yapanların kredi notları,
  • Başvuru yapılan banka,
  • Başvurunun resmi tatil günlerine denk gelip gelmemesi,
  • Ekspertizin bulunması,
  • Teminat ve gelirin kontrol edilmesi gibi farklı birçok kritere bağlı olarak değişir.

Bu kriterlerin kontrol edilmesi dahil kredi talebi 3 aşamada ilerleyen bir süreçtir. Bu sürecin uzunluğu ise unsurlara göre değişse de ortalama olarak 1 iş günü ile 10 iş günü arasında değişebilmektedir. Öncelikle bireylerin amacı ve ödeme kaynağı incelenir sonrasında risk profili oluşturulur. Kredi notuna ve potansiyel ödeme alışkanlıklarına bakılır. Özellikle tüm bunlar olumlu ise konut kredisi onay süresi de oldukça kısalmaktadır.  Kredi başvurusunun onaylanmasında sonra ekspertiz süreci başlatılır ve değer tespitine geçilir. Bundan sonra ise konuta ekspertiz bekleme sürecine geçilir.

Konut Kredisinde Ekspertiz Süresi

Konut kredisinin onaylanmasının ardından ise değerleme için ekspertizin gelmesi beklenir. Bu da bir süreç olup ön onaydan sonra bu işleme geçilir. Ekspertiz süreci, krediye konu olan konutun değerinin belirlenmesini içermektedir. Bu süreçte ise binanın yeri, yaşı, imar durumu, ulaşım kolaylığı başta olmak üzere fiziki kondisyonu, altyapısı, ipotek durumu incelenir. Bu durumların kontrol edilmesi ise ortalama olarak 4 iş günü civarında sürer. Özellikle ekspertiz süresi konut kredisi onay süresi ile kıyaslandığında daha kısadır.

Teknik olarak bakıldığında konut kredisinin onay süresi 15 dakikadır. Bu aşamadan sonra ekspertiz görevlendirmesi, rapor hazırlanması, belgelerin hazırlanması ile tapu satışının yapılması ile geçen sürede işlemler biter.

Okunmalı : Konut Kredisinde Faizler Ne zaman Düşecek?

Ekspertizden değerleme yapılası sonrasında son aşama olan resmi işlem aşamasına geçilir. Değerleme işleminde ekspertiz raporunun hazırlanması ortalama 2 gün sürebilmektedir. Sonrasında ise tapu işlemlerine başlanır. Tapu işlemlerinde de bir süre vatandaşlar beklemek durumundadır. Fakat bekleme süresi bir ya da iki gündür. Tapu işlemlerinden sonra ise kredi verilir. Tüm süreç bankaya ve kredi talep eden kişilere, eve göre farklılık göstermektedir. Bu sebeple ortalama bir süre tahmini verilebilmektedir.

Konut Kredisi Resmi İşlemleri Ne Kadar Sürer?

Ön onay aşamasından ekspertizin raporunun hazırlamasına kadar 2 aşama geçmiş olur. Son aşamada ise konut kredisi onay süresi içerisinde tapu ve resmi işlemlerin gerçekleştirilmesi bulunmaktadır. Bu aşama, gayrimenkul sahibinin tapu müdürlüğüne başvuru ise başlar. Öğleye kadar yapılan başvurular, o gün öğleden sonra ipotek harçlarının yatırılması ve kişiye bilgi verilmesi durumunda bir günde bitebilir. Harcın yatırılmasından sonra ise yoğunluğa göre onay o gün ya da ertesi gününe kadar bitmiş olur. Satış gerçekleştirilir. Yani tapu işlemleri de en fazla 2 gün sürebilmektedir. Kredi çekim aşamasından tapu aşamasına kadarki süreç ise ortalama olarak en az 10 gün sürmekte olup bankaya ve diğer unsurlara göre süre artabilir ya da kısa sürebilir.

Okunmalı : Ziraat Bankası SMS Kredi Başvurusu

Gelir seviyesi düşük olan insanların hayatta sadece bir ev sahibi olabilmek için bankalardan konut kredisine başvurması ve bu başvurunun onayı ile sonuçlanması bu kişiler önemli bir süreç.  Hayatında bir kez ev alması bu durumda karşılaşacaklarını meraklandırıyor. Bu merakın giderilmesinde ise ilk danışılacak mecra internet oldu. Bu nedenle de ev alımı arayışında olan kişiler için konut kredisi onay süresi ve diğer hususlarda aşağıdaki yorumlara yazmanız halinde sizlere kısa sürede cevap vereceğiz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu